Teraz jest 7 sie 2020, o 22:48

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Fantasy godne polecenia
PostNapisane: 16 mar 2010, o 21:20  

D'Harański gwardzista

Mieliśmy taki temat na starym forum i dzięki niemu udało mi się przeczytać kilka niezłych książek. Chciałabym do tego wrócić, w końcu co rusz czytamy coś nowego. :-)

Książki TYLKO fantasy. Co dobrego przeczytaliście? I co polecacie? Tak, żeby można było z czystym sercem coś kupić. :-)

Ostatnio jestem na 2 części trylogii "Dary Anioła" pani Cassandry Clare. Taka "młodzieżówka", ale wciąga. :D I taki zakazany wątek miłosny,ach. Jedna z nielicznych pozycji, na którą mi pieniędzy nie było szkoda.

Spike, my love! ^^

Tytuł: Re: Fantasy godne polecenia
PostNapisane: 16 mar 2010, o 22:57  

Starszy

"Pan Lodowego Ogrodu" Jarosława Grzędowicza.

3 tomy (jak na razie). Bardzo głośno w odpowiednich mediach o tej książce swego czasu było. I faktycznie jest znakomita. Zaskakująca fabuła i ciekawe postaci. Czołówka polskiej fantastyki. W sumie polecam wszystkie pozycje Grzędowicza, lecz tą szczególnie.

PostNapisane: 16 mar 2010, o 23:24  

Generał

a ja w ostatnich miesiącach zakochałam się w Trylogii Czarnych Kamieni Anne Bishop
bohaterowie w tej książce są bardzo wyraziści, więc trudno się z nimi nie zżyć i ich nie polubić, choć wydaje mi się, że chyba taka książka przypadłaby do gustu bardziej dziewczynom, ale to moje skromne zdanie
poza tym co ciekawe, książka pokazuje świat w którym prym wiodą kobiety, często bardzo okrutne i traktujące mężczyzn jak niewolników, więc nie brakuje scen brutalnych ( jakby ktoś tęsknił za rozdziałami tortur Richarda :)
jedyną wada jest na początkowych 200 stronach natłok informacji, wyjaśniających niuanse funkcjonowania czarodziejskiego świata, jednak po przebrnięciu przez nie, reszta książki jest już z górki i niesamowicie wciąga
naprawdę bardzo polecam!

PostNapisane: 17 mar 2010, o 09:25  

D'Harański gwardzista

Ja jakiś rok temu kupiłam "Trylogię Czarnego Maga" Trudi Canavan i powiem że bardzo szybko się to czyta, w tej chwili są 4 tomy tej serii gdyż jeszcze doszedł prequel. Dodatkowo autorka napisała jeszcze "Era pięciorga" gdzie w maju ma wyjść ostatni tom tej trylogii, a w czerwcu kolejna odsłona nowej trylogii (jeszcze do końca niewiem jak się będzie zwać jej angielska wersja to "The Traitor Spy Trilogy" i jest to sequel trylogii czarnego maga). Jest to bardzo sympatyczna pisarka, oczywiście nie każdemu mogą się spodobać jej książki jednak fanów fantasy może zaciekawić. Jest tam przygoda, magia, zakazana miłość........ wszystko co potrzeba w dobrej książce:D

PostNapisane: 20 mar 2010, o 01:17  

Strażnik granicy

Zdecydowanie popieram przedmówczynie: czytałem Trylogię Czarnych Kamieni, Trylogię Czarnego Maga i pierwsze 2 tomy Ery Pięciorga - wszystko znakomite.

Dobra fantastyka z mojej biblioteki:
Cykl Skrytobójca-Złotoskóry (8 tomów) - Robin Hobb - najlepszy po MP chyba dla mnie
Trylogia Sabriel/Lirael/Abhorsen - Garth Nix
Diuna - Właściwie to SF, ale istna perełka, 10 grubych tomiszczów z serią prequelowską.

Zna ktoś jeszcze jakieś dobre cykle (min trylogie)? :)

PostNapisane: 20 mar 2010, o 01:40  

Starszy

Widzę, że nikt nie wspomniał o Pieśni lodu i ognia, ale pewnie dlatego, że z góry zakładacie, że wszyscy już czytali, albo dlatego, że książka była już polecana na starym forum. Zakładając, że grono fanów MP mogło się powiększyć to pozwole sobie przypomnieć o tym cudeńku. Dla mnie książka mistrzowska(w moim rankingu figuruje nawet wyżej niż MP), choć jest to inny typ fantasy. Magii jest tu jak na lekarstwo, ale konflikt pomiędzy poszczególnymi rodami/królestwami oraz walka z tajemniczym złem na Murze doprawione od czasu do czasu nutką dobrego humoru(przede wszystkim w wykonaniu Tyriona) potrafi niesamowicie wciągnąć. Wszystko pisane jest bardzo przyjemnym językiem nie pozwalającym czytelnikowi się nudzić.

All men must die

PostNapisane: 20 mar 2010, o 11:21  

Poszukiwacz Prawdy

Tak zgadzam się, kupiłem pierwszą część ze względu na dobre recenzje na starym forum przeczytałem i nie zawiodłem się, czytałem dziennie ponad dwieście stron więc skończyłem szybko i potem od razu 2, 3 i 4 część. I teraz czekam na tom 5 i się doczekać nie mogę. Fajne również są dwa opowiadania: 'Błędny rycerz' i 'Wierny miecz'. Oba opowiadania opowiadają o Duncanie Wysokim i rozgrywają się około sto lat wcześniej niż wydarzenia z pozostałych części. Opowiadania te ukazały się w Polsce bodajże w antologii Legendy a nie długo wyjdzie trzecia część. Na podstawie opowiadań powstały również dwa komiksy.

Staraj się nie robić tylu literówek - ładnie prosi: Rozalia

Na początku był Eru, Jedyny,
którego na obszarze Ardy nazywają Ilúvatarem;
On to powołał do życia Ainurów,
Istoty Święte, zrodzone z Jego myśli.
Ci byli z Nim wcześniej, niż powstało wszystko inne.
Rozmawiał z nimi i poddawał im tematy muzyczne.
Ainurowie zaś śpiewali dla Niego i On radował się tą muzyką.

Koło Czasu obraca się, a Wieki nadchodzą i mijają, pozostawiając wspomnienia, które stają się legendą. Legenda staje się mitem, ale nawet mit jest już dawno zapomniany, kiedy nadchodzi Wiek, który go zrodził. W jednym z Wieków, zwanym przez niektórych Trzecim Wiekiem, Wiekiem, który dopiero nadejdzie, Wiekiem dawno już minionym, w Górach Przeznaczenia podniósł się wiatr. Wiatr ten nie był prawdziwym początkiem. W obrotach Koła Czasu nie istnieją początki ani zakończenia. Niemniej był to jakiś początek.

Run...Run you clever boy...and remember - Clara Oswin Oswald

PostNapisane: 31 mar 2010, o 16:39  

Strażnik granicy

Od siebie mogę dodać Piekarę i jego cylk o skromnym i pokornym inkwizytorze Jego Ekstelencji biskupa Hez-hezronu Mordimerze Madderdinie. Nie takie typowe fantasy, ale wciąga. I chyba nikt nie napisał tu jeszcze o Wojnach Świata Wynurzonego. Trylogia, ale są już dostępne Kroniki Świata Wynurzonego. Warto przeczytać, interesująca niewymagająca lektura

Smoki istnieją. I nie próbuj się ze mną sprzeczać.

PostNapisane: 1 kwi 2010, o 21:14  

D'Harański gwardzista

taak czytałam pierwszy tom wojny świata wynurzonego i bardzo mi się spodobała książka:) niestety w bibliotece nie znalazłam kolejnych tomów, więc na razie oczekuję kupna własnych egzemplarzy:D

PostNapisane: 2 kwi 2010, o 18:59  

D'Harański gwardzista

Przeczytałam całą trylogię. Z wyjątkiem części drugiej - bardzo mi się podobała. :-) Widziałam też pierwszą część starszej trylogii i nie omieszkam w swoim czasie przeczytać. :-)

Spike, my love! ^^

PostNapisane: 3 kwi 2010, o 08:47  

Strażnik granicy

Mówisz o Kronikach Świata Wynurzonego? Z tego co wiem, to jak narazie w Polsce dostępne są dwa tomy. Jeszcze nie dane mi było czytać jej, ale mam nadzieje, że bedzie co najmniej równie dobra jak Wojny.
Nie widziałam tu jeszcze ani słowa o klasyku polskiej fantasy, mianowicie o Wiedźminie ASa. Godne polecenia, czytałam to długo, ale to chyba ze względu na ciężki styl Sapkowskiego. Tak samo jak Trylogia Husycka nie jest to lektura na jeden wieczór. Przynajmniej dla mnie.

PostNapisane: 3 kwi 2010, o 10:31  
Filar Świata

Tak Wiedźmin Sapkowskiego też jest wart polecenia. Ja jeszcze muszę się postarać o opowiadania.

Pozdrawiam wszystkich :D

PostNapisane: 3 kwi 2010, o 10:55  

Poszukiwacz Prawdy

Jak i również Trylogia Husycka jest fajna tylko ostatni tom taki jakiś nie dopracowany, przynajmniej moim zdaniem.

Koło Czasu obraca się, a Wieki nadchodzą i mijają, pozostawiając wspomnienia, które stają się legendą. Legenda staje się mitem, ale nawet mit jest już dawno zapomniany, kiedy nadchodzi Wiek, który go zrodził. W jednym z Wieków, zwanym przez niektórych Trzecim Wiekiem, Wiekiem, który dopiero nadejdzie, Wiekiem dawno już minionym, w Górach Przeznaczenia podniósł się wiatr. Wiatr ten nie był prawdziwym początkiem. W obrotach Koła Czasu nie istnieją początki ani zakończenia. Niemniej był to jakiś początek.

PostNapisane: 3 kwi 2010, o 11:29  

Strażnik granicy

Co do samgo Wiedźmina to ja czytałam zaczynając od opowiadań. Przynajmniej wszystko opisane w kolejnych tomach było dla mnie jasne;) A co do Trylogi Husyckiej, to świetny początek, interesująca i wartka akcja w rozwinięciu, końcówka spaprana najlepiej na świecie. Czytając "Lux Perpetuę" miałam wrażenie, że AS podpisał kontrakt na określoną ilość słów/stron i nie mógł tego po ludzku zakończyć.
Wpadło mi jeszcze do głowy jedno godne polecenia fantasy. Cylk o smoku Temeraire Naomi Novik. Coś w stylu Trylogi Husyckiej, połczenie świata realnego z fantastycznym, a mianowicie wojen napoleońskich ze smokami.

PostNapisane: 3 kwi 2010, o 12:26  

Starszy

'Wiedźmin' oczywiście czołówka. Jedne z najlepszych, jeżeli nie najlepsze kawałki polskiego fantasy. i i w światowej czołówce wybija się wyyysoko.
Z drugiej strony 'Husycka' mnie nie zainteresowała. A przynajmniej bardzo źle mi się ją czytało. o ile fabuła jeszcze interesująca, postaci świetne to język stylizowany zupełnie zabrał mi zabawę z czytania tego. Co chwila jakieś skojarzenie z 'krzyżakami' miałem.

Cykl Naomi Novik zacząłem i miałem wrażenie, że im dalej tym gorzej. To chyba 2 tomach, 3 nie mogłem zacząć. Ale faktycznie musze przyznać, że pomysł zamieszania smoków w taki czasy jest wielce interesujący.

Samemu polecę natomiast cykl 'Nocarz' Magdaleny Kozak. Polska fantasy o wampirach służących w ABW. Ciekawa, bawiąca się konwencją opowieść, choć może nie jest to coś nad czym człowiek się zastanawia i wyciąga jakieś głębokie wnioski to jednak naprawdę przyjemnie się czyta. Do tego autorka popisuje się fachową wiedzą, na temat działania służb specjalnych i z zakresu znajomości broni.

PostNapisane: 7 kwi 2010, o 15:18  
Nowicjusz(ka)

Zastanawiam się jakim cudem nie wspomniano jeszcze o Kole Czasu Roberta Jordana ;) Jest seria składająca się na chwilę obecną z ponad 10 tomów (w polskich wydaniach prawie 20 - ach ta polityka wydawnicza zysku, żeby każdy tom dzielić na dwa ;( ), więc zadowoli każdego fana fantasy. Wspaniały, rozbudowany świat, wyraziści bohaterowie, zupełnie inne spojrzenie na magię, humor romasne itd. można tu znaleźć. Polecam :D

PostNapisane: 27 kwi 2010, o 08:15  

Generał

Ja się zastanawiam dlaczego nie wspomniano o dziejach Drizzta Do'Urdena R. A. Salvatore. Moim skromnym zdaniem(chociaż nie przeczytałem wszystkich części), akcja dzieje się w jednym z najlepiej wykreowanych światów fantasy. "Zapomniane krainy" mają dużo więcej najróżniejszych tytułów, z różnymi bohaterami na czele. Wiadomo nie wszystkie muszą być aż tak ciekawe. Kurde gdybym nie miał co czytać musiał bym obadać całe księgozbiory z tego świata. :D

"Mijam ich, jestem świadkiem naocznym.
Jak nie Hagel w windzie, to Platon w nocnym.
Kant wiezie mnie taksówką, Nietzsche mieszka w każdym bloku.
Świat jest pełen filozofów."
— Łona

PostNapisane: 27 kwi 2010, o 15:02  

Poszukiwacz Prawdy

Czytałem chociaz tylko kilka tomów i również polecam.

PostNapisane: 28 kwi 2010, o 08:21  

Strażnik granicy

Czy czytał ktoś dzieła Marii Kossakowskiej? Mam to na oku, ale nie wiem czy warto wykładać pieniądze. Jeśli ktoś czytał to niech napisze coś o jej książkach, będę wdzięczna;)

PostNapisane: 28 kwi 2010, o 18:37  

Starszy

Hm, jesteś pewna, że Maria Kossakowska? Kossakowską znam tylko Maję, jeśli o nią Ci chodzi to warto wydać trochę kasy, zwłaszcza na Zakon Krańca Świata i Siewcę Wiatru, Upiór Południa niespecjalnie przypadł mi do gustu...

Nea we wszystkich przypadkach: M: Nea, D: Nei, C: Nei, B: Neę, N: Neą, Msc: Nei, W: Neo ;]

PostNapisane: 28 kwi 2010, o 19:04  

Strażnik granicy

Tak, o to mi chodziło... Wiedziałam, że coś na M ;) A mogłabyś przybliżyć po krótce jej styl i o czym pisze?

PostNapisane: 29 kwi 2010, o 16:59  

Starszy

Właściwie najbardziej znana jest z "Siewcy Wiatru" i opowiadań dotyczących aniołów. W "Siewcy" stworzyła świat Królestwa Niebieskiego, które zostało opuszczone przez Stwórcę i pozostawione same sobie. Archaniołowie ukrywają ten fakt przed resztą mieszkańców Siedmiu Nieb, aby nie dopuścić do wojny domowej. Co do stylu to go uwielbiam, moim zdaniem idealnie łączy humor z całkiem poważną tematyką, nie dopuszcza do tego, by jej książki stały się patetyczne. Akcja toczy się zawsze szybko i sprawnie, naprawdę można się łatwo wciągnąć ;) Oprócz serii o aniołach napisała też "Zakon Krańca Świata" (ciekawa wizja świata po apokalipsie, ktoś już gdzieś na forum pisał o tym, więc nie będę się rozpisywać...), "Rudą Sforę" (oparta na wierzeniach Jakutów zamieszkujących niegdyś Syberię historia młodego szamana... moim zdaniem niespecjalnie wciągająca, ale ciekawa) no i "Upiora południa", ale tutaj trudno mi się wypowiadać, bo przeczytałam tylko jedną część i niespecjalnie przypadła mi do gustu. Jest też sporo opowiadań i moja ukochana mikropowieść "Zwierciadło: :D

No i u Kossakowskiej często pojawiają się: koty, konie, długowłosi mężczyźni i koniec świata ;)

Mam nadzieję, że pomogłam...

Nea we wszystkich przypadkach: M: Nea, D: Nei, C: Nei, B: Neę, N: Neą, Msc: Nei, W: Neo ;]

PostNapisane: 4 maja 2010, o 20:50  

Strażnik granicy

Ja z pytaniem, czy coś co zaczęłam czytać jest godne polecenia (myślę że zawiera się w temacie). Mianowicie, czy ktoś tu czytał Eragona i kolejne części? Jakie wrażenia- warto się za to brać? JA przeczytałam kilka lat temu Eragona (nie pamiętam zbyt wiele, a właściwie tylko początek pozostał w mojej głowie) i było to jeszcze przed nakręceniem filmu. Teraz po zakończeniu czytania Miecza Prawdy pomyślałam, że wezmę się za Eragona i dokupię sobie pozostałe części. Tak też zrobiłam (chyba trochę bezmyślnie). Kilka dni temu zaczęłam czytać Eragona i....... cóż, jestem rozczarowana. Na jednej stronie dzieje się więcej niż u Goodkinda na dziesięciu. Opisy jakieś takie "płytkie". Stąd moje pytanie: Czy pozostałe części są lepsze? Czy warto to zmęczyć, czy też odpuścić sobie czytanie (choć pewnie już teraz zmuszę się i przeczytam wszystkie, skoro tak się pospieszyłam z zakupem pozostałych części)?

PostNapisane: 4 maja 2010, o 20:54  

Poszukiwacz Prawdy

Ja tam czytałem i mi się spodobało, chociaz przewidywalne. Skoro juz kupiles to moze przezcytaj moim zdaniem druga czesc jest lepsza

PostNapisane: 4 maja 2010, o 21:04  

Strażnik granicy

Eruanno napisał(a):
moim zdaniem druga czesc jest lepsza

to brzmi zachęcająco :) Szczerze mówiąc taką miałam nadzieję, przecież autor trochę "podrósł" w tzw. międzyczasie i każda następna część powinna być lepsza. Swoją drogą, natrafiłam jakiś czas temu na jakieś forum (teraz nie mogę znowu go namierzyć) gdzie toczyła się rozbudowana dyskusja o tym kto od kogo zrzynał Goodkind od Paoliniego czy na odwrót. Oczywiście spór bezsensowny, jako że Goodkind napisał większość sagi wiele lat przed Paolinim.

PostNapisane: 4 maja 2010, o 21:39  

Poszukiwacz Prawdy

Tylko w drugiej czesci pojawiają się fragmenty z punktu widzenia Rorana i te fragmenty są własnie słabsze, a trzecia częśc znowu jest słabsza. Co do zrzynania to chyba najwięcej zostało zerżnięte z Gwiezdnych wojen.

PostNapisane: 5 maja 2010, o 17:43  

Łowca

Właśnie dzisiaj zakupiłem Regułę Dziewiątek ale i również książkę którą polecała Impuls Anny Bishop, trochę się złapałem za głowę jak przyszło do płacenia, ale co tam, niedawno miałem urodziny :) Jak przeczytam to oczywiście powiem parę słów jakie są moje wrażenia.

PostNapisane: 6 maja 2010, o 12:42  

Nowicjusz(ka)

Od siebie to na pewno muszę polecić trylogię Marka Chadbourn'a pt.: "Wiek Złych Rządów". Wszystkie trzy tomy ("Koniec Świata", "Władztwo Ciemności" i "Na Zawsze razem") to po prostu majstersztyk. Autor jak nikt inny w znakomity i oryginalny sposób połączył świat współczesny, fantastykę i mitologię celtycką. Świat przestawiony jest w znakomity sposób. Postacie i ich wzajemne relacje na prawdę dają do myślenia.
Polecam, polecam, polecam...

http://www.last.fm/user/lejsu

PostNapisane: 6 maja 2010, o 12:55  

Generał

Ostatnio przeczytałam i bardzo polecam ( choć ktoś już pisał o tym w " ostatnio przeczytane") brawdziwą klasykę fantasy, a mianowicie cykl Ziemiomorze Ursuli le Guin
Książki bardzo wciągające i dające dużo do myślenia, dialogi przemyślane, czasem aby w pełni zrozumieć niektóre kwestie i ciąg wydarzeń trzeba się dobrze zastanowić, bo nie wszystko jest dopowiedziane.Fantasy na pewno z górnej półki, które musi znać każdy szanujący się fan tego gatunku ;)
I tak czytając je dochodzą do wniosku, że wiele innych późniejszych pisarzy fantasy czerpało i zapożyczało pewne idee, wiec tym bardziej warto do tego siegnąć ;)

PostNapisane: 6 maja 2010, o 14:44  

Starszy

Mam pytanie. Może moglibyście poradzić mi jakieś takie trochę "light" fantasy, bo dopiero ostrożnie zapoznaje się z tym gatunkiem.

"This fatal love was like poison right from the start..."

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1