Teraz jest 23 wrz 2018, o 04:24

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Fantasy godne polecenia
PostNapisane: 6 maja 2010, o 14:52  

Starszy

Myślę, że każda książka będzie dobra na początek. No może nie polecałbym na pierwszy ogień Władcy Pierścieni(choć sam w zasadzie od tego zacząłem, ale ja to ja) lub wyżej wspomnianego Ziemiomorza(niedawno skończyłem czytać), bo taki styl pisania może zniechęcić początkującego pożeracza fantasy. Ja bym Ci polecił na start ASowego Wiedźmina(ze względu na humor) lub Trylogię Czarnego Maga(ponieważ takie fantasy kojarzy mi się ze słowem "light") ;)

All men must die

PostNapisane: 6 maja 2010, o 15:12  

D'Harański gwardzista

ostatnio czytałam trylogię czarnych kamieni i też jest to light fantasy, do tego dodam erę pięciorga tej samej autorki co trylogia czarnego maga :)

PostNapisane: 6 maja 2010, o 15:32  

Starszy

Dzięki! Mam nadzieję że wciągnę się w nie podobnie jak w MP.

"This fatal love was like poison right from the start..."

PostNapisane: 6 maja 2010, o 15:43  

Slide

Ja zaczynałem czytać od Władcy Pierścieni i to właśnie dzięki tej trylogii wciągnąłem się w świat fantasy, więc według mnie jak najbardziej można od tego zacząć. ;) Jeżeli ktoś lubi angielski humor to oczywiście najlepszy jest Pratchett i jego Świat Dysku (pierwszy tom to "Kolor magii", jakby ktoś pytał ;) ) Do Sapkowskiego mam obiekcje, nie czytałem go i jakoś mnie nie ciągnie do niego, no ale to kwestia gustów.
Tufe, moja rada jest taka, zanim coś kupisz, przeczytaj parę stron, dopiero jeżeli Cię zaciekawi możesz kupować. ;)

Your life is yours alone, rise up and live it.

PostNapisane: 6 maja 2010, o 15:54  

Generał

ale co rozumiesz pod pojęciem "light fantasy"?
chodzi ci o nieskomplikowaną akcję z płytkimi bohaterami?
czy może fantasy dla dzieci?
albo cały ten cykl Zmierzch :D

Miecz Prawdy pod żadną z takich propozycji nie podpada
a jednak spodobał Ci się :)
więc tu chyba nie chodzi o żadną lekkość, tylko wciągająca i ekscytującą fabułę oraz ciekawie i wyraziście wykreowanych bohaterów :)
bądź co bądź fantasy to po prostu książki przygodowe, czasem z głębszym przesłaniem czasem bez, jednak jak do tej pory żaden autor Nobla nie dostał, więc nie ma co się martwić ich interpretacją i zrozumieniem, tylko po prostu cieszyć dobrą lekturą :)
jedyne co może irytować to czasem ciężkostrawny język, sposób narracji, ale to sa tylko aspekty techniczne
ja ze swej strony polecam:
George Martin - cykl Pieśń Lodu i Ognia
właściwie to mało w niej elementów fantastycznych, prędzej to powieść przygodowa/historyczna z mnóstwem spisków, zdrad, jednak całość bardzo wciąga i szybko się czyta, a jest co!
Elizabeth Haydon - trylogia Symfonia Wieków
piękne, magiczne kobiece fantasy ;)
wszystkie książki Andrzeja Pilipiuka!
szczególnie trylogia Kuzynki oraz cykl Oko Jelenia
w sumie nie jest to klasyczne fantasy ze smokami itp, ale osadzone w realnym świecie z elementami s-f, polecam jednak bardzo
z polskiego podwórka to jeszcze Maja Lidia Kossakowska - Siewca Wiatru
styl pisania autorki jest bardzo lekki, pełny kolokwializmów, wiec może Ci się spodoba
to samo jest w Achaji Andrzeja Ziemiańskiego
no i wcześniej wspomniane Czarne Kamienie Anne Bishop :D
moja ostatnia miłość :D
co do twórczości Trudi Canavan to piewcą jej nie jestem, dla mnie w jej książkach czegoś mi brakuje, może prostota języka? niewyraźni, przeciętni bohaterowie? brak głębszych uczuć?
akcja jednak szybka i wciąga ;)

duużo tego jest, ja ekspertem od fantasy nie jestem, a na forum znajdzie się dużo osób które o wiele więcej ode mnie przeczytały w tym gatunku
ale zawsze dobrze sięgną po klasykę choć często styl pisania nie jest dla nas współczesnych idealny ale to przez to że takie książki powstały pół wieku temu ;)

PostNapisane: 6 maja 2010, o 16:04  

Slide

No, Impuls to wymieniła chyba całą elitę fantastyki. :) Tufe, z pewnością znajdziesz w tym coś dla siebie. ;)

PostNapisane: 6 maja 2010, o 16:09  

Starszy

Możesz być pewny/a że nie chodziło mi o Zmierzch. Sęk w tym że nie potrafię zdefiniować tego co mam w głowie. Chodzi mi o wartką akcje niezbyt głębokie "wgryzanie się" w sprawy samej magii, wyraźne, ciekawe wątki emocjonalne. Wartka akcja, może jakaś tajemnica do rozwiązania, lubię też plastyczne opisy. Zwykle od tego gatunku odsuwała mnie zbytnio zagmatwana fabuła przez którą ciężko mi było sie odnaleźć, jakieś wielkie ilości fantastycznych postaci. Czasami wydaje mi się ,że takie książki są wprost przytłaczające. Nie chodzi mi o coś płytkiego, ale coś co czytało by sie lekko i z zaciekawieniem, właśnie jak MP.

Jak juz mówiłam nie potrafię tego opisać, bo trudno jest wytłumaczyć komuś niuanse przez które jedna książka pociąga, a druga nie.

PostNapisane: 6 maja 2010, o 18:22  

Łowca

Ja nie będę tu wyjątkiem i też powiem że zacząłem czytać książki fantasy od właśnie Władcy Pierścieni. To jest bardzo dobra książka na początek. Ja później wziąłem się za Kroniki Dragonlance, ale nie wiedzieć czemu serii nie skończyłem. Będę musiał jeszcze raz się za nie zabrać. Wspomniane wyżej Ziemiomorze też jest godne polecenia, tomy nie są długie a całość jest rewelacyjna. (Jak wspomniałem w swoim poście powitalnym to jedne z moich ulubionych) Pierwszy tom Ziemiomorza to "Czarnoksiężnik z Archipelagu" Ursuli K. Le Guin

PostNapisane: 7 maja 2010, o 19:37  
Strażnik granicy

Po pierwsze- Tolkien, dla mnie najwybitniejszy pisarz fantasy w historii, jeśli ktoś nie przeczytał, (?) to koniecznie powinien to nadrobić, a czytania jest mnóstwo, od Hobbita i Władcy Pierścieni, przez Silmarillion, Niedokończone Opowieści, Dzieci Hurina aż po całą Historię Śródziemia (to ostatnie już dla maniaków :D)
Po drugie- Sapkowski, tutaj znowu nie muszę chyba tłumaczyć, osobiście przeczytałam całego Wiedźmina, a teraz przymierzam się do husyckiej (a w bibliotece jak na złość nie ma)
Dalej kilku ulubionych twórców
Ursula le Guin- Ziemiomorze
C.S.Friedman- Trylogia Zimnego Ognia
A McCaffrey- Jeźdźcy smoków z Pern

Przy okazji
Cytuj:
i to właśnie dzięki tej trylogii wciągnąłem się w świat fantasy,

proszę, nie trylogii (wybaczcie, niestety macie na forum takiego jednego ortodoksa) :D

PostNapisane: 7 maja 2010, o 20:12  

Slide

Nerya napisał(a):
Przy okazji
Cytuj:
i to właśnie dzięki tej trylogii wciągnąłem się w świat fantasy,

proszę, nie trylogii (wybaczcie, niestety macie na forum takiego jednego ortodoksa) :D

No co się czepiasz? :P WP wydano w trzech tomach więc to trylogia, a że Tolkien napisał tych ksiąg sześć... to już jego decyzja, dla mnie to zawsze będzie trylogia i koniec. ;)

PostNapisane: 7 maja 2010, o 21:50  

Generał

Nerya napisał(a):
A. McCaffrey - Jeźdźcy smoków z Pern

Interesujące, aż miło usłyszeć, że nie tylko ja to czytałem. Fani smoków powinni szybko sięgnąć po dany księgozbiór. Obszerność wychyla się daleko w przód. Pośród dzisiejszych pisarzy, nie chcąc wychylać się jako znawca, przeczytałem dwa tomy. Więcej niż jednym słowem mogę się wypowiedzieć tak;

Książki wedle mojego mniemania o powszechnej Fantastyce;
Są dalekobieżne, że pozwolę się tak wyrazić. Jedyne co wykazują swoim istnieniem, to tyle, że warto po nie sięgnąć. Odznaczają się przewagą, jedną z najlepszych, dzięki którym smoki, nabrały wartości i opisów ich jestestwa, na którym zapewne wzorowało się wielu autorów. Chociaż nie jestem na tyle oczytany, żeby to stwierdzić... ;)

Ps.
Książki są w tak śmiesznej cenie, że dla samego wyglądu uzupełniającego półkę, można je kupować. :D Ja będę zbierał na bank, mała cena przyciąga. Tym bardziej, jak przeczytam wszytko z drugiej biblioteki, którą obecnie opróżniam co dwa tygodnie. To zacznę zamawiać, "Jeźdźców z Pern". Każdy tom nie przekracza ceny 15 zł(zależność od stron i nakładu zapewne, większość kosztuje 10 zł), więc najlepiej kupować po parę tomów wysyłkowo. Chyba, że ktoś ma dostęp do księgarni, w której znaleźć można wszystkie części, i dostarczają je na bieżąco... :P Zdarza się... Ja osobiście, znalazłem dwie takie, akurat ten autor i te tytuły. Chyba czas je odwiedzić... Dawno nie byłem... ;)

"Mijam ich, jestem świadkiem naocznym.
Jak nie Hagel w windzie, to Platon w nocnym.
Kant wiezie mnie taksówką, Nietzsche mieszka w każdym bloku.
Świat jest pełen filozofów."
— Łona

PostNapisane: 7 maja 2010, o 22:17  

Starszy

Czytałem 'Jeźdźców z Pern' i posłużyłem się przykładami na maturze, ale jakoś książka mnie nie zachwyciła. Owszem smoki sa dopracowane, ale pomysł ze skakaniem w czasie i przestrzeni jest już naciągany. Tym bardziej, że tego jest ponad 20 tomów.
Z drugiej strony ciekawie łączy Sci-Fi z fantastyką.

PostNapisane: 9 maja 2010, o 23:41  

Łowca

Ja jeszcze tylko parę słów o książce Anny Bishop Córka Krwawych. Otóż przed weekendem pożyczyłem świeżo zakupioną książkę siostrze (lat 36) która jak do tej pory zawsze stroniła od książek fantasy. (ja sam się pierw nie zabrałem czytanie bo wziąłem w pierwszej kolejności Regułę Dziewiątek...Terremu należy się pierwszeństwo :) ). Jak z siostrą dzisiaj rozmawiałem to przeczytała już z 1/4 ale zaskoczyła mnie stwierdzeniem że może zacznie czytać więcej książek fantasy, co może świadczyć tylko dobrze o tej książce. Także nie mogę się doczekać aż się sam się zabiorę za Córkę Krwawych :)

PostNapisane: 13 maja 2010, o 22:02  
Strażnik granicy

Ostatnio pochłonęłam cykl Davida Eddingsa pt. Belgariada.

Muszę przyznać, że wciągnęła mnie ta lektura. Autor nawet przez chwilę nie pozwala czytelnikowi się nudzić, wprowadza zwroty akcji, niespodzianki, kolejne wątki... Rezygnacja z długaśnych opisów na rzecz wartkości akcji w moim odczuciu opłaciła się. Nie mam zielonego pojęcia, jak Eddings tego dokonał, ale pomimo braku tych rozlazłych opisów świetnie przekazał swoją wizję świata. W tej książce znajduje się wszystko, czego wymaga dobra fantastyka: magia, tajemnica, proroctwo, przygoda...
Co tu dużo mówić, po prostu kupować, wypożyczać i czytać starą, dobrą literaturę fantasy ;)

PostNapisane: 14 maja 2010, o 22:09  

Nowicjusz(ka)

No no widze, że tu też można znaleźć fanów "Ziemiomorza", z fantasy jako mała dziewczynka zachwyciłam się "opowieściami z Narnii", ale tylko dostałam pierwszy tom, bo babcia koleżanki nie zostawiła jej w spadku więcej. Polecam Tolkiena, wszyyyystkie ksiażki (wiadomo),
natomiast widzę, że nikt tu nie poleca Terrego Pratchett'a, ale to dla osób lubiących angielski humor. Ja się akurat jego twórczością zachwyciłam, zaraziłam zachwytem większość część rodziny. Sagę o Świecie Dysku, polecam rozpocząć od "Koloru Magii", czyli pierwszy turysta na Dysku, przybywa aby zwiedzić miasto Ankh-Morpork, które do złudzenia przypomina Nowy York, aczkolwiek jego karykaturę. Ja płaczę ze śmiechu za każdym razem kiedy chwytam jakąkolwiek powieść Pratchett'a. Polecam serdecznie :))
PS. mogłabym pisać o nim chyba z miesiąc, a i tak bym nie zawarłą tyle ile chcę. Na podstawie książki "Kolor Magii" oraz "Blask Fantastyczny" , który zresztą jest kontynuacją "Koloru.." nakręcono adaptację. Na zachętę można obejrzeć. Ja się teraz biorę za Świat Finansjery :P samym opisem można się uśmiać :))

"Ar sindanóriello caita mornië
I falmalinna imbe met, ar hísië"
"I wszystkie ścieżki spowił głęboki cień
Między nami na spienionych falach zaległa ciemność"

PostNapisane: 14 maja 2010, o 22:15  

Strażnik granicy

ja w obronie kolegi wyżej!
Ireth napisał(a):
natomiast widzę, że nikt tu nie poleca Terrego Pratchett'a, ale to dla osób lubiących angielski humor. Ja się akurat jego twórczością zachwyciłam, zaraziłam zachwytem większość część rodziny. Sagę o Świecie Dysku, polecam rozpocząć od "Koloru Magii" ...

i proszę tutaj o:
Duszek napisał(a):
Jeżeli ktoś lubi angielski humor to oczywiście najlepszy jest Pratchett i jego Świat Dysku (pierwszy tom to "Kolor magii", jakby ktoś pytał ;) )

od siebie dodam, że czytałam 'Muzykę duszy' Prachetta i jestem na tak :) Podoba mi się zwłaszcza kreacja Śmierci.

there's a light inside us all, it only shines - shines as bright as we are.

PostNapisane: 14 maja 2010, o 22:24  

Nowicjusz(ka)

Taaak faktycznie, starałam się czytać w miarę uważnie, a tu proszę :) pewnie to przez późną godzinę :P

no a co do śmierci, to to jest jedna z bardziej czołowych postaci, występuje w każdej powieści. I chociaż jest Antropomorficzną personifikacją po prostu ubóstwiam :))

PostNapisane: 15 maja 2010, o 17:11  
Strażnik granicy

Ireth napisał(a):
Ja płaczę ze śmiechu za każdym razem kiedy chwytam jakąkolwiek powieść Pratchett'a. Polecam serdecznie :))
PS. mogłabym pisać o nim chyba z miesiąc, a i tak bym nie zawarłą tyle ile chcę. Na podstawie książki "Kolor Magii" oraz "Blask Fantastyczny" , który zresztą jest kontynuacją "Koloru.." nakręcono adaptację. Na zachętę można obejrzeć. Ja się teraz biorę za Świat Finansjery :P samym opisem można się uśmiać :))

Tak! Tak! Kolejna fanka Pratchetta! ;D miałam ogrrrromną chęć przeczytania 'Świata Finansjery' ale tylko zaczęłam, po czym zasnęłam nad książką... Tak wiem, wstydzę się tego x) Traf chciał, że na drugi dzień był koniec roku i trzeba było rozliczyć się z biblioteką... W każdym bądź razie ciekawie się zaczynał ;)

PostNapisane: 15 maja 2010, o 20:16  

Nowicjusz(ka)

Fanka to mało powiedziane, ja Pratchett'a ubóstwian, tak jak i Stephena Kinga, jak ktoś nie czytał to super były jego "Oczy smoka". Właściwie trudno mi pisać, ażeby jakakolwiek jego książka nie była super ;)

PostNapisane: 15 maja 2010, o 23:57  

Generał

Za Kinga trzeba się zabrać kiedyś wreszcie. Aż dziwne, że odkładam tego autora na bok zawsze. Nie wiem dlaczego... Zresztą Pratchett'a tak samo...

Mogę polecić Patricia A. McKillip, "Mistrz zagadek z Hed", "Dziedziczka Morza i Ognia", "Harfista na wietrze". Cała trylogia, przyjemna i ciekawa, jedne z pierwszych książek które przeczytałem.

Tak samo Lawrence Watt Evans i jego świetne książki;
- Niedoczarowany miecz.
- Jednym zaklęciem.
- Wódz mimo woli.
Rewelacyjne nie są, ale warto przeczytać, naprawdę... :)

"Mijam ich, jestem świadkiem naocznym.
Jak nie Hagel w windzie, to Platon w nocnym.
Kant wiezie mnie taksówką, Nietzsche mieszka w każdym bloku.
Świat jest pełen filozofów."
— Łona

PostNapisane: 17 maja 2010, o 16:55  
Nowicjusz(ka)

Pratchetta polecam również. Trzeba jedynie pamiętać, że niektóre z jego książek są naszpikowane aluzjami do innych książek, czy filmów. Muzyka duszy to Blues Brothers. Zresztą oceniam ja jako jedną ze słabszych, być może to wina tłumaczenia.
Ze swojej strony polecam Neila Gailmana. Przynajmniej niektóre z jego książek podpadają pod kategorię fantasy. Np Nigdziebądź, czy Gwiezdny Pył (był film z gwiazdorską obsadą nakręcony na jej podstawie).

PostNapisane: 18 maja 2010, o 16:59  

D'Harański gwardzista

"Saga o Ludziach Lodu".Bartdzo fajna powieśc fantasy.Składa się z 47 egzemplarzy.Napisała ją norweska pisarka Margit Sandemo.Ma też w sobie coś romantycznego.Horror też przewija się w książkach.Moim zdaniem najlepsza częśc to "Książe Czarnych sal".Jest to 45 częśc sagi.Polecam! :)

"υ¢zυ¢ια яzą∂zą яσzυмєм." - тяzє¢ιє ρяαωσ мαgιι ."

PostNapisane: 18 maja 2010, o 19:37  

Starszy

Czytałam jedną z części tej serii, ale jakoś nie kojarzyła mi się z stylem fantasy bardziej właśnie z romansem :)
takie są moje odczucia

PostNapisane: 18 maja 2010, o 19:43  

Poszukiwacz Prawdy

To zależy jaką częśc czytałaś bo niektóre mają mniej z romansu, Osobiście czytałem i mi się podobało, chociaż właśnie ludzie uważają że to jest bardziej taki romans, i że bardziej do dziewczy kierowane. Polecam jeszcze Sagę o czarnoksiężniku również Sandemo (pojawiają się nawet postacie z SOLL) oraz Sagęo królestwie światła to już połączenie dalszych dziejów Potomków Ludzi Lodu i rodu Czarnoksiężnika.

Na początku był Eru, Jedyny,
którego na obszarze Ardy nazywają Ilúvatarem;
On to powołał do życia Ainurów,
Istoty Święte, zrodzone z Jego myśli.
Ci byli z Nim wcześniej, niż powstało wszystko inne.
Rozmawiał z nimi i poddawał im tematy muzyczne.
Ainurowie zaś śpiewali dla Niego i On radował się tą muzyką.

Koło Czasu obraca się, a Wieki nadchodzą i mijają, pozostawiając wspomnienia, które stają się legendą. Legenda staje się mitem, ale nawet mit jest już dawno zapomniany, kiedy nadchodzi Wiek, który go zrodził. W jednym z Wieków, zwanym przez niektórych Trzecim Wiekiem, Wiekiem, który dopiero nadejdzie, Wiekiem dawno już minionym, w Górach Przeznaczenia podniósł się wiatr. Wiatr ten nie był prawdziwym początkiem. W obrotach Koła Czasu nie istnieją początki ani zakończenia. Niemniej był to jakiś początek.

Run...Run you clever boy...and remember - Clara Oswin Oswald

PostNapisane: 18 maja 2010, o 20:36  

Strażnik granicy

Confessor napisał(a):
"Saga o Ludziach Lodu".Bartdzo fajna powieśc fantasy.Składa się z 47 egzemplarzy.Napisała ją norweska pisarka Margit Sandemo.Ma też w sobie coś romantycznego.Horror też przewija się w książkach.Moim zdaniem najlepsza częśc to "Książe Czarnych sal".Jest to 45 częśc sagi.Polecam! :)

Sagę czytałam w liceum- kupowało się każdą część jak tylko wydana została w Polsce :) Kupowało się je głównie w kioskach Ruchu :lol: Szczerze powiem- przeczytałam wtedy wszystkie części i uważałam je za świetne książki (poza częściami czysto romansowymi), ale gdy jakiś czas temu z ciekawości sięgnęłam po nie znowu to wydały mi się trochę naiwne i proste. I podobnie jak ktoś kto pisał powyżej dotąd nie kojarzyłam tej sagi z fantasy- ale człowiek uczy się całe życie :)

PostNapisane: 19 maja 2010, o 13:58  
Filar Świata

Przeczytałam 15 tomów SoLL. Ostatni był tak nudny, że mnie zniechęcił do reszty. Myślę jednak nad kolejnym podejściem. Po Waszych postach przyspieszę ten moment. Jak dotąd szczególnie polecam pierwsze tomy - są najciekawsze.

Pozdrawiam wszystkich :D

PostNapisane: 19 maja 2010, o 14:16  

Poszukiwacz Prawdy

A ja akurat 15 tom uważam za jeden z lepszych, przynajmniej wyjaśnia trochę. Początkowe mają taki fajny klimat który potem jużtroche zanika ale jednak dalej też są fajne niekóre części

Na początku był Eru, Jedyny,
którego na obszarze Ardy nazywają Ilúvatarem;
On to powołał do życia Ainurów,
Istoty Święte, zrodzone z Jego myśli.
Ci byli z Nim wcześniej, niż powstało wszystko inne.
Rozmawiał z nimi i poddawał im tematy muzyczne.
Ainurowie zaś śpiewali dla Niego i On radował się tą muzyką.

Koło Czasu obraca się, a Wieki nadchodzą i mijają, pozostawiając wspomnienia, które stają się legendą. Legenda staje się mitem, ale nawet mit jest już dawno zapomniany, kiedy nadchodzi Wiek, który go zrodził. W jednym z Wieków, zwanym przez niektórych Trzecim Wiekiem, Wiekiem, który dopiero nadejdzie, Wiekiem dawno już minionym, w Górach Przeznaczenia podniósł się wiatr. Wiatr ten nie był prawdziwym początkiem. W obrotach Koła Czasu nie istnieją początki ani zakończenia. Niemniej był to jakiś początek.

Run...Run you clever boy...and remember - Clara Oswin Oswald

PostNapisane: 23 maja 2010, o 07:52  

Strażnik granicy

Och, SOLL... Czytałam, chyba aż 20 pare tomów! Ale po pewnym czasie nie mogłam przeczytać strony bez patrzenia na drzewo genealogiczne znajdujące się na początku każdego tomu. A poza tym, to było coś, że tak posłużę się kolokwializmem, fajnego gdy działo się w czasach późnośredniowiecznych. Później wraz z rozwojem cywilizacji przestało mnie pociągać.
A przyznam się, że niektóre sceny czytałam z wypiekami na twarzy!

Smoki istnieją. I nie próbuj się ze mną sprzeczać.

PostNapisane: 29 maja 2010, o 21:06  

Nowicjusz(ka)

Sagę o Ludziach Lodu ma moja ciocia, jakoś się nigdy nią nie interesowałam. Powoli będę się brała za poszukiwanie Sapkowskiego (no nikt nie ma jak na złość, a kolejki w bibliotekach nieziemski :F) w ogóle ostatnio nie mam czasu na czytanie niczego innego, oprócz książek metodologicznych, czy dotyczących rozwoju przedszkolaków, ale dla rozluźnienia pochłaniam znowu "Silmarillion" spod pióra Mistrza :)) Polecam, ale tylko dla zagorzałych fanatyków Śródziemia, dla reszty wydaje mi się, iż byłąby to zbyt "ciężka" lektura. Dlaczego? Trudno określić. Fabuła książki jest zawiła, toczy się na przestrzeni epok, bohaterowie wciąż się zmieniają, do tego mieszają ze sobą. Ja sama czytam to poraz któryśdziesiątny i samej zdarza mi się nadal spoglądać na tylne kartki, gdzie jest słownik, taki mini przewodnik. Moja ulubiona część książki dotyczy Turina, świetna historia, zatem jeśli ktoś nie chce się zagłębiać aż tak w świat Tolkiena, polecam "Dzieci Hurina". Choć znałam w przybliżeniu tę historię, po przeczytaniu "dzieci.." nie mogłam spać z wrażenia. To było po prostu super!!

PostNapisane: 29 maja 2010, o 21:22  
Strażnik granicy

Czytał może ktoś z Was "Mgły Avalonu" Marion Zimmer Bradley? Jeśli tak, to czy polecacie? Generalnie w ostatnim czasie naszło mnie na legendy arturiańskie i szukam powieści, w tym fantasy, w większym bądź mniejszym stopniu opartych na tychże. Na razie czytam sobie opracowanie "Świat króla Artura. Maladie" Sapkowskiego (które tak nawiasem polecam) i zastanawiam się co dalej.
Cytuj:
Polecam, ale tylko dla zagorzałych fanatyków Śródziemia, dla reszty wydaje mi się, iż byłąby to zbyt "ciężka" lektura.

A ja Silma gorąco polecam wszystkim. Dla zagorzałych fanów (bardziej fanatyków) w sam raz będzie HoMe (The History of Middle-earth), z którą wyżej podpisana powoli usiłuje się zmierzyć. Tutaj niestety dochodzi też bariera językowa- nie przetłumaczona nigdy na polski.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1