Teraz jest 23 paź 2017, o 16:13

Autor Wiadomość
 Tytuł: Terry Goodkind vs Ayn Rand
PostNapisane: 16 lut 2016, o 02:28  
Nowicjusz(ka)

Jak wiadomo, Goodkind określa siebie jako obiektywistę.
Jednak, jeśli ktoś czytał książki zarówno Goodkinda, jak i Rand, być może odniósł wrażenie, że filozofia Terry'ego jest nieco zmodyfikowana w stosunku do oryginalnej Filozofii Obiektywizmu. Być może jest to kwestia innego rozłożenia akcentów, może po prostu autor chciał inaczej przedstawić stworzony przez siebie świat, a może rzeczywiście jego filozofia jest nieco zmodyfikowana.
W każdym razie jestem ciekaw, co Wy sądzicie na ten temat.

A teraz wymienię moje spostrzeżenia:
- Pojęcia egoizmu i altruizmu. Odświeżam sobie PPM i co najmniej raz słowo "egoizm" pojawiło się w sensie negatywnym - czy Rand by w ogóle tolerowała coś takiego?
- Charaktery dobrych bohaterów. Czytając "Atlas Zbuntowany" i "Źródło" odniosłem wrażenie pewnego nihilizmu u dobrych bohaterów, albo pewnej bezduszności. Tutaj ci pozytywni zdawali się tworzyć jakąś sektę. Zdaję sobie sprawę, że był to świat, w którym reszta ludzi była przedstawiona jako nijaka szara warstwa, ale cóż...dalej był to świat przedstawiony przez autorkę. Natomiast w Mieczu Prawdy dobre postacie to ludzie dbający o siebie, ale także niosący pomoc i czerpiący radość z życia. Chyba Terry lepiej zinterpretował pojęcie zdrowego egoizmu, tak mi się wydaje.
-Stosunek do religii. O ile w Mieczu Prawdy da się wychwycić wątki antyreligijne, to jednak nie są one tak nachalne jak w książkach Rand, gdzie przechodzą one w fanatyzm. Podobnie jak w przypadku samej Rand u wielu randystów jest to nienawiść wobec jakichkolwiek wierzeń w jakikolwiek wyższy byt. W kręgach obiektywistycznych panuje niepisana zasada, że obiektywista musi być ateistą. W Mieczu Prawdy natomiast bezpośrednio jest to najbardziej widoczne w walce z Imperialnym Ładem, a i to jest najmocniej zaakcentowane dopiero w "Spowiedniczce". Pośrednio natomiast służy mi obserwacja dyskusji internetowych - na różnych forach powiązanych z obiektywizmem dość mocno propaguje się ateizm, tu natomiast obserwowałem pewną dyskusję dotyczącą religii i mało kto (jeśli ktokolwiek w ogóle) jakoś usilnie atakował wierzenia.
- Postawa idealnego bohatera. Choć Richard idealny nie jest, to jasne jest, że to on jest tą postacią zbliżającą się do ideału. Bohaterem idealnym Rand jest biznesmen, człowiek, który sam wchodzi do gry w wielkim świecie, napędza gospodarkę. Richard wprawdzie prowadził też interesy, ale wielokrotnie było wspominane, że tak bardzo by chciał wrócić do Westlandu i wieść życie przewodnika leśnego. Indywidualizm jest tu przedstawiony w nieco inny sposób. Tu jest to bardziej rozwijanie siły swojego charakteru i umiejętność radzenia sobie samemu.

Pewnie jeszcze wiele rzeczy bym mógł dopisać, jak w trakcie mi coś przyjdzie do głowy to dopiszę. Jeśli popełniłem jakieś błędy, proszę sprostujcie je.

Strefa czasowa: UTC + 1