Teraz jest 23 wrz 2018, o 04:26

Autor Wiadomość
 Tytuł: Anioły, demony, wampiry...
PostNapisane: 4 cze 2010, o 15:58  

D'Harański gwardzista

Jak się nazywa takie fantasy, w których występują powyższe istoty? Czy to bardziej do horrorów można zaliczyć? Słyszałam również wyrażenie "thriller romantyczny", jeśli występują wątki romantyczne ludzko-nieludzkie. :)

I pytanie: Kto czyta? Kto lubi takie klimaty (oprócz Nei i jej wampirów... ;) ) ? I przede wszystkim: co ciekawego polecacie? Ostatnio się zainteresowałam tą tematyką.

Jestem po :

"Zmierzchu" - jak większość. ;)
Laurell K.Hamilton "Grzeszne rozkosze" - 1 część Cyklu o Anicie Blake, zabójczyni wampirów.
"Wampirach z Morganville"
"Upadłych"
cyklu "Dary Anioła" - najlepsze jak na razie z tego wszystkiego.

Ale szukam czegoś dojrzalszego, mimo iż w tych klimatach. Romantycznego - jak najbardziej, choć niekoniecznie.

I nie przypadły mi do gustu książki na podstawie których nakręcono "True Blood"...

Spike, my love! ^^

Tytuł: Re: Anioły, demony, wampiry...
PostNapisane: 4 cze 2010, o 17:44  

Generał

Tematycznie, nawet nie ma mowy o pojęciu - fantasy. Jeśli podchodzi pod typ romans, obyczaj, przygodowy, należy szukać w tych kategoriach. Moim zdaniem, jest to szeroko pojęta Fantastyka. Ale nie mam zamiaru się spierać... Ogólnie to szufladkowanie jest typowo... Głupie! Fantastyka to fantastyka - podkategorie mnie nie ruszają! Gorzej coś znaleźć... :P

A ja Zmierzchu nie czytałem, chociaż mogę mieć od zaraz... Ten cały wampiryzm jest dla mnie błędny, szczerze... Z recenzji które czytam, ludzie tęsknią za okrutnikami - prawdziwymi wampirami, typu Drakula czy coś w ten deseń... Nie wiem. Jak ktoś ma ciekawe tytuły, niech przedstawi, nie zdradzając treści... ;)

"Mijam ich, jestem świadkiem naocznym.
Jak nie Hagel w windzie, to Platon w nocnym.
Kant wiezie mnie taksówką, Nietzsche mieszka w każdym bloku.
Świat jest pełen filozofów."
— Łona

PostNapisane: 4 cze 2010, o 20:44  

Starszy

To jest angel fantasy ;) Chociaż ja bym raczej wampirów do tego nie zaliczyła. Anioły i demony to raczej tylko "Siewca Wiatru", no ale to znasz. Ewentualnie "Kłamca" J. Ćwieka, choć tutaj bardziej skandynawskie bóstwa niż anioły są na rzeczy. Co do wampirów, hm... :D Mój konik. No to tak: "Zmierzchu" do literatury wampirzej bym nie zaliczała, bo to jest istna profanacja. Jeśli jednak szukaś czegoś w tym stylu szerokim łukiem omijaj "Pamiętniki wampirów". Serial cudowny, ale książki do chrzanu.

Do przeczytania na pewno "Kroniki wampirów" Anne Rice z "Wywiadem" na czele, chociaż to dość specyficzna lektura... Myślę, że zalicza się do dojrzalszych, chociaż cała seria miejscami potrafi wpędzić w deprechę. Ponadto coś luźniejszego, w stylu "Krwiopijców" Moore'a albo "Ceny krwi" i reszty książek z serii Tanyi Huff, mam do nich szczególny sentyment :D "Carpe jugulum" Pratchetta i "Wampir z przypadku" K. Basztowej jeszcze na poprawę humoru. Z mniej ramowych książek polecam "Nocarza" i resztę książek Magdy Kozak, wampirze siły specjalne, świetna rzecz. Jest jeszcze "Nekroskop", chociaż mi osobiście do gustu nie przypadł... ;)

Nea we wszystkich przypadkach: M: Nea, D: Nei, C: Nei, B: Neę, N: Neą, Msc: Nei, W: Neo ;]

PostNapisane: 4 cze 2010, o 23:11  

D'Harański gwardzista

Dzięki, dzięki, dzięki. A a czemuż to cykl "Kroniki wampirów" jest taki specyficzny? I ta deprecha...? Myślałam właśnie, żeby do tego przysiąść, ale tyle tych części jest... A tak nie zdradzając fabuły czy wszystkie one łączą się ze sobą dość znacząco? I czy zachowanie kolejności wymagane? Reszcie pozycji, które podałaś, też będę musiała się przyjrzeć. :)

I jeśli chodzi o "Pamiętniki wampirów" przyznam Ci rację. Serial im się udał, natomiast książki są strasznie dziecinne.

Skoro jest "angel fantasy" to czemu nie ma "vampire fantasy"? ;)

Spike, my love! ^^

PostNapisane: 5 cze 2010, o 09:08  

Starszy

Nie mam zielonego pojecia do czego to zaliczyc ;p ale mi tam pasuje "horror fantasy".
Przeczytaj sobie "Polowe nocy" Izabeli Szolc :]

And if we should die tonight
We should all die together
Raise a glass of wine for the last time..

Obrazek

PostNapisane: 5 cze 2010, o 20:27  

Starszy

Adie napisał(a):
Dzięki, dzięki, dzięki. A a czemuż to cykl "Kroniki wampirów" jest taki specyficzny? I ta deprecha...? Myślałam właśnie, żeby do tego przysiąść, ale tyle tych części jest... A tak nie zdradzając fabuły czy wszystkie one łączą się ze sobą dość znacząco? I czy zachowanie kolejności wymagane?

Specyficzny, bo pani Rice ma baaaardzo indywidualne podejście do tematu. Z tego, co wiem zaczęła pisać "Wywiad" po śmierci córeczki, dlatego miejscami te książki są dość melancholijne, a już na pewno pierwsza. Łączą je postaci, chociaż nie wszystkie - teoretycznie każda jest swego rodzaju autobiografią jednego wampira, w niektórych momentach się zbiegają, ale da się zrozumieć czytając nie po kolei. Większość postaci ma swoją jedną powieść, z wyjątkiem Lestata, który pojawia się w niemal każdej, a swoich ma 4 i fragmenty w piątej. Moja ukochana postać :D Naprawdę szczerze polecam.

Vampire fantasy to by był dość ogranioczony temat, bo fantasy zwykle odnosi się do świata o realiach mniej więcej zbliżonych do naszego średniowiecza, a wampirze książki mają często bardzo dużą rozciągłość czasową ;)

Nea we wszystkich przypadkach: M: Nea, D: Nei, C: Nei, B: Neę, N: Neą, Msc: Nei, W: Neo ;]

PostNapisane: 6 cze 2010, o 18:31  

Strażnik granicy

Ostatnio wypożyczyłam "Zawód:wiedźma" i to tak z tego co przeczytałam w 1 rozdziale może podchodzić pod wampiry. To nie moje klimaty, więc nie wiem dokładnie.

Smoki istnieją. I nie próbuj się ze mną sprzeczać.

PostNapisane: 26 wrz 2010, o 14:43  

Hmm no ja lubię takie klimaty. "Zmierzch" przeczytalam, jest dla mnie oczywiście mocno wyidealizowany, ale seria mi się podobała, bo klimat książki mi odpowiada. Wampiry są mocno w wersji soft i trochę to dla nastolatek, ale i tak przyjemnie mi się czytało. Prawdę powiedziawszy wcześniej interesował mnie zupelnie inny rodzaj książek niż szeroko pojęta fantastykę, więc mam jeszcze przed sobą wiele ciekawych pozycji do przeczytania. Dlatego z dużym zainteresowaniem skorzystam z tego, co macie do polecenia :P

PostNapisane: 4 gru 2010, o 19:41  

D'Harański gwardzista

Czytałam Dom Nocy i od połowy nawet ciekawe, są też Nancy Collins - Wampy, seria Błękitnokrwiści ale nie czytałam jeszcze więc nie wiem ale podobno fajne...

Nikt nie jest doskonały... Chociaż nie, był taki jeden gość, ale go zabiliśmy...

PostNapisane: 4 gru 2010, o 19:51  

Starszy

Adie napisał(a):
[...]I nie przypadły mi do gustu książki na podstawie których nakręcono "True Blood"...

kompletnie sie z Tobą nie zgadzam I cześć " Martwy aż do zmroku" przeczytałam w 3 dni... wampiry są wampirami mają kły i nie są w stylu Edzia ze zmierzchu...

PostNapisane: 5 sty 2011, o 12:41  

Łowca

Racja. Edward wampir bez kłów. To nie jest normalne. Eh.. Pierwszy raz się spotkałam z czymś takim że wampir kłów nie ma. Masakra.

Adie co powiesz na książki Anne Rice??

PostNapisane: 5 sty 2011, o 20:17  

Ja się zastanawiam czy nie zacząć czytać "Vampire Diaries", gdyż się tym właśnie zajarałam. Ale słyszałam, że książki są o wiele gorsze od serialu i teraz nie wiem co mam zrobić. :D

PostNapisane: 5 sty 2011, o 20:34  

Łowca

Jeśli o mnie chodzi to zdecydowanie odradzam książki. Ja ledwo przeczytałam pierwszy tom. To jest totalne nieporozumienie. Serial w porównaniu z książką to jak niebo a ziemia. ;)

PostNapisane: 7 sty 2011, o 14:21  

Generał

Czytałam jakiś czas temu Akademię wampirów - takie sobie lepsze niż Zmierzch, ale gorsze od książek Rice.

...jesteś idiotą? nie, marzycielem...

PostNapisane: 5 mar 2011, o 14:40  

Łowca

Może spróbuj "Wieczni wygnańcy " Cynthia Leitich Smith, "Jak Poślubić Wampira Milionera" Sparks Kerrelyn i "Świat nocy" Smith L.J.. Nie przeczytałam tych dwóch ostatnich ,ale podobno całkiem fajne. :)

Niech cię moc pochłonie...

PostNapisane: 5 mar 2011, o 19:44  

Starszy

Ja z kolei ostatnie zdecydowanie odradzam. Nie wiem konkretnie o czym jest ta seria, bo przebrnięcie przez pierwszy rozdział książki tej autorki to duże wyzwanie dla człowieka powyżej 12 roku życia. Wszystko jej autorstwa z czym miałam do czynienia nadaje się na czytanki do podręczników dzieci z podstawówki lub na półkę mniej wybrednych miłośników "Zmierzchu" młodszego pokolenia...

Strefa czasowa: UTC + 1