Teraz jest 17 lis 2018, o 14:50

Autor Wiadomość
 Tytuł: Narracja TPP czy FPP?
PostNapisane: 9 kwi 2010, o 13:23  

Starszy

Powieści, opowiadania z jakiej perspektywy wolicie czytać? Trzecio- czy jednak pierwszoosobowe?

Tytuł: Re: Narracja TPP czy FPP?
PostNapisane: 9 kwi 2010, o 13:34  
Filar Świata

Ja wolę trzecioosobowe. Wtedy narrator może wszystko dokładniej opisać i nie ogranicza się tylko do odczuć jednej osoby.

Pozdrawiam wszystkich :D

PostNapisane: 9 kwi 2010, o 13:39  

Strażnik granicy

Zależy od zdolności autora. Zazwyczaj książki pisane są w narracji trzecioosobowej. Jacek Piekara świetnie ukazał świat oczami skromnego i pokornego inkwizytora jego ekstelencji biskupa Hez-hezronu, Mordimera Madderdina. Biorąc jednak pod uwagę wszystko, to narracja trzecioosobowa jest "pełniejsza". Można przedstawić każdy detal w kilku pozycjach, takie książkowe 3D ;)

Smoki istnieją. I nie próbuj się ze mną sprzeczać.

PostNapisane: 9 kwi 2010, o 13:49  

Poszukiwacz Prawdy

Zgadzam się z przedmówcami wole patrzeć z boku niż być ograniczony wiedzą bohatera. Chociaż ksiązki pierwszo osobowe również mi się podobają, najfajniejsze chyba byłoby połaczenie że niektóre fragmenty tak a niektóre tak. przykładem chociaż jest wspomniane przeze mnie Imie Wiatru. Tylko tutaj przeważa narracja pierwszoosobwa a wolałbym troche więcej trzecio.

Na początku był Eru, Jedyny,
którego na obszarze Ardy nazywają Ilúvatarem;
On to powołał do życia Ainurów,
Istoty Święte, zrodzone z Jego myśli.
Ci byli z Nim wcześniej, niż powstało wszystko inne.
Rozmawiał z nimi i poddawał im tematy muzyczne.
Ainurowie zaś śpiewali dla Niego i On radował się tą muzyką.

Koło Czasu obraca się, a Wieki nadchodzą i mijają, pozostawiając wspomnienia, które stają się legendą. Legenda staje się mitem, ale nawet mit jest już dawno zapomniany, kiedy nadchodzi Wiek, który go zrodził. W jednym z Wieków, zwanym przez niektórych Trzecim Wiekiem, Wiekiem, który dopiero nadejdzie, Wiekiem dawno już minionym, w Górach Przeznaczenia podniósł się wiatr. Wiatr ten nie był prawdziwym początkiem. W obrotach Koła Czasu nie istnieją początki ani zakończenia. Niemniej był to jakiś początek.

Run...Run you clever boy...and remember - Clara Oswin Oswald

PostNapisane: 9 kwi 2010, o 15:18  

Slide

Większość jest chyba przyzwyczajona do narracji trzecioosobowej. Zazwyczaj odrzuca mnie narracja w pierwszej osobie... A może lepiej powiedzieć w czasie przeszłym: odrzucała, gdyż po przeczytaniu Imię Wiatru trochę się przekonałem do tej formy. Niemniej pisanie w pierwszej osobie wymaga od autora wielkiego talentu. No ale wszystko również zależy od tego, co autor ma do przekazania, jeżeli stwierdzi, że lepiej odda realizm, uczucia, czy inne rzeczy, wtedy może wybrać opisywanie w pierwszej osobie. ;)

Your life is yours alone, rise up and live it.

PostNapisane: 9 kwi 2010, o 16:16  

D'Harański gwardzista

Ja również lubię czytać książki pisane w trzeciej osobie, jak już było wcześniej napisane można zobaczyć pewną perspektywę jakiejś sytuacji. Narracja ogólnie nie jest prostą rzeczą i trzeba się napracować by to spójnie brzmiało. Nie pamiętam bym czytała kiedyś książkę pisana w pierwszej osobie..... Trzecioosobowa narracja wydaje mi się bardziej ciekawsza.

PostNapisane: 9 kwi 2010, o 17:17  
Filar Świata

Hikaru napisał(a):
Nie pamiętam bym czytała kiedyś książkę pisana w pierwszej osobie.....

Ja czytałam. Teraz na myśl przychodzą mi: saga Zmierzch i Pamiętnik Księżniczki

Pozdrawiam wszystkich :D

PostNapisane: 9 kwi 2010, o 17:33  

Generał

Nie ważne, czy w trzeciej, czy w pierwszej osobie. Ważne żeby było dobre. :)

"Mijam ich, jestem świadkiem naocznym.
Jak nie Hagel w windzie, to Platon w nocnym.
Kant wiezie mnie taksówką, Nietzsche mieszka w każdym bloku.
Świat jest pełen filozofów."
— Łona

PostNapisane: 9 kwi 2010, o 19:14  

Starszy

Duszek napisał(a):
Niemniej pisanie w pierwszej osobie wymaga od autora wielkiego talentu. No ale wszystko również zależy od tego, co autor ma do przekazania, jeżeli stwierdzi, że lepiej odda realizm, uczucia, czy inne rzeczy, wtedy może wybrać opisywanie w pierwszej osobie. ;)

Nic dodać, nic ująć. Moim zdaniem narracja pierwszoosobowa zwykle wypada albo mało realistycznie (brak opisów, trudno wyobrazić sobie całą sytuację) albo wręcz sztucznie (gdy opisy są). Z przeczytanych przeze mnie książek z narracją pierwszoosobową zaakceptowałam niewiele, właściwie to chyba tylko "Kroniki wampirów" Anne Rice (polecam ;) ) i "Trylogię skrytobójcy", w której narracji trzecioosobowej nie da się nawet wyobrazić. Trafiło się jeszcze kilka takich książek, ale większość przeciętna, do odstawienia na półkę i porośnięcia kurzem...

Nea we wszystkich przypadkach: M: Nea, D: Nei, C: Nei, B: Neę, N: Neą, Msc: Nei, W: Neo ;]

PostNapisane: 9 kwi 2010, o 19:42  

D'Harański gwardzista

Zależy o czym sie czyta... Książki obyczajowe/romanse/dramaty itp. miło i dobrze jest czytać w pierwszj osobie, oddaje to realizm przeżyć i uczuć. Natomiast fantasy/akcje/kryminały/thr/przygodowe... lepiej w trzeciej. ;) Stwarza to większe możliwości w opisach i daje wrażenie dynamizmu. Oczywiście piszę o swoich upodobaniach. :)

Spike, my love! ^^

PostNapisane: 9 kwi 2010, o 21:52  

Starszy

A ja zazwyczaj łapię się na tym, że krótkie opowiadania/cykle opowiadań lepiej, wygodniej czyta mi się z narracją pierwszoosobową. Przykłady to właśnie opowiadania J.Piekary o Inkwizytorze. Ogólnie im prostsza forma pisarska tym wygodniej patrzeć na świat z "oczu bohatera".
Natomiast w momencie gdy zaczyna się wielowątkowość i wielopostaciowość jak w MP łatwiej jest spojrzeć mi na to wszystko z boku i śledzić losy postaci.

W pierwszoosobowej podoba mi się głównie to, że można przeczytać o czym w danym momencie myśli bohater. jego podejście do wszystkiego co robi i co się dzieje. Sprawia to co prawda, że mamy gotowy obraz postaci i nie musimy się głowić nad pobudkami i zastanawiać się czy on jest dobry czy zły. W trzecioosobowej mamy możliwość, a nawet niejako obowiązek ocenić postać. Nie znając powodów, można oceniać czyny. A powody i wyjaśnienie zwykle i tak w jakiś sposób wychodzi na wierzch.

PostNapisane: 18 maja 2010, o 16:42  

D'Harański gwardzista

To zależy.Lubię i taki i taki.Na przykład z sadze "Zmierzch" to była pierwszoosobowa narracja i narrator nie mógł dokładnie opisac sytuacji.Kiedy jest trzecioosobowy to łatwiej nam jest wejśc w głąb uczuc wszystkich bohaterów a nie tylko tego, który opisuje. :)

"υ¢zυ¢ια яzą∂zą яσzυмєм." - тяzє¢ιє ρяαωσ мαgιι ."

PostNapisane: 18 maja 2010, o 16:55  

Strażnik granicy

dla mnie nie ma znaczenia typ narracji :P
najważniejsze, żeby książka była dobra :)

a ze swej strony polecam "Ja, Jedi" Michaela Stackpole'a
(Uniwersum Star Wars, jakby co)

Wczoraj, to już historia
jutro, to tajemnica
dzisiaj, jest darem losu...
a dary losu są po to, by się nimi cieszyć...
Mistrz Oogway

PostNapisane: 18 maja 2010, o 19:39  

Starszy

ja stanowczo wolę narrację w trzeciej osobie, wtedy jakoś lepiej wczuwam się w atmosferę :D

"This fatal love was like poison right from the start..."

PostNapisane: 20 cze 2011, o 13:23  

Strażnik granicy

O wiele lepsze są narracje 3-osobowe bo wtedy czujesz się jakbyś naprawdę znajdowal się w świecie opisanym przez autora a w1-osobowym jakoś tak dziwnie się czyta

HEAR ME ROAR!!!!!

PostNapisane: 20 cze 2011, o 14:38  
D'Harański gwardzista

W pełni zgadzam sie z kosa12. Narracje pierwszoosobowe są bardziej opisem. Dużej mi się czyta książki z tą narracją.

"Jeśli chcesz wbić wrogowi nóż w plecy, najpierw musisz podejść wystarczająco blisko"
Verna Sauventreen

PostNapisane: 20 cze 2011, o 19:38  

Starszy

ja przeczytałam kilka książek w 1-osobowej i bardzo mi się podobały np Libba Bray Mroczny sekret (trylogia) efekt świetny :)
3-osobowa narracja pokazuje nam wszystko w większym wymiarze obraz jest bardziej pęłny jak już zostało wspomniane nie musimy zastanawiac się co myśli druga osoba, nie musimy zastanawiać się nad powadami :)

Strefa czasowa: UTC + 1