Teraz jest 16 paź 2019, o 09:16

Autor Wiadomość
 Tytuł: Wrażenia po przeczytaniu Miecza Prawdy
PostNapisane: 9 wrz 2015, o 12:43  
Nowicjusz(ka)

Witam wszystkich serdecznie :)

Wprawdzie na forum jestem zarejestrowany od bardzo niedawna, ale przeglądam je regularnie od 4 lat - zacząłem tuż po przeczytaniu tomu pierwszego. Miałem wówczas 16 lat. Nie wiem jak było w Waszym przypadku i nie wiem też czy bardziej odpowiednim miejscem tego posta nie powinien być dział o problemach filozoficznych - czy lektura tej serii nie zmieniła waszego sposobu patrzenia na życie? Nietrudno zauważyć, że cykl wyróżnia się pod kątem filozoficznym (choć sam uważam, że fabuła jest momentami oklepana, ale właśnie ten filozoficzny kontekst nadaje jej głębszą wartość) spośród wielu innych. Podobnie jak oryginalna jest filozofia Rand, jednak przytoczona przez Goodkinda wydaje mi się, hm... nie wiem jak to określić, ale może po prostu bardziej ludzka. Niby jest to to samo, ale świat Terry'ego może po prostu jest bardziej żywy. Ciężko mi dokładnie trafić w samo sedno.

Dla mnie jest zdumiewające, że czytając jego książki czuję się bardziej uduchowiony i używam tego słowa w sensie jak najbardziej religijnym. Być może obiektywizm w ujęciu Rand i Goodkinda ma zupełnie inne rozłożenie akcentów.

Spytałem, czy seria wywarła jakiś wpływ na wasze postrzeganie życia. Otóż zanim się na nią natknąłem, byłem naiwnym i zakompleksionym nastolatkiem, dla którego słowo "egoizm" miało jak najbardziej negatywny wydźwięk, nie potrafiącym wyznaczać sobie celów w życiu. Jak zaczynałem czytać serię, zaczynałem się interesować psychologią i właśnie głównie w ludziach, którzy oszukiwali sami siebie dostrzegłem samego siebie. Później się dowiedziałem, że to się ładnie nazywa mechanizmy obronne. I momentalnie zaczynałem rozumieć błędy jakie dawniej popełniałem. Zacząłem dostrzegać piękno w trudnych sytuacjach - nauczyłem się traktować je jako wyzwanie. Nauczyłem się bycia konsekwentnym i wierności własnym zasadom, oczywiście weryfikując je przy poprzez odwoływanie się do racjonalności. I przestałem ślepo wierzyć autorytetom - cokolwiek wzbudza moje wątpliwości, ja chcę to sam zbadać najlepiej jak mogę. Dla gimnastyki umysłu czasami też własne przekonania. Co także ważne dla mnie, nauczyłem się odwagi. Wprawdzie lekturę serii zakończyłem na WM, ale niedawno widziałem w Empiku SD, zajrzałem na chwilę na koniec i... stwierdziłem, że muszę to przeczytać. Niedługo zabieram się za TK i nadrabiam zaległości.

Rzeczą, która mnie zaskoczyła przy przeglądaniu tego forum, jest fakt, że w bardzo małym zakresie był poruszany temat libertarianizmu. Zdaję sobie sprawę, że porusza się tu twórczość Goodkinda, a Ayn Rand raczej pośrednio, niemniej jest to temat, który ma z filozofią obiektywizmu dużo wspólnego. Oczywiście, że jedno z drugim nie jest tożsame, ale przecież sama Rand była libertarianką i w wielu pracach odwoływała się do całkowitej niezależności jednostki. Libertarianie często powtarzają jej cytat:
"Każda duża czy mała grupa bądź kolektyw jest jedynie pewną liczbą jednostek. Grupa nie może mieć uprawnień innych niż prawa poszczególnych jej członków.". Sam obracam się w tych środowiskach i częste jest tam powoływanie się na Rand. Co ciekawe, o Mieczu Prawdy mało kto tam słyszał (a dokładniej: nigdy nie słyszałem o tym i poznałem tylko jedną osobę, która miała styczność z tą serią). Te dwa środowiska (wspomniane oraz to forum) są jedynymi, na których nawiązuje się do Ayn Rand (z tych które ja znam, ale nie sądzę żeby było ich więcej; w każdym razie oba są niszowe i poza nimi obiektywizm to rzadkość, jeśli istnieją jakieś jeszcze w Polsce to chyba już taka nisza niszy). Z tego co widzę, to też się jakoś nie przenikają. Wiem, że w USA są dwa niezależne od siebie instytuty Ayn Rand i to chyba jedyne ponadto. Przynajmniej z tego co wiem w tej chwili.

Rozpisałem się, serdecznie wszystkich teraz pozdrawiam i życzę powodzenia przy rozczytywaniu tego posta ;) Zdaję sobie sprawę, że wyrażam się chaotycznie.

Tytuł: Re: Wrażenia po przeczytaniu Miecza Prawdy
PostNapisane: 9 wrz 2015, o 18:39  

LarpMaster

Witam pana Odkrywcę :D ( polecam jeszcze przedstawić się innym użytkownikom w dziale "Przywitaj się" i jak zechcesz to dołączyć do aktywnej dyskusji na czacie :) co prawda już mniej o MP ale cały czas ta tematyka jest poruszana )

Muszę przyznać że poruszyłeś dość nietypowy i ciekawy temat. Jeżeli chodzi o pytanie czy "seria wywarła jakiś wpływ na wasze postrzeganie życia" to myślę że tak nie za duże ale zawsze, mi bardzo się spodobał pomysł by nie myśleć o problemie tylko o rozwiązaniu niby banalne ale człowiek za często rozmyśla o samym problemie. Ostatnio pisząc post na FB odnoście działania naszej społeczności w dzisiejszych czasach naszło mnie pierwsze prawo magii :D a właśnie prawa magii bardziej nawiązują do socjologii czy tez psychologi niż do samej magii tzn pomimo iż u nas nie ma magii to owe zasady działają.

O Filozofii Ayn Rand wolę się nie wypowiadać mam tu za małą wiedzę ale poruszę jeden aspekt.
"Rozum (umiejętność identyfikacji i kojarzenia informacji dostarczonych przez zmysły) jest jedynym dostępnym człowiekowi narzędziem poznawania rzeczywistości, jego jedynym źródłem wiedzy, jego jedynym motywem działania i podstawowym sposobem przetrwania."

"jego jedynym źródłem wiedzy, jego jedynym motywem działania" -jeżeli chodzi o tą część to się nie zgadzam polecam się zastanowić czy posiadacie duszę i jak ona działa.

JARHEM - Jestem Architektem Rębajłą, Hej, Ewentualnie Miecznikiem

Księga CIEMNOŚCI rozdział ósmy, werset ósmy
"Choćby świat będzie się walił, niebo płakało.
Wola ma zostanie ta sama.
"

Strefa czasowa: UTC + 1