Teraz jest 17 wrz 2019, o 22:42

Autor Wiadomość
 Tytuł: Pomoc z uzasadnieniem cech literatury fantasy w MP
PostNapisane: 7 maja 2012, o 12:07  
Nowicjusz(ka)

Otóż potrzebuje odszukać konkretnych fragmentów w poszczególnych częściach do podanych niżej cech literatury fantasy (wiem, że niektórzy jeszcze czytają albo mają bardzo dobrą pamięć i było by mi to bardzo pomocne).

Cechy :
- motywy fantastyczne (ukryte wewnątrz świata lub przenikanie do świata zwykłego)
- elementy świata Nie przestrzegają jego zasad, jednak posiadają pewne ograniczenia aby bohaterowie pozytywni mieli szansę z nimi wygrać
- motywy magiczne są obarczone kosztem ale i wartościami
- motywy są czerpane ze średniowiecza czy starożytności
- występowanie istot mitycznych i baśniowych: elfy, krasnale, smoki itp
- brak formulek typu "dawno temu"
- w fantasy można odnaleźć mnóstwo innych przekrojowych gatunków z literatury chociażby: przypowieści, baśni, romansu, eposu, komedii, horroru czy parodi
- odtwarzanie starożytnego świata mitologii i nadawanie mu współczesnego i bardziej ludzkiego wymiaru
- używanie imion starożytnych bóstw i bohaterów
- psychologia postaci, ich motywacja i zachowania są przedstawione realistycznie
- czerpanie z mitologii różnych ludów
- przedstawione wydarzenia są nierealistyczne
- wśród magicznego i heroicznego świata ukryte są aluzje do współczesności i jej realnych problemów
- motywy fantastyczne umieszczone w spójnym miejscu akcji
- akcja dzieje się w czasach legendarnych
- używanie magii, brak praw fizycznych

PS: jeżeli temat pasuje do działu Ogólnie o Mieczu Prawdy to proszę o przeniesienie.
Przeniosłem. Fenrin

Tytuł: Re: Pomoc z uzasadnieniem cech literatury fantasy w MP
PostNapisane: 10 maja 2012, o 10:59  

Prorok

Dosyć obszerny temat.
-Na pierwsze dwa nie pomogę, nie bardzo chyba rozumiem o co w nich chodzi :P
-Na trzecie to by można prawie wszystkie monologi Zedda dac, ew jakieś Richardowe pomysły na to co się działo w czasach Wielkiej Wojny - wtedy to chyba były najlepsze przykłady na korzyści i koszty.
- Tu też nie pomogę, ja bym tu zamieściła opis jakiejś walki np (na miecze w zbrojach - istne średniowiecze :P)
- Jak wiadomo elfów i krasnoludów tutaj nie uraczymy, ale mamy chociaż smoki. I proszę, pierwsze co mi się nasunęło to rozmowa Richarda i Kahlan o smokach:
"- No i co to było? - spytał ponownie.
- Smok.
- Smok? To w Midlandach są smoki? Nie sądziłem, że one naprawdę istnieją!
- Naprawdę tu są! - zirytowała się. - Myślałam, że wiesz. - Potrząsnął przecząco głową. - Hmm, właściwie to skąd miałeś wiedzieć, przecież w Westlandzie nie ma magii. A w smokach jest magia. Uważam, że dzięki temu latają, dzięki czarom.
- Sądziłem, że smoki to tylko legendy, starożytne opowieści. - Richard prztyknął kciukiem kamyczek i patrzył, jak się stacza ze skałki.
- Starożytne opowieści o tym, co było. Tak czy siak, są całkiem realne. - Uniosła włosy, chłodząc kark, i przymknęła oczy. - Są rozmaite gatunki smoków: szare, zielone, czerwone i kilka innych, rzadszych. Szare są najmniejsze i dość płochliwe. Zielone są dużo większe. Największe i najbystrzejsze są czerwone. Niektórzy Midlandczycy trzymają szare smoki jako zwierzęta domowe i do polowań. Zielonych nikt nie trzyma przy domu: są tępawe, krnąbrne i złośliwe i mogą być niebezpieczne. - Uchyliła powieki i pochyliła głowę, patrząc na Richarda spod uniesionych brwi. - Czerwone są zupełnie inne. Mogą cię w mgnieniu oka usmażyć i
schrupać. Są bystre i sprytne."
- Nie wiem jakim fragment dać na to że nie ma formułek "dawno temu" :P Tutaj to się chyba po prostu stwierdza fakt, ale możesz dać fragment jak się rozpoczyna cała historia czyli: "To było jakieś dziwaczne pnącze."

- "Wśród magicznego i heroicznego świata ukryte są aluzje do współczesności i jej realnych problemów"
Tutaj walnęłabym jakimś opisem ideologi Ładu, lub Bandakarczyków. Lub po prostu jakiś monolog Richarda o życiu i jego wartości, jak dla mnie bardzo duża aluzja.

co do reszty jeszcze przemyślę, przetrawię informacji coś poszukam, może coś Ci dorzucę. Aczkolwiek powiem szczerze że masz co robić :P Proponuje zaopatrzyć się w e-booki i szukać w książkach poprzez słowa kluczowe.

"Aure entuluva!" J.R.R.Tolkien

"Miłość, która jest gotowa nawet oddać życie, nie zginie." Jan Paweł II

PostNapisane: 10 maja 2012, o 16:02  

Starszy Skryba

Ja natomiast z pamięci fragmentów oczywiście przytaczać nie będę, bo nie mam takiej wiedzy - natomiast szukanie po słowach kluczowych może okazać się nieskuteczne.
Najlepszy (niestety, albo wprost przeciwnie) sposób to jednak zasiąść do lektury i czytać ją wiedząc dokładnie, czego się szuka - zadziwiające, jakie wtedy można kwiatki wyłapać. Przy czym polecałbym jednak mieć pod ręką ebooka z którego można skopiować tekst - to pewniejsze niż zakładki w książce.
Rozumiem, Haze, iż liczyłeś na to że podamy CI gotowe wyrwane z kontekstu fragmenty - owszem, i tak by mogło być, jakby kilka osób czytało w tym momencie MP. Ale z tego co wiem, nikt z aktywnych użytkowników w tym momencie nie czyta, a tych aktywnych jest dokładnie tylu, że zliczysz ich na palcach rąk i nóg. Więc w tą formę pomocy powątpiewam...

Pisałem własną ręką,
Rajek, Pierwszy Skryba.

Zaskakujący w smaku, zapachu i kolorze... Rajek. Orzeźwiający a delikatny, słodki a wyrafinowany, piwny a aromatycznie żurawinowy.
Czarny a czerwony.

PostNapisane: 10 maja 2012, o 23:28  
Nowicjusz(ka)

Może źle to ująłem nie chodzi mi o cytowanie fragmentów, tylko o takie wzmianki jak podała Elenwe czyli:
"ew jakieś Richardowe pomysły na to co się działo w czasach Wielkiej Wojny"
"Tutaj walnęłabym jakimś opisem ideologi Ładu, lub Bandakarczyków"
E-booki są pod myszką ;D ale sam już nie pamiętam tego zaliczam się niestety do tych co przeczytali dawno MP, a nie ukrywam, że do wtorku czasu coraz mniej;/, a mimo wszystko wolał bym wybrać te najciekawsze motywy.

PostNapisane: 11 maja 2012, o 08:20  

Prorok

Wrzuć prośbę na Shotbox'a albo na czacie - będzie lepszy odzew :P Niestety ale nasza "największa" głowa w dziedzinie MP ma popsutego kompa :| Eru, zapewne pomógłby Ci najwięcej z takimi motywami.

Rajku, jeśli wie się czego szukać to jest na prawdę szybka metoda. Ale oczywiście trzeba mieć pomysł i tutaj możemy koledze pomóc.
Dla przykładu fragment który wrzuciłam o smoku. Wiedziałam że w PPM na pewno parę razy się przewinęła wzmianka o nim. Wpisałam słowo "Smok" i po niecałej minucie wyskoczyła mi właśnie ta rozmowa.
Ja osobiście z lektur takich rzeczy nie potrafię wyciągać - po prostu za dużo tekstu, zanim to się przeczyta to już dawno się nie pamięta czego się szukało.. Chyba że rekreacyjnie robisz sobie notatki bo a nóż w przyszłości może się to przydać... Ale znając życie i tak nie zaznaczyłoby się najważniejszych rzeczy wtedy :P

Co do jeszcze jednego punktu - analizowałam imiona skąd się wzięły, odnośnie tych starożytnych bóstw i bohaterów i muszę przyznać że Goodkind czerpał zewsząd inspiracje :P Jako takich bóstw nie ma, choć pod to można jeszcze ewentualnie podciągnąć Lunette (Luna - księżyc, nie pamiętam w jakiej religii, ale coś było). Mamy za to wiele nazw miejscowości, typowe amerykańskie bądź brytyjskie nazwiska, imiona. Jakieś nazwiska podróżników, archeologów, piosenkarzy, pisarzy - cała masa :) Jedyne powiązania jakie ewentualnie bym podciągnęła, ale to poza starożytnym również średniowieczne:
Abigail - pojawia się w chrześcijaństwie
Caldus - Konsul rzymski :P Gaius Coelius Caldus
Clovis - prehistoryczna kultura wczesnych mieszkańców Ameryki Północnej
Cynric - Rycerz okrągłego stołu
Nie przebrnęłam jeszcze przez wszystkie imiona, zatrzymałam się na "F" bo cholernie dużo tego było. Możesz dalej sam jeszcze poszukać, używając naszej Encyklopedi Postaci do tego - polecam.

PostNapisane: 11 maja 2012, o 15:19  

Wiedźma

Strasznie późno się za to wziąłeś! Wtorek, kurcze, chyba lubisz przygotowania na ostatnią chwilę ;p 11 książek, trzeba na to spojrzeć z dystansu, cytaty to nie jest sprawa trudna.
- motywy fantastyczne - poszukaj Sapkowskiego "Rękopisu znalezionego w Smoczej Jaskini", wertując go, samoistnie wynajdziesz analogiczne wątki u TG. I będzie ich na garści ;)
- elementy świata Nie przestrzegają jego zasad, jednak posiadają pewne ograniczenia aby bohaterowie pozytywni mieli szansę z nimi wygrać - tutaj najbardziej skrajnym parzypadkiem są demony, skrótowo o nich masz wyłożone w naszej encyklopedii na stronie, wczytaj się, rozwiń, sięgnij do cytatów, gotowe.
- motywy magiczne są obarczone kosztem ale i wartościami - leczenie, magia addytywna - kolejno Kamień Łez, PPM
- motywy są czerpane ze średniowiecza czy starożytności - ze średniowiecza tu jest raczej mało, nie ma prawdziwego etosu, nic mi się nie nasuwa... motyw starożytny - ojcobójstwo? W sumie powiedz, pod jakim kątem na te motywy patrzysz, co tam sam chciałbyś oddać?
- występowanie istot mitycznych i baśniowych: elfy, krasnale, smoki itp - sylfa, odniesienie do chimer, peleryna mriswithów, demony again, wiedźma, magiczne przedmioty - ogniowa pałeczka, mówiąca lalka, wszelkiej maści kamienie, jak księżycowy, czy skałka czarodzieja
- brak formulek typu "dawno temu" - no, brak, tu za bardzo chyba pomocy nie trzeba ;)
- w fantasy można odnaleźć mnóstwo innych przekrojowych gatunków z literatury chociażby: przypowieści, baśni, romansu, eposu, komedii, horroru czy parodii - piosenka, którą Kahlan przytoczyła Richowi (nie pamiętam teraz który tom, zaćmienie), reszta raczej nie... to nie jest klasyczne fantasy, to jest bardziej powieść, nie ma tu stylizacji, nie ma jakoś szczególnie wyróżnionych fragmentów, które mogłyby nawet uchodzić za gatunki, poza tą jedną pieśnią. Aha! i jeszcze fragmenty pamiętnika Kolo, raczej nic więcej.
- odtwarzanie starożytnego świata mitologii i nadawanie mu współczesnego i bardziej ludzkiego wymiaru - nie, Terry nie ma takiego nastawienia. Wykorzystał kilka nazw, ale nie zagłębił się w szczegóły, ponieważ to nie jest (powtórzę się ;)) klasyczna powieść fantasy
- używanie imion starożytnych bóstw i bohaterów - tu jestem pod wrażeniem wykopalisk Elen. Podążaj tym kluczem, wyraxnie jest to dobry koncept :)
- psychologia postaci, ich motywacja i zachowania są przedstawione realistycznie
- przedstawione wydarzenia są nierealistyczne
- wśród magicznego i heroicznego świata ukryte są aluzje do współczesności i jej realnych problemów
Na trzy powyższe: przeczytaj sobie na naszej stronie o filozofii obiektywizmu, doczytaj też nasze odniesienia o tym na forum, łącznie z powieściami Rand, znajdziesz tam wszystko, czego potrzebujesz, by mieć tło do rozpisania się o powyższym. Wystarczy, że dodasz coś tam jeszcze od siebie i cyk.
- motywy fantastyczne umieszczone w spójnym miejscu akcji - spójny, nawet i mapkę dodaj ;)
- akcja dzieje się w czasach legendarnych - ten temat odniosłabym głównie do owych powyższych trzech
- używanie magii, brak praw fizycznych - ponownie odsyłam na stronę, artykuł TG o jego filozofii, są tam odniesienia do magii - co chciał nią przekazać i jak nie chciał, żeby wyglądała
- czerpanie z mitologii różnych ludów - tutaj przychodzi mi do głowy tylko sylfa, ale może się za mało zastanowiłam.

Ogólnie mocno prześwietl naszą stronę i w razie czego zadaj jeszcze jakieś bardzo konkretne pytania. Podejrzewam jednak, że wskazówki, które Ci dałam, wystarczą, chyba że piszesz magisterkę ;)

I do believe in fairies! I do! I do!

PostNapisane: 13 maja 2012, o 19:49  
Nowicjusz(ka)

Zostały mi:
- motywy fantastyczne (ukryte wewnątrz świata lub przenikanie do świata zwykłego).
- odtwarzanie starożytnego świata mitologii i nadawanie mu współczesnego i bardziej ludzkiego wymiaru.
- czerpanie z mitologii różnych ludów.
- przedstawione wydarzenia są nierealistyczne.
- używanie magii, brak praw fizycznych.
Ma ktoś jakąś koncepcje na tę cechy?

PostNapisane: 14 maja 2012, o 10:36  

Prorok

"przedstawione wydarzenia są nierealistyczne" i "używani magii, brak praw fizycznych" wzięłabym jako jedno, bo to przede wszystkim magia jest nierealistyczna u Goodkinda. Poza Magią, niewiele jest rzeczy nie realnych. Charaktery postaci, jak najbardziej realne, ideologie, interakcje między ludźmi, umieranie itd... W tym punkcie zagłębiłabym się jak wygląda magia, tutaj możesz posilić się tym jak Zedd uczy Richarda, np. opowiada o brodzie w PPM, to co opowiadają Siostry Światła w KŁ, lub to do czego Richard sam dochodzi jak np w DO odnośnie demonów.. Co do samych praw fizyki, no to chyba jest oczywiste jakieś podnoszenie kogoś - niezgodne z grawitacją, odrzucanie - niezgodne z zasadą zachowania pędu, smoki, a przynajmniej te duże czerwone - również zaprzeczają prawom grawitacji (czytałam gdzieś kiedyś że stwory o takich proporcjach ciała nie uniosłyby się o milimetr nad ziemie :P), nie wspominając o biologicznych aspektach ziania ogniem..

PostNapisane: 14 maja 2012, o 14:19  

Starszy Skryba

Dwie proste rzeczy odnośnie zasad fizycznych:
* Ogień czarodzieja jest kompletnie niezgodny z zasadą zachowania energii ( I zasada termodynamiki )
* Fontanny w Pałacu Ludu tryskają w najlepsze, pomimo braku pomp - a jak wiemy, woda sama pod górę żadną miarą płynąć nie chce.

Pisałem własną ręką,
Rajek, Pierwszy Skryba.

Zaskakujący w smaku, zapachu i kolorze... Rajek. Orzeźwiający a delikatny, słodki a wyrafinowany, piwny a aromatycznie żurawinowy.
Czarny a czerwony.

PostNapisane: 16 maja 2012, o 02:19  
Nowicjusz(ka)

A co tam pochwale się 100% dostałem za ostateczną wersję pracy:)

PostNapisane: 16 maja 2012, o 05:18  

Starszy Skryba

Moje najszczersze gratulacje :)

Pisałem własną ręką,
Rajek, Pierwszy Skryba.

Czarny a czerwony.

PostNapisane: 16 maja 2012, o 08:44  

Prorok

Również gratuluje :) Dodałeś coś jeszcze do niej, po tym co mi wysłałeś? Jakieś zakończenie, albo coś... Chętnie je zobaczę ;)

PostNapisane: 16 maja 2012, o 16:00  

Wiedźma

Nie chciałbyś teraz po zdaniu (gratuluję!) wrzucić tej pracy do naszych artykułów na stronie? Dostęp jest ograniczony dla zarejestrowanych, a na pewno byłaby to ciekawa rzecz do poczytania.

PostNapisane: 16 maja 2012, o 19:25  
Nowicjusz(ka)

Ogólnie jak stanąłem przed komisją po 1 zdaniu wyszedł spontan;d mogę ją poprawić bo zawiera błędy drobne... niektóra część jest naciągana (troja) ale musiałem to dodać -.- i wnioski wymyśliłem jak już tam byłem haha mogę dać całość czyli bibliografię, ramowy plan + pracę(poprawię ją by ładnie się prezentowała;d) ale to w weekend bo jutro geografia mnie czeka -.-

PostNapisane: 16 maja 2012, o 19:35  

Wiedźma

To pięknie :) Możesz ją przerobić na potrzeby naszego portalu, jesli Ci się chce. Zresztą zrób, jak Ci wygodnie, a pośpiechu na pewno nie ma.

PostNapisane: 16 maja 2012, o 19:56  

Prorok

Hyh, może zapoczątkuje się nowy dział "Matura z Goodkindem" ? :P Oczywiście żartuje, aczkolwiek jak najbardziej uważam że Twoja praca w całości powinna być wrzucona, wraz z konspektem :) Fajny charakter to będzie miało, nie powiem, bardzo miło mi się czytało to co mi w poniedziałek wysłałeś, aż normalnie sobie przypomniałam jaka dumna byłam z mojej pracy maturalnej :D

PostNapisane: 28 maja 2012, o 00:45  
Nowicjusz(ka)

Praca w końcu na mailu. Miłej (bezkrytycznej) lektury:)

Strefa czasowa: UTC + 1