Teraz jest 22 wrz 2020, o 12:51

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Proroctwo
PostNapisane: 4 mar 2010, o 16:33  
Filar Świata

UWAGA! Mogą się pojawić spoilery!

Może coś ominęłam, ale przecież proroctwo nie mogło dotyczyć świata bez magii. Dla niego była to Wielka Pustka. Jak więc to możliwe, iż jedno z nich wspomniało o Aleksie, jako tym co uratuje świat magii?

I jeszcze jedno: skąd się wzięła Jax AMNELL?
Przecież Cyrilla i Harold zginęli (o ile mi wiadomo bezdzietnie) a dzieci Richarda i Kahlan raczej miałyby nazwisko Rahl. Do głowy przychodzi mi tylko iż np. córka była Amnell, a syn Rahl lub ktoś po prostu przybrał takie nazwisko. No, chyba że Wyborn miał jakichś krewnych z nazwiskiem Amnell.

Jeśli czytaliście, napiszcie co o tym sądzicie.

Pozdrawiam wszystkich :D

Tytuł: Re: Proroctwo
PostNapisane: 4 mar 2010, o 17:52  

Generał

ja raczej skłaniam się ku opcji, iż może pochodziła z jakiś innych Amnellow?
może Wyborn miał innych krewnych?
nie mam pojęcia, nie chce mi się wierzyć aby była daleką potomkinią Richarda i Kahlan
musiałaby by Spowiedniczką a jest tylko Czarodziejką
niepotrzebnie Goodkind ujawnił jej nazwisko, niepotrzebnie wszystko skomplikował
nie wiecie czy mają wyjść jakieś inne części?

PostNapisane: 4 mar 2010, o 17:59  

Wiedźma

Cóż...mogę się mylić, ale jeśli chodzi o tą powieść, bardzo wiele w niej niedociągnięć, niewiadomych i pytań. Nie wiem jak to możliwe, że Jax nazywa się Amnell. I uważam to za kiepski pomysł w ogóle.
Natomiast co do proroctwa, to mogło dotyczyć osoby, która szczyptę magii posiadała. A taka osoba musiała istnieć, jak te przejścia przez granice.

Ta książka jest jedna jedyna. Sama. Historia zamknięta. Nie ma planów i nie będzie kolejnych części.
Całe to zamieszanie przez umowę na 3 powieści, którą Terry podpisał z Putnamem.

I do believe in fairies! I do! I do!

PostNapisane: 4 mar 2010, o 18:06  

Slide

Gdyby Jax pochodziła z innych Amnellów to Goodkind pewnie w ogóle by tego nazwiska nie używał. Może Richard i Kahlan adoptowali jakieś dziecko, czy coś, albo może Kahlan miała dziecko... tylko nie z Richardem. :D
Cała ta książka jest dziwna, jakby niedopracowana. Wiele wątków urywa się tak nagle, że człowiek przestaje łapać o co chodzi.
Na razie nic nie wiadomo, ale najprawdopodobniej nie będzie kontynuacji LoN.

Your life is yours alone, rise up and live it.

PostNapisane: 4 mar 2010, o 20:06  
Filar Świata

JDu napisał(a):
Natomiast co do proroctwa, to mogło dotyczyć osoby, która szczyptę magii posiadała. A taka osoba musiała istnieć, jak te przejścia przez granice.

Ale w MP było o tym, że przez taki długi czas wszyscy zostaną już pozbawieni iskierki magii. Nawet jeśli ktoś się uchował, to nie mógł to być Rahl (potomek Jenhsen, która była bez daru)

Co do niedopracowania, to jest w tym na pewno nieco racji, ale nie chcę się wypowiadać przed przeczytaniem polskiego tłumaczenia ;)

PostNapisane: 4 mar 2010, o 20:13  

Wiedźma

Brzmi, Pati, sensownie to, co mówisz. Jednak, jak mówię, ktoś musiał się urodzić z darem - dla równowagi. To nawet ciekawe, jak te dwie teorie ze sobą grają...
Wydaje mi się, że żadne z nich, nawet Richard, nie mogło przewidzieć jak się będzie rozwijał świat bez magii. Jednak...Baraccus był w stanie zrobić pewną rzecz, więc...Richard....

PostNapisane: 4 mar 2010, o 20:30  
Filar Świata

To gdyby ktoś urodził się z iskierką magii, ktoś kogo musiałoby dotyczyć proroctwo (Aleks), to czemu nie mógł przejść przez bramę do świata magii? O ile się nie mylę, Jax powiedziała mu, że nie może, ponieważ nie ma tej odrobinki magii.

PostNapisane: 5 mar 2010, o 13:21  

Wiedźma

Patiku napisał(a):
To gdyby ktoś urodził się z iskierką magii, ktoś kogo musiałoby dotyczyć proroctwo (Aleks), to czemu nie mógł przejść przez bramę do świata magii? O ile się nie mylę, Jax powiedziała mu, że nie może, ponieważ nie ma tej odrobinki magii.

Tu mnie masz....albo Terry'ego ;> Rzeczywiście tak mu powiedziała, ale i nie mieli odwagi tego sprawdzać, a Alex zrobił, co zrobił na końcu...nie chcę Ci psuć czytania.

PostNapisane: 5 mar 2010, o 14:33  
Filar Świata

Już skończyłam, tylko że po angielsku i nie wszystko dokładnie zrozumiałam ;)
Ale wiem co zrobił :D
W każdym razie, ja bym na jego miejscu choć spróbowała.

PostNapisane: 5 mar 2010, o 15:13  

Starszy

Ha. Właśnie położyłem swe rączki na LoN. Co prawda brytyjskim a nie amerykańskim wydaniu, ale pewnie dużo się nie różnią.

Jeszcze pamiętam przy okazji chyba jakiś wywiad z Terrym na temat właśnie LoN, gdzie mówił, że jest to zupełnie oddzielna książka jedynie z paroma odwołaniami dla fanów, nie mającymi nic wspólnego z fabułą SoT. Ale nie mogę poprzeć tego cytatem bo nie mogę tego źródła znaleźć.

Innym pomysłem skąd nazwisko Amnell. Z tego co pamiętam Kahlan oficjalnie nie zmieniła swojego rodowego nazwiska. A co jeśli do każdego męskiego potomka Kahlan przywierało nazwisko Rahl by przedłużyć linie czarodziejów po męskiej linii (jak to się owy dar przekazywał), a każdego potomka żeńskiego nazywano Amnell by przedłużyć ród Spowiedniczek po żeńskiej linii? W pewnym momencie mogłaby się wytworzyć całkiem spora gałąź Amnellów, skąd mogła pochodzić Jax.

PostNapisane: 8 mar 2010, o 11:29  

Starszy

Zmieniam zdanie. Po przeczytaniu gdzieś tak 1/5 książki stwierdzam, że byłoby to niemożliwe, gdyby to miał być inny świat niż ten stworzony przez Bramę.

PostNapisane: 14 mar 2010, o 13:37  

Starszy

Wybaczcie za triple post.

Właśnie skończyłem czytać LoN i też nie specjalnie pasuje mi wizja Alexa jako wyznaczonego przez proroctwo. Już omijając nawet fakt, że tak na prawdę żaden z Rahlów z "naszego" świata nie byłby spokrewniony bezpośrednio z Richardem. Ród Rahlów założyła tutaj Jennsen.

Za to łatwo można wyjaśnić pochodzenie Jax. Sama mówiła, że ród Rahlów w jej świecie skończył się na tym wielkim Lordzie Rahl, który zakończył wojnę o magię, stworzył przejście itd. W domyśle chodziło o Richarda oczywiście. A po tym wydarzeniu zniknęli. Richard przyjął nazwisko Amnell, i wycofał się z całej zawieruchy dając ludziom żyć jak chcieli. Po Richardzie Jax ma dar czarodziejki, a po Kahlan moc Spowiedniczki. (Mówiła, że w jej świecie kiedyś przed takimi jak ona królowe nisko się kłaniały - te same słowa, których użyła Kahlan w PPM)

PostNapisane: 14 mar 2010, o 14:42  
Filar Świata

Może i masz rację co do nazwiska, ale Jax nie mówiła, że od razu na Richardzie ród Rahlów się skończył.

PostNapisane: 14 mar 2010, o 23:15  

Starszy

Mówiła. Wyraźnie zaznaczyła, że Richard był ostatnim w jej świecie członkiem domu Rahlów, a potem wszyscy zniknęli.

PostNapisane: 15 mar 2010, o 14:26  
Filar Świata

Dobra, będę się spierać, jak przeczytam po polsku, bo teraz trochę mi umknęło :P

PostNapisane: 20 kwi 2010, o 17:54  
Nowicjusz(ka)

eeee macie problemy po poierwsze po drugie ta ksiazka jest nei zwiazana z MP po trzecie goodkind zrobil te nazwiska dla fanow, bo chcieli. ja ksiazki nie czytalem ale znam styl goodkinda i wiem co, jak i po co bedzie wiec tak jakbym ja czytal.
PS specjalnie goodkind nie pisal Richard Rahl tylko wielki czarodziej rahl lub cos takiego zeby nie bylo takich pytan jak te na tym forum i zeby mial jeszcze pole manewru napisanie 12 czesci MP pozdro, pewnie niektorzy mysla tak jak ja, ale nie chcieli tego napisac w obwaiem o BAN

aha jeszcze jedno nie mowie ze terry napisze 12 czesc MP xd a n i n i e s u g e r u j e xD

//Połączyłem posty. Duszek.

PostNapisane: 20 kwi 2010, o 18:01  

Starszy

@hubi0000

Po pierwsze.
Zadbaj odrobinę o styl i estetykę wypowiedzi.

Po drugie.
Nie skłamię chyba, jak powiem, że większość użytkowników tego forum zna styl Goodkinda. I znając styl pisarza nie jesteś w stanie przewidzieć wymyślonej przez niego fabuły. Możesz zgadywać i snuć przypuszczenia.

Po trzecie.
Gdybyś przeczytał LoN, mógłbyś się szerzej na ten temat wypowiedzieć. Słyszałem bądź czytałem że faktycznie książka nie ma nic wspólnego z cyklem, ale czytając sama powieść nie sposób było oddzielić je od siebie. Zbyt wiele podobieństw i nie tylko ograniczających się do nazwisk.

Po czwarte.
Nikt tu nikogo nie banuje za wyrażanie swoich opinii...

PostNapisane: 1 maja 2010, o 17:51  
Nowicjusz(ka)

ja mp przeczytalem ok.12 razy kazda ksiazke i sam zaczynam byc pisarzem i uwierz, ze moge przewidziec co bedzie w lon. tak jak chciales przeczytalem lon i nadal mam takie samo zdanie. podobienstawa sa po to, zeby przyciagnac czytelnikow mp. styl terrego jest bardzo oczywisty i po przeczytaniu nawet rozdzialu moge wiedziec co bedzie w ksiazce itp. moze i nie banuja a moze i banuja nei wiem bo zadko tu jestem.

PostNapisane: 3 maja 2010, o 16:43  

D'Harański gwardzista

Nie wiem czy ktoś zauważył...
Mnie już jak czytałem Spowiedniczkę ciekawiły słowa Nathana pod koniec książki "Ktoś nie zrodzony z tego świata będzie musiał go uratować" :p

Myślałem, że chodziło o Richarda i się myliłem xD

Ciekawi mnie tylko czy Alex miał Dar...

Administrator:
Największej Polskiej Strony o Avatarze Jamesa Camerona
www.avatar.net.pl

PostNapisane: 3 maja 2010, o 16:54  

Spowiedniczka

Nie czytałem R9, ale jeśli miałoby to jakiś związek z Mieczem Prawdy, to wg tego co Richard zrobił z Ładem będąc w mocy Ordena, świat Alexa powinien być całkowicie pozbawiony daru. Jeśli przyjmiemy że epoka w której Ład przeniósł się do nowego świata to średniowiecze to nie ma opcji przy przetrwał tam ktoś z darem do nowożytności. Tak myślę przynajmniej. ;]

Chcesz poznać tajemnicę wiecznego szczęścia? Patrz na stronę 246.

PostNapisane: 3 maja 2010, o 17:00  

D'Harański gwardzista

UWAGA!!!!!! Spoiler:)

Jest też kwestia syna Richarda i Kahlan. Tym proroctwem mogli się zająć po Spowiedniczce.W czasach pokoju, gdyż mógł go wysłać do tego drugiego świata i tak wszystko ustawić, by Alex się urodził z Darem. W Sowiedniczce nie było o Przejściu i teście żeby je uruchomić... Zresztą Alex widział przejście co jest niemożliwe przez Dziury w świecie....

Administrator:
Największej Polskiej Strony o Avatarze Jamesa Camerona
www.avatar.net.pl

PostNapisane: 17 maja 2010, o 16:53  

Strażnik granicy

Zbiór luźnych przemyśleń:

- Nazwiska - Rahl i Amnell, na pewno nie zostały użyte bez powodu. dyskusja nad tym, że R9 i MP to HOHOHOZUPEŁNIERÓŻNEODSIEBIEKSIĄŻKI jest absolutnie bezcelowa.
Hubi0000 - podając się za specjalistę interpretacji pisarstwa Goodkinda (i sam pisząc), powinieneś wiedzieć, że nawet jeżeli Terry zrobił to 'dla fanów', to już sam ten fakt nierozerwalnie wiąże te powieści - jest celem samym w sobie. Nie można mówić, że tutaj nie ma połączenia albo że jest ono wyimaginowane, bo zauważy je każdy, kto przeczytał Spowiedniczkę (wystarczy raz, nie trzeba dwanaście). Swoją drogą TG nie potrzebuje przyciągać czytelników tymi metodami; podobieństwa wynikają raczej z tego, że sam jest mocno zakorzeniony w swoim wykreowanym wcześniej świecie. Jednokrotne użycie nazwiska Amnell pod koniec książki raczej nie sprawi, że wzrośnie mu sprzedaż.
Nie wiem jak to się stało, że obydwa nazwiska pozostały w obiegu. To chyba nie jest zresztą do końca istotne. Pewnie tak, jak wymyślono w wyższych postach - Rahl po Jennsen, Amnell jakimś cudem związanym z zachowaniem nazwiska przez Kahlan. Może maczał w tym palce Spowiednik - tego nie wiadomo, ale mam nadzieję, że kolejna powieść TG to nieco rozjaśni. Potwierdzam, że według R9 Richard był ostatnim Rahlem w świecie Jax. Trochę mnie to zasmuciło, biorąc pod uwagę, że łudziłam się, iż po zwycięstwie w Spowiedniczce para dorobiła się gromadki dzieci.. No nie wiem, czekamy na nową książkę.
W każdym razie gołym okiem widać, że charaktery Alexa i Jax są identyczne z tymi przodków. Wystarczyłoby pozamieniać imiona na Richarda i Kahlan oraz przenieść akcję, a nikt nie zauważyłby zmian w zachowaniu - kreacja bohaterów jest uderzająco podobna. To już zależy od czytelnika, czy to odpycha, czy przyciąga.
Myślę, że Jax prawie na pewno jest w swoim świecie Spowiedniczką. Co na to wskazuje? Nie tylko nazwisko, nie tylko zauważona przez mKiełbę wzmianka o kłanianiu się.. Chociażby długość włosów. W szpitalu psychiatrycznym było to wyraźnie podkreślone. Poza tym trudno sobie wyobrazić inny urząd dla Jax. Ona jest identyczna, jak Kahlan. Na pewno jest u siebie kimś ważnym (nóż) i wyszkolonym (sposób, w jaki walczy).. W ogóle - możliwość, że to Spowiedniczka, nasuwa się samo przez się.
Nie damy rady stwierdzić, czy Alex miał Dar. Niby nie - jasne, bo skąd, w świecie bez Daru. Poza tym do otwarcia przejścia i wykonania rysunków na czołach nie trzeba Daru.. ale tylko pozornie. Ta akcja z malowaniem, drzewami, specyficzną wrażliwością wyczuciem - może to w pewien sposób utożsamia dar z prawdziwym talentem (malarskim), tak jak technologię z magią. Pewnie, że to tylko spekulacje, ale po to istnieje to forum, żeby zbzikowani fani Terry'ego mogli sobie spekulować.
i to do woli! :)

- co do przepowiedni - nie mam pojęcia, nie jestem w stanie wyjaśnić już samych niuansów związanych z obecnością prastarych zapisków w świecie bez magii. wyobrażałam sobie, że ci przeniesieni zapomną, że magia kiedykolwiek istniała.
Ale, hej - to nic nowego, Terry słynie z niedociągnięć w fabule. Wskazuje na to nawet tekst odnośnie niechęci do map. Wyjdzie wtedy na jaw cała jego niekonsekwencja :D

Wiem, rozpisałam się, ale jestem na świeżo. Pozdrawiam!

there's a light inside us all, it only shines - shines as bright as we are.

PostNapisane: 18 maja 2010, o 16:28  
Łowca

Mam małe pytanie, aczkolwiek nie wiem gdzie je zadac więc spróbuje tutaj;
Gdzie dzieje się akcja R9 ?
I czy faktycznie opłaca się ją kupic bo krucho u mnie z kasą, ale gdyby ksiązka była dobra to chętnie bym ją zakupiła .

PostNapisane: 19 maja 2010, o 12:29  
Nowicjusz(ka)

Odpowiem na pytanie. "Reguła Dziewiątek" dzieję się we współczesnym świecie. Jest dużo nawiązań do MP (mi się to właśnie podobało i na to liczyłem) . Jak zakupiłem bez wahania choć również nie stoję dobrze z kasą ,lecz to jednak jest Goodkind. Nawet odrobina nawiązań do tamtego pięknego świata jest czymś co warto czytać.

W książce jednak niestety jest dużo niedociągnieć nie było ich tyle w całej serii MP(przynajmniej ja nie zwróciłem uwagi). Końcówka troche za bardzo streszczona i trochę naciągana, Terry nie powtórzył mistrzostwa z PPM kiedy to chyba zaskoczył wszystkich.

Mimo wszystko gorąco polecam.

PostNapisane: 27 maja 2010, o 11:14  

Generał

Cytuj:
Myślę, że Jax prawie na pewno jest w swoim świecie Spowiedniczką. Co na to wskazuje? Nie tylko nazwisko, nie tylko zauważona przez mKiełbę wzmianka o kłanianiu się.. Chociażby długość włosów. Na pewno jest u siebie kimś ważnym (nóż) i wyszkolonym (sposób, w jaki walczy).. W ogóle - możliwość, że to Spowiedniczka, nasuwa się samo przez się.

Nie sądzę żeby Jax była spowiedniczką, skłaniam się raczej ku temu, że jest potężną czarodziejką (potwierdza to np. umiejętność suszenia włosów czyli podgrzewania powietrza - mówiła tym w motelu - Kahlan tego nie umiała). Osbiście uważam, że po upadku Rahlów i zakończeniu Złotego Wieku musiało powstać coś na kształt Rady Midlandów tylko, że przewodziły jej nie Spowiedniczki a np. wybierana (albo tytuł był przekazywany w kręgu rodzin z darem) osoba z darem. W MP jasno powiedziane było, że nie będzie więcej Spowiedniczek, Zedd wspominał o przepowiedniach o ostatniej Matce Spowiednicze i stwierdził że wiele wskazuje na to, iż była to Kahlan (był Pierwszym Czarodziejem, na dodatek mądrym i doświadczonym więc nie sadzę żeby sie mylił). A tak na koniec to ciekawiej by było gdyby nie była Spowiedniczką a właśnie wyszkoloną czarodziejką zabójczynią :)

...jesteś idiotą? nie, marzycielem...

PostNapisane: 27 maja 2010, o 12:11  

Starszy

Natomiast na to, że była Spowiedniczką wskazuje na przykład suknia w której zjawiła się w świecie Alexa, jak równiez jej słowa, ze talenty czarodziejki to tylko jedne z jej umiejętności.
Tak samo odnosząc się do 'ostatniej spowiedniczki' - czy Luke w Gwiezdnych Wojnach był ostatnim czy pierwszym Jedi? To samo może odnosić się do Kahlan.

PostNapisane: 27 maja 2010, o 14:07  

Generał

Zapomnieliście o zdaniu które powiedziała Jax, po tym, jak Alex zapytał się jej czy jest królową.
- W moim świecie królowe kłaniają się nisko takim jak ja.

Może nie dokładnie tak to brzmiało - ale o sens chodzi. :)

Edit. W jakimś stopniu musi być kimś ważnym, a na myśl mi podchodzi tylko Spowiedniczka. :P

"Mijam ich, jestem świadkiem naocznym.
Jak nie Hagel w windzie, to Platon w nocnym.
Kant wiezie mnie taksówką, Nietzsche mieszka w każdym bloku.
Świat jest pełen filozofów."
— Łona

PostNapisane: 27 maja 2010, o 15:08  

Generał

Ammon napisał(a):
Edit. W jakimś stopniu musi być kimś ważnym, a na myśl mi podchodzi tylko Spowiedniczka. :P

Też myślę że jest kims ważnym ale nie Spowiedniczką (chciałabym żeby nia nie była).

A co do sukni to dla mnie nie jest to przekonujący dowód, ponieważ na przestrzeni wieków zmieniają się stroje noszone przez władców, zmienia się moda, a poza tym wydaje mi się że miała czarną dobrze skrojoną suknię która równie dobrze mogła być jej strojem podróżnym (Alexowi jej strój wydał się wyszukany i tak go opisał ponieważ we współczesnym świecie nikt na codzień się tak nie ubiera).

...jesteś idiotą? nie, marzycielem...

PostNapisane: 12 lip 2010, o 12:04  
Nowicjusz(ka)

OK, ale spowiedniczki w MP chodziły w czarnych sukniach, tylko Matka Spowiedniczka chodziła na biało, więc może jest kimś pośledniejszym..:)
A poza tym zwróciliście uwagę na statuetkę "białej pani"? w sklepiku ezoterycznym? To ewidentnie posążek Kahlan..
Ta książka kończy się tak dziwnie i ma pełno niedokończonych wątków, że chyba TG się zlituje i puści ciąg dalszy!!

PostNapisane: 16 lip 2010, o 11:15  

Łowca

a_aleks napisał(a):
A poza tym zwróciliście uwagę na statuetkę "białej pani"? w sklepiku ezoterycznym?

Pamiętacie reakcje Jax na tą właśnie statuetkę, pamiętacie moment w którym przytulił ją Alex, zachowywała się tak jakby nikt nigdy wcześniej tego nie robił. Jak dla mnie jest Spowiedniczką. I czarodziejką także, jeżeli to potomkini Richarda (gorąco w to wierzę) jest bardzo prawdopodobne, że odziedziczyła dar. Co do nazwiska, ktoś już tutaj zaproponował, że córki Spowiedzniczki zachowały nazwisko Amnell, natomiast synowie czarodzieje Rahl. Popieram tą ideę.

...ale margines, to przecież nadal część kartki...

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1