Teraz jest 1 gru 2020, o 09:16

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Prawdy życiowe i moralne w MP
PostNapisane: 23 lut 2011, o 20:28  

Dzięcioł napisał(a):
MordSith napisał(a):" To, co widzimy to jedynie pozorna rzeczywistość, zwyczajne pozory, iluzja, którą sami sobie wmawiamy. Wszystko to wynika z naszego niedoskonałego postrzegania. Nic nie jest realne"Założenie równie bezpodstawne jak założenie przeciwne. Ostatnie zdanie sprzeczne z resztą. Niewątpliwie rzeczywistość istnieje i jest rzeczywista nie ma innej opcji, natomiast oczywiście możliwe, że to co widzimy to jeno urojenia mózgów krewetek manipulowanych przez inteligentne kalmary.

Tak bezpodstawne a wręcz głupie i właśnie to udowadnialiśmy, tak samo jak tom BI.

Dzięcioł napisał(a):
chris napisał(a):a najgorsze jest to że takie postrzeganie świata jest popierane przez większość religii, ruchów społecznych itp.Zdecydowana większość zorganizowanych religii jak najbardziej zakłada realność naszego świata. Zarówno klasyczne monoteizmy, jak i buddyzm, za resztę nie ręczę (a z hinduizmem mam poważne wątpliwości, no ale nie jestem znawcą). To, że oprócz tego zakładają istnienie Zaświatów, a w przypadku buddyzmu n-wymiarów wyższych i niższych w których może zachodzić reinkarnacja nie oznacza negowania realności naszego świata.

Nie będę udawał, że jestem jakimś wielkim znawcą religii i wierzeń całego świata ale z tego co wiem tak właśnie świat widzi kościół katolicki "my jesteśmy odbiciem doskonałej rzeczywistości" To samo zresztą mówił Platon

Dzięcioł napisał(a):
chris napisał(a):a czym jest "grzech pierworodny"?Skażeniem całej natury poprzez wypowiedzenie posłuszeństwa Bogu przez pierwszych ludzi. Nijak z tego nie wynika, że człowiek nic nie może, nic nie znaczy (no litości trudno o bardziej przeciwną chrześcijaństwu tezę) ani, że jest zły od urodzenia.

To było pytanie retoryczne.

Dzięcioł napisał(a):
MordSith napisał(a):Myślę, ze Ład w dzisiejszych czasach też by zebrał niezłe żniwo i namieszał ludziom w głowach.Wątpliwe. Tzn. owszem można rzec, że zdobył - techniki militarne Dżyngis Chana, komunizm i teizm to dość popularne idee. Tylko, że w naszym świecie rozłączne.

Krzyż na drogę! :)

PostNapisane: 28 lut 2011, o 17:08  

Łowca

chris napisał(a):
Nie będę udawał, że jestem jakimś wielkim znawcą religii i wierzeń całego świata ale z tego co wiem tak właśnie świat widzi kościół katolicki "my jesteśmy odbiciem doskonałej rzeczywistości" To samo zresztą mówił Platon

Platon się mylił. A za nim św. Augustyn. Jesteśmy doskonałą rzeczywistością co zlazła na psy - ale nadal jest tą samą rzeczywistością - tak jak porządny student co zszedł na zgubną drogę nałogu heroinowego nadal pozostaje tą samą osobą.

"Never compromise. Not even in the face of Armageddon" - Walter 'Rorschach' Kovacs

"Nie mam żadnych szans, ale muszę je wykorzystać" - Herbert Achternbrusch

"Bóg jest, nawet jeśli go nie ma" - Emil Cioran

"Człowiek, jak każda małpa, jest zwierzęciem społecznym, a społeczeństwo rządzi się kumoterstwem, nepotyzmem, lewizną i plotkarstwem, uznając je za podstawowe normy postępowania etycznego.(...) To czysta biologia." - Carlos Ruiz Zafon

PostNapisane: 28 lut 2011, o 23:34  

Łowca

Każdy ma inne poglądy i inne zdanie na ten temat - i powinniśmy to akceptować.
Co do Św. Augustyna to podoba mi się jego jedna wypowiedź.
Ktoś spytał się go dlaczego Bóg stworzył piekło. Odpowiedział, że stworzył je dla tych, którzy to pytanie zadają...

Sprawa filozofii jak również i wiary to sprawa osobista - i powinna być respektowana.

Wszystko co robimy ma początek w naszych marzeniach...

PostNapisane: 1 mar 2011, o 20:02  

Strażnik granicy

Jak już temat zacząłem to czas najwyższy żebym coś produktywnego wniósł :)

"Masz tylko jedno życie [...] jeśli mogę o czymś decydować, czynię to zgodnie z moim najlepiej pojętym interesem. Z własnej woli naprawię te schody i dzięki temu choć trochę poprawię warunki, w których żyję, zamiast zawodzić i czekać z nadzieją, że ktoś coś dla mnie zrobi." NP, s464

"Jedyne uzasadnione poświęcenie to ofiara dla wysoko cenionej wartości, w imię życia, wolności własnej lub tych, których się szanuje i kocha [...] Całkowite zaparcie się siebie oznacza, że jesteś niewolnikiem, który musi oddać to, co ma najcenniejsze - swoje życie - każdemu bezczelnemu złodziejowi, który tego zażąda. [...] Skoro mam nóż na gardle, to przecież nie dla mego dobra daję się odzierać z tego, co zarabiam własnymi rękami i rozumem. To się dzieje dla dobra tego z nożem i tych, którzy korzystając z przewagi liczebnej, a nie umysłowej, dyktują, co jest najlepsze dla wszystkich. Życie jest drogocenne. To dlatego warto się poświęcać w imię wolności; bo działasz dla samego życia i swojej zdolności do życia, bo życie bez wolności to powolna, nieunikniona śmierć samobójcza dla "dobra" ludzi, czyli zawsze kogoś innego niż ty. Dlaczegoż to życie kogoś innego miałoby być ważniejsze, cenniejsze, wartościowsze, niż twoje? Bezmyślnie wymuszone poświęcenie to idiotyzm." NP s486

"Zło to nie jeden duży byt, ale niekończące się pasmo małych występków, którym nikt się nie przeciwstawia, dopóki nie rozrosną się w monstra" NP s652

"Życie każdego człowieka należy wyłącznie do niego. Życie każdego człowieka może i powinno należeć tylko do niego, a nie do jakiejś społeczności, czy wspólnoty, bo wtedy byłby ledwie niewolnikiem. Nikt nie może odmawiać innym praw do ich życia lub siłą zabierać tego, co wytworzą, bo w ten sposób okrada ich ze środków do życia. [...] Rozum i rzeczywistość to jedyna podstawa sprawiedliwych praw." NP s665

PostNapisane: 29 maja 2011, o 17:48  

Strażnik Granic Polonistyki

Od siebie dorzucę cytat ze Spowiedniczki:

"Zło nie istnieje niezależnie od człowieka. Ludzie czynią zło z wyboru. Decydowanie wymaga myślenia, choćby i nieudolnego. Podstawowa decyzja, jaka możecie podjąć, to myśleć albo nie myśleć, pozwolić innym, żeby myśleli i mówili wam, co robić, nawet jeżeli nakażą czynienie zła. Mądre decyzje wymagają czegoś więcej, wymagają racjonalnego myślenia. Rezygnacja z racjonalnego myślenia umożliwia osobie łudzenie się, iż ma wiedzę, mądrość, a nawet cechy świętości, chociaż czyni zło. Jeżeli postępujecie zgodnie z naukami tych, którzy za was myślą i skłaniają was do czynienia zła, to niewinni cierpią dokładnie tak samo, jak gdybyście sami postanowili ich krzywdzić. Martwi są martwi. Ich życie się skończyło. Nauki odrzucające rozum odrzucają rzeczywistość. Co odrzuca rzeczywistość, odrzuca życie. Odrzucenie życia zaś to skłonienie się ku śmierci. Przedkładanie wiary nad rozum to sposób na zaprzeczanie temu, co istnieje, na dążenie do zaspokojenia każdej zachcianki."

"Sprawiedliwości nie wymierza się z nienawiści. To celebracja człowieczeństwa."

#chat:
Obrazek

PostNapisane: 18 cze 2011, o 10:57  

D'Harański gwardzista

Ja ostatnio przeglądałam Kamień Łez i natrafiłam na takie cytaty:

Richard do Verny: Nie można twierdzić, iż to niemożliwe, Siostro, tylko dlatego, że nie znalazłyście na to żadnego sposobu. KŁ strona 403

Kahlan wspomina słowa ojca: Jeśli zostaniesz wciągnięta w wojnę, to nie wolno ci okazywać litości. Tobie na powno jej nie okażą, a staniesz się zdrajcą swojego ludu i będziesz dlań jak nie przyjaciel, jeżeli pozwolisz sobie na okazanie choćby odrobiny łaskawości, bo twoi ludzie zapłacą za twój błąd. KŁ strona 412

Verna do Richarda: Bez wiedzy jesteś niczym ślepiec wymachujący siekierą w tłumie dzieci. KŁ strona 484

Jestem ulubienicą Lorda Rahla

PostNapisane: 20 paź 2013, o 23:17  

Nawiedzający sny

Spowiedniczka - rozdział 61.

Richard do Ulicii:
Cytuj:
Mylisz nienawiść i sprawiedliwość. Takich jak ty, szkodzących niewinnym ludziom, eliminuje się nie z nienawiści, lecz z miłości do tych. którzy są krzywdzeni i zabijani, chociaż nie zrobili nic złego. To miłość i szacunek do niewinnego życia. Eliminowanie takich osób to nie nienawiść. To skutek przemyślanej sprawiedliwości.

Richard do Jaganga:
Cytuj:
Sprawiedliwości nie wymierza się z nienawiści. To celebracja człowieczeństwa.

Drugi cytat zwłaszcza jest dla mnie kwintesencją filozofii całej serii. Cały czas Richard walczy właśnie o tych, którzy nie zrobili nic złego, a są krzywdzeni i zabijani. Dochodzi do tego idealne wyczucie czasu jako riposta do Jaganga, które przydaje tym słowom wyrazu nie tylko prawdy do przekazania, ale hasła, które warto mieć na ustach w momencie zwycięstwa. Nie chodzi tu o pychę - chodzi o radość z tego, że to, co złe już się skończyło.

#mieczprawdy:
Obrazek

Uzależniony od wielokropków...
"Talga Vassternich"

PostNapisane: 9 gru 2013, o 03:12  

Nowicjusz(ka)

W sumei każde Prawo Magii można odebrać jako mądrość życiową stosując się do której możemy poprawić jakość naszego życia. Dla mnie najważniejszym prawem jest 4, bo w tym zagmatwanym świecie rzadko mamy okazję komuś przebaczyć, a także z pokorą takowe przyjąć :(

PostNapisane: 24 lut 2014, o 01:38  
Nowicjusz(ka)

Kurczę, mógłbym się dołączyć do rozmowy, tylko że widzę, że wątek naprawdę stary. Nie przeczytałem wszystkich postów, tylko do połowy pierwszej strony, a cytaty są świetne! Jestem dopiero na Duszy Ognia.
Szukałem miejsca, gdzie mógłbym się podzielić moimi ulubionymi cytatami z tej książki, i jest to dobry wątek, no ale czy aktualny :)

ps. Dil zmień ten brzydki avatar ;p jeden z momentów w LoTR, którego właśnie nie lubię ;p

PostNapisane: 24 lut 2014, o 20:57  

Starszy Skryba

Pisz śmiało - tu nie ma nieaktualnych wątków - zresztą, Goodkind jest ponadczasowy :)

Pisałem własną ręką,
Rajek, Pierwszy Skryba.

Zaskakujący w smaku, zapachu i kolorze... Rajek. Orzeźwiający a delikatny, słodki a wyrafinowany, piwny a aromatycznie żurawinowy.
Czarny a czerwony.

PostNapisane: 25 mar 2014, o 23:12  

Nowicjusz(ka)

Prawa Magii są dla mnie czymś co jest ogólnie kierowane do wszystkich ludzi. Goodkind doskonale pokazał je w zastosowaniach dla czarodzieja ale co każdy z nas może wykorzystać. Natomiast czytając, uwagę przyciągają cytaty. To one są dla mnie najważniejsze, pomagają coś zrozumieć, zilustrować. Uświadomiłam sobie, że nie raz, w niektórych sytuacjach odnoszę się do nich i pomagają(dzięki ci Terry!). Każdy kto czyta te książki może znaleźć swój własny fragment, który jest dla niego ważny i wiele wnosi. Wnioskując, Goodkind sporą część opiera na wzajemnym szacunku. Nie każdy musi lubić wszystkich, ale szacunek do drugiej osoby mimo odmiennego charakteru byłby sposobem na spokojne życie. I nie chodzi tylko o szacunek do ludzi ale do wszystkiego, zwierząt, natury, po prostu otoczenia ale i też samego siebie. Jest dużo rzeczy różniących nas, mimo to nie jest to powodem do wyrządzania krzywdy i wykorzystywania swoich wierzeń, poglądów jako pretekst i usprawiedliwienie. A najważniejsza jest Prawda. Bez niej wszystko stałoby się bezwartościowe.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1