Teraz jest 23 wrz 2018, o 04:24

Autor Wiadomość
 Tytuł: Terry lepszym pisarzem od Trudi Canavan?
PostNapisane: 31 lip 2011, o 18:13  
Nowicjusz(ka)

Zanim przeczytałem miecz prawdy czytałem trylogie czarnego maga, dzięki czemu mogłem porównać tych pisarzy, według mnie to Terry zwycięża biorąc pod uwage m.in to że podczas czytania książek Trudi Canavan nie odczuwałem żadnych silniejszych emocji, chciałbym poznać wasze opinie, czy może podzielacie moje zdanie?

Tytuł: Re: Terry lepszym pisarzem od Trudi Canavan?
PostNapisane: 31 lip 2011, o 19:11  

Wiedźma

Stanowczo wolę Trudi - można się na niej odprężyć, odetchnąć po ciężkim dniu, odpłynąć w krainę fantazji. Cudownie działa, kiedy leży się w chorobie i gorączka odbiera władzę nad rozumem. Nad Terrym natomiast trzeba się tyle nagimnastykować, odczytać, pojąć i jeszcze te opisy! Nie mogę nawet wspomnieć tych z KŁ! Gdyby nie atmosfera na tym Forum, to wcale by mnie tu nie było!

A tak na serio - jeśli już zakładasz temat, to patrz jaki dział się do tego najlepiej nada.

I do believe in fairies! I do! I do!

PostNapisane: 31 lip 2011, o 19:27  

Poszukiwacz Prawdy

Ja tam wole Terrego. Trylogia Czarnego Maga wciągnęła mnie oczywiscie ale to było nic w porównaniu z Mieczem Prawdy. Po za tym książki Terrego o wiele lepiej mi się czytało, nie mogłem się wręcz od niego oderwac. Przy Trudi dopiero tego doświadczyłem przy ostatnim tomie. Rownież przewagą MP nad TCM jest wielowątkowośc tego pierwszego a także o wiele bardziej rozbudowany świat.
Nie chce nikomu umniejszać wielkości ale dla mnie to właśnie Terry stoi wyżej w rankingu.

PS przeniosłem do odpowiedniego działu

Na początku był Eru, Jedyny,
którego na obszarze Ardy nazywają Ilúvatarem;
On to powołał do życia Ainurów,
Istoty Święte, zrodzone z Jego myśli.
Ci byli z Nim wcześniej, niż powstało wszystko inne.
Rozmawiał z nimi i poddawał im tematy muzyczne.
Ainurowie zaś śpiewali dla Niego i On radował się tą muzyką.

Koło Czasu obraca się, a Wieki nadchodzą i mijają, pozostawiając wspomnienia, które stają się legendą. Legenda staje się mitem, ale nawet mit jest już dawno zapomniany, kiedy nadchodzi Wiek, który go zrodził. W jednym z Wieków, zwanym przez niektórych Trzecim Wiekiem, Wiekiem, który dopiero nadejdzie, Wiekiem dawno już minionym, w Górach Przeznaczenia podniósł się wiatr. Wiatr ten nie był prawdziwym początkiem. W obrotach Koła Czasu nie istnieją początki ani zakończenia. Niemniej był to jakiś początek.

Run...Run you clever boy...and remember - Clara Oswin Oswald

PostNapisane: 1 sie 2011, o 01:06  

Generał

oczywiście, że Terry
nie rozumiem całego zachwytu nad Canavan
to dobra pisarka ale "dupy nie urywa" :D
a to, że w Polsce jej książki maja tak dobrą akcję promocyjną ma się nijak do jakości jej powieści
po prostu wszyscy się na nią rzucili przegapiając o wiele lepsze książki :(

wiem co mówię bo właśnie czytam Dance with Dragons i pomiędzy nią a takim Martinem jest kolosalna różnica!

PostNapisane: 1 sie 2011, o 10:20  

Nocny Ognik

Terry jest lepszym pisarzem.
Trudi tylko dobrze zaczęła pisarstwo Trylogią Czarnego Maga.
Erę Pięciorga jeszcze dało się czytać ale Trylogia Zdrajcy jest tak nudna że wymaga wiele wysiłku żeby ją przeczytać. Przeczytam jeszcze ostatnią część TZ The Traitor Queen i więcej jej książek nie czytam.
A na jej nową trylogie Millennium’s Rule to nawet nie liczę że będzie ciekawa i wciągająca.

Niechaj stępi się ostry brzeg trzeźwości, niech zmętnieje przejrzystość widzenia, niech zachwieje się równowaga

PostNapisane: 1 sie 2011, o 15:05  

Starszy Skryba

Przeczytałem kilka książek Terrego, i kilka książek Trudi.
Pewnym jest, że kilka z dzieł Terrego znalazłoby się w pierwszej dziesiątce listy Moich Ulubionych Książek Fantasy
Tak samo pewnym jest, że żadne z dzieł Trudi nie znalazłoby się w pierwszej setce tejże listy.
Tyle na ten temat :)

Pisałem własną ręką,
Rajek, Pierwszy Skryba.

Zaskakujący w smaku, zapachu i kolorze... Rajek. Orzeźwiający a delikatny, słodki a wyrafinowany, piwny a aromatycznie żurawinowy.
Czarny a czerwony.

PostNapisane: 1 sie 2011, o 17:56  
Filar Świata

Książki Terry'ego mnie wciągnęły, inaczej by mnie tu nie było :P Ten świat, który stworzył, filozofia i cała reszta, którą trudno ubrać w słowa sprawiają, że pewnie nie raz jeszcze do nich wrócę.

Co do Canavan to Trylogia Czarnego Maga (szczególnie Nowicjuszka i Wielki Mistrz) przypadła mi do gustu, niektóre fragmenty czytałam kilkakrotnie. Ery Pięciorga nie czytałam, natomiast Trylogia Zdrajcy mnie nie powaliła.

Trudno mi stwierdzić kto jest lepszym pisarzem, bo (jak zauważyła JDu) czyta się ich książki inaczej.

Pozdrawiam wszystkich :D

PostNapisane: 1 sie 2011, o 21:04  

Starszy

W Terrym zakochałam się od pierwszego rozdziału, natomiast czytając pierwszy tom Ery Pięciorga nie mogłam dobrnąć do połowy. Nie chcę oceniać umiejętności autorki, może po prostu nie przypadł mi do gustu jej styl bądź też spodziewałam się cudów po reklamie, jaką jej urządziło wydawnictwo... Może kiedyś do niej wrócę, jednak pierwsza próba zakończyła się fiaskiem. Tyle ode mnie.

Nea we wszystkich przypadkach: M: Nea, D: Nei, C: Nei, B: Neę, N: Neą, Msc: Nei, W: Neo ;]

PostNapisane: 16 wrz 2012, o 18:25  

Łowca

A więc kilka aspektów:

styl: wygrywa Canavan, nie jest to rewelacja, ale jej język w oryginale jest dużo gładszy i wygodniejszy niż Goodkinda, a po polsku to już zupełnie przepaść, ale to już nie wina Terry'ego.

koncept świata: wygrywa Canavan, opisała stosunkowo niewielki fragment uniwersum, ale opisała go klarownie, to obraz minimum, ale widzę go, Terry natomiast poszedł w high wieloodcinkowe fantasy i zniedbał rzecz podstawową - konstrukcję świata, z geografią, geologią i z historią. Mamy jakiś dość kadłubowy ćwierćkontynent, Stary, Nowy Świat, wszystko zawieszone w próźni. Co gorsza w próżni wiszą rozmaite kultury i społeczności - bo służą tylko temu by Richard mógł potępiać kolejne przykładowe grzechy przeciwko obiektywizmowi. W porównaniu z historycznym rozmachem Martina, Jordana czy Eriksona, którzy dość szczegółowo kreowali historię świata wiele wieków w przeszłość (Erikson mistrz - 300 tys. lat) to Terry się nie popisał.

filozofia: wygrywa Terry. Co prawda bywa równie namolny z obiektywizmem jak Canavan z liberalnym tolerancjonizmem, ale przynajmniej go nie infantylizuje

pomysły: wygrywa Terry. Niektóre sprawiają że zgrzytam zębami, ale są. Świat Canavan jest jednak dość mało urozmaicony, a zmienianie nazw kurczaków, owiec i psów by brzmiał fantasy to żenua.

bohaterowie: wygrywa Terry. Richarda nie znoszę, ale stworzył wiele ciekawych postaci pobocznych i sam Dalton Campbell bije dowolną postać na głowę

romanse: wygrywa Terry. nie żeby było to coś rewelacyjnego, ale u Canavan starczy, że dwie najciekawsze postacie: Dannyl i Akkarin zaczną romansować i robią się beznadziejne.

magia: wygrywa Canavan. Prosty system ale wyjaśniony i logiczny. Goodkind najpierw daje nam sensowny podział, a potem zarzuca nas hordami niezwykle skomplikowanych gadżetów imho do tej wizji nie pasujących

główny heros: I Sonnea i Richard są denerwujący, więc who cares

"Never compromise. Not even in the face of Armageddon" - Walter 'Rorschach' Kovacs

"Nie mam żadnych szans, ale muszę je wykorzystać" - Herbert Achternbrusch

"Bóg jest, nawet jeśli go nie ma" - Emil Cioran

"Człowiek, jak każda małpa, jest zwierzęciem społecznym, a społeczeństwo rządzi się kumoterstwem, nepotyzmem, lewizną i plotkarstwem, uznając je za podstawowe normy postępowania etycznego.(...) To czysta biologia." - Carlos Ruiz Zafon

PostNapisane: 6 lut 2013, o 22:05  
Łowca

Terry jest lepszy. Jego książki są ambitniejsze, bardziej rozbudowane. Canava czyta się przyjemnie, to taka miła przerwa między czymś poważniejszym. Jej bohaterowie nie mają tak skomplikowanych osobowości.
No i do dziś nie darowałam jej zabicia Akkarina, ja go uwielbiałam od I tomu

PostNapisane: 22 sty 2015, o 20:22  

Nawiedzający sny

Trylogia Czarnego Maga za mną, trylogia Zdrajcy przede mną. Niezależnie od tego jaka będzie - a przeczytam całą na pewno - nie powiem, że styl Canavan mi się nie podoba. Nie powiem też, że jest lepszy i to z duuużym zapasem. Żeby nie spojlerować przedstawię meritum ogólnikowo i na konkretnym przykładzie. Nie stwierdzam nic o poglądach żadnego z autorów, ale kontrowersyjny wątek uczucia "homo" jest u Goodkinda poruszony o ile mnie pamięć nie zmyla raz, w miarę sensownie i bez miliona zupełnie zbędnych komentarzy na "ten temat". Canavan natomiast rozciąga i rozwleka to, jak gdyby była to rzecz, która nie może uciec świadomości, a czasami wydaje się, że i podświadomość była celem. Człowiek ma nadzieję, że temat został wyczerpany a tu niespodzianka... Wałkujemy i wałkujemy o tym, czy społeczeństwo to akceptuje czy nie... Czy powinno, czy nie... blah blah blah. To jeden z niewielu, ale jednak dużych minusów ksiażek Trudi. Tak jak jednak mówiłem - przeczytam na pewno. Historia zawsze może być lepsza, ale każdy lubi coś innego :)

#mieczprawdy:
Obrazek

Uzależniony od wielokropków...
"Talga Vassternich"

PostNapisane: 23 sty 2015, o 12:04  

Prorok

Mi osobiście wątek 'homo' nie przeszkadzał. Może się tylko zmartwiłam trochę bo bardzo lubiłam tę postać, a tu taka niespodzianka. Jak na moje rozważania były jak najbardziej na miejscu. W końcu jednak był to spory problem w tamtym świecie. Co do Trylogii Zdrajcy - mogę rzec tylko że wątek będzie kontynuowany. Tutaj z kolei mnie on zmęczył, bo już był jak na moje przegięty, niepotrzebny.

Trudi czytałam tylko Trylogie Czarnego Maga i Trylogie Zdrajcy, więc tylko pod tym kontem będę ją oceniać (u TG nie czytałam R9 :P).
Co do samej pisarki, jej stylu, pomysłu - no to tak: Goodkind dostaje plus za fakt, że przywiązując się do Kahlan i Richarda mieliśmy tysiące stron ich przygód. U Trudi, niestety te historie są za krótkie (tak, chce więcej!!). Co do stylu, tutaj już się chyba wypowiadałam że Goodkind takowego nie posiada, a właściwie pisze słabo, więc tutaj duży plus dla Trudi. Co do pomysłów, mimo że Goodkind miał więcej stron to mam wrażenie że mniej opisał swój świat, co Trudi uczyniła bardzo dobrze. Jak wspomniał dzięcioł, skupiła się na mniejszym fragmencie, ale zrobiła to dokładnie. Jak Goodkind stworzył świat, najlepiej było widać, gdy Daikin zaczął tworzyć mapę... Komentarz chyba nie potrzebny? :P W ogólnym rozrachunku niestety ale stawiam na Trudi. Terry momentami straszliwie mnie nudził, a po czasie nie wiąże już żadnych ciepłych uczuć do tych książek. Z Trudi jest odwrotnie - pochłonęły mnie, pokochałam postacie, świat, magie i chce więcej! Goodkinda czytam nowe książki, bo uznałam że wypada będąc tu na tym forum :P Nie da się też ukryć że w sumie to jakaś ciekawość mnie zżera, co tam znowu TG wymyślił, ale nie ma w tym żadnej pasji.
A tak już na koniec - gdybym układała listę moich ulubionych pisarzy, podejrzewam że nawet bym nie pomyślała ani o Trudi ani o Goodkindzie. Ew. ten drugi dostałby miejsce na liście tylko ze względu na ludzi będących na tym forum. Także tego... ;)

"Aure entuluva!" J.R.R.Tolkien

"Miłość, która jest gotowa nawet oddać życie, nie zginie." Jan Paweł II

PostNapisane: 23 sty 2015, o 15:46  

Mściwa

Mi na razie udało się jedynie przeczytać Trylogie Czarnego Maga. Trylogia zdrajcy czeka w kolejce z braku czasu to też, ale przede wszystkim z braku aktualnie książek w bibliotece. Jak już wspominacie o wątku z HOMO to jak najbardziej popieram Wiśnie. Im dłużej on się ciągną tym bardziej mnie to irytowało. No i to, że jeden z ulubionych bohaterów jest taki jaki być nie powinien. Pomijając ten wątek, styl Trudi jest dosyć fajny, przyjemnie i szybko się czyta. Świat jaki stworzyła jest warty uznania. Wiadomo znajdzie się jeszcze kilka minusów. Wszystko to zależy od stopnia jaki oczekuje i chce się nasycić czytelnik. Jak bym miała polecić działa Trudi to jako miłą lekturę do "podusi" na dobranoc. Natomiast świat Goodkinda urzekł mnie od Pierwszego Prawa Magii jednak im dalej się zagłębiałam w kolejne tomy tym więcej widze minusów i niedociągnięć. Jednak w dziełach Terrego jest to coś, że się chce powracać to tego świata.

"Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody."

"Możesz zniszczyć tych, co mówią prawdę, lecz prawdy nie zniszczysz."

"Znacznie trudniej jest sądzić siebie niż bliźniego. Jeśli potrafisz dobrze siebie osądzić, będziesz naprawdę mądry"

Strefa czasowa: UTC + 1