Teraz jest 19 cze 2018, o 11:27

Autor Wiadomość
 Tytuł: EDC - wymysł czy rzeczywista potrzeba?
PostNapisane: 3 kwi 2015, o 19:26  

Starszy Skryba

Temat zakładam, przyznam szczerze, pod wpływem chwili.
Treść przyda się przede wszystkim uczestnikom obozów wędrownych, aczkolwiek do dyskusji zapraszam oczywiście wszystkich.
Usłyszeliśmy dziś we wiadomościach że 25-letka kobieta zamarzła w Bieszczadach. link
Dziwne jest już to, że w Bieszczadach nie zdarzają się zazwyczaj warunki pogodowe uniemożliwiające turyście bezpieczny powrót w doliny.
Jeszcze dziwniejsze, że kobieta nie była turystką, wychowała się w górach i pracowała w jednym ze schronisk.
Ubrana była odpowiednio, teren znała, a mimo tego przegrała walkę z pogodą.

Pierwsza sprawa to prośba. Przeczytajcie sobie proszę książeczkę pana Zygmunta Skibickiego Szkoła Turystyki Górskiej. Im dłużej nad tym myślę tym bardziej uważam że facet wcale nie przesadza z tym, co tam pisze. Niektóre informacje są juz zdeaktualizowane (np dostęp do gps czy ciuchów z membraną) ale większość treści jest ponadczasowa. Lektura obowiązkowa dla ludzi wybierających się na wędrówki po górach.

Druga sprawa: EDC, Every Day Carry czyli Ekwipunek, który nosimy codziennie. Jak myślicie, jaki sprzęt powinna posiadać nieżyjąca już pani aby wyjść z opresji cało? Nóż? Krzesiwo? Puszkę przetrwania? Ogrzewacz chemiczny? Tarp lub plandekę? Coś zupełnie innego? Myślę że warto się nad tym zastanowić.

Pisałem własną ręką,
Rajek, Pierwszy Skryba.

Zaskakujący w smaku, zapachu i kolorze... Rajek. Orzeźwiający a delikatny, słodki a wyrafinowany, piwny a aromatycznie żurawinowy.
Czarny a czerwony.

Tytuł: Re: EDC - wymysł czy rzeczywista potrzeba?
PostNapisane: 5 kwi 2015, o 20:05  

Spowiedniczka

EDC - Na moje to po prostu próba otagowania czegoś co istniało, istnieje i będzie istnieć w różnych formach. Próba dość dobra, bo moim zdaniem coraz więcej osób EDC kojarzy z rzeczami jak nóż czy krzesiwo, potrzebnymi w lesie, w górach czy ogólnie w survivalu / bushcrafcie. A prawda jest taka, że dla biznesmena czy pani z ZUSu taki zestaw się im nie przyda. Więc dla nich EDC znaczy co innego. IMO to po prostu roztropność. Bo na co mi nosić masę szpeju którego nie wykorzystam? Wystarczy po prostu myśleć.

Co do Pani która zamarzła... no cóż, przykra sprawa. Nie rozumiem tylko dlaczego mówią, że kobieta była przygotowana. Przecież nie żyje, to co to za przygotowanie? Gdyby przeżyła to tak, wtedy możemy mówić, że była przygotowana, ale nie była co potwierdzają zwłoki. Próba zwalenia winy na czynnik do którego nikt nie ma prawa mieć pretensji. Lub po prostu po to, żeby nie robić przykrości rodzinie, co jest trochę zrozumiałe, aczkolwiek trochę krzywdzące fakty.
A co powinna mieć? To ona sama powinna wiedzieć i nie nam tu oceniać co powinna mieć. (dla jednego temp. 0*C wydaje się być środkiem zimy, a inny w tym czasie dopiero przesiada się z podkoszulka na cieplejszą bluzę - kwestia osobista) Gdyby wzięła pod uwagę, że nagle może ją zasypiać śniegiem, może i by sobie wzięła ten nóż i krzesiwo. Trzeba samemu eksperymentować co się przydaje, a co nie, byle tylko nie z takim finałem.

Rajek napisał(a):
Puszczę przetrwania?

Noooo całą puszczę to by ciężko było zabrać ze sobą ;D

Chcesz poznać tajemnicę wiecznego szczęścia? Patrz na stronę 246.

Strefa czasowa: UTC + 1