Teraz jest 22 paź 2018, o 01:23

Autor Wiadomość
 Tytuł: Chainfire czy Pożoga?
PostNapisane: 17 sty 2011, o 03:27  

D'Harański gwardzista

Który tytuł bardziej Wam się podoba?
Oryginał, czy przełożenie, jakiego dokonała tłumaczka?
Który według Was, bardziej by pasował? :)

"Nic nigdy nie jest łatwe i proste"

Tytuł: Re: Chainfire, czy Pożoga?
PostNapisane: 17 sty 2011, o 03:43  

Czarodziej Wojny

Chainfire to chyba reakcja łańcuchowa, tak właśnie działał ten czar. Rozszerzał się, pochłaniając kolejne fragmenty pamięci ludzkiej. Nie wiem czy przekład oddaje sens tego słowa, chyba raczej wolałbym oryginał.

Sprzeczności nie istnieją. Kiedykolwiek myślisz, że masz do czynienia ze sprzecznością, sprawdź przesłanki. Odkryjesz, że jedna z nich jest fałszywa.

PostNapisane: 17 sty 2011, o 03:58  

Poszukiwacz Prawdy

Baraccus napisał(a):
Chainfire to chyba reakcja łańcuchowa, tak właśnie działał ten czar. Rozszerzał się, pochłaniając kolejne fragmenty pamięci ludzkiej. Nie wiem czy przekład oddaje sens tego słowa, chyba raczej wolałbym oryginał.

No w sumie moim zdaniem oddaje znaczenie słowa Chainfire . W końću mówi się że coś rozprzestrzenia się ja pożoga, czyli gwałtownie i szybko. Nie mam nic do zarzuczenia tłumaczowi
Moim zdaniem jest dobrze tak jak jest czyli tytuł został przetumaczony ale nazwa zaklęcia już nie. Pożoga jako nazwa zaklęcia troche dziwnie brzmi, a to że nazwa została po angielsku nadaje takiej aury mocy temu zaklęciu. Przynajmniej mnie ;)

Na początku był Eru, Jedyny,
którego na obszarze Ardy nazywają Ilúvatarem;
On to powołał do życia Ainurów,
Istoty Święte, zrodzone z Jego myśli.
Ci byli z Nim wcześniej, niż powstało wszystko inne.
Rozmawiał z nimi i poddawał im tematy muzyczne.
Ainurowie zaś śpiewali dla Niego i On radował się tą muzyką.

Koło Czasu obraca się, a Wieki nadchodzą i mijają, pozostawiając wspomnienia, które stają się legendą. Legenda staje się mitem, ale nawet mit jest już dawno zapomniany, kiedy nadchodzi Wiek, który go zrodził. W jednym z Wieków, zwanym przez niektórych Trzecim Wiekiem, Wiekiem, który dopiero nadejdzie, Wiekiem dawno już minionym, w Górach Przeznaczenia podniósł się wiatr. Wiatr ten nie był prawdziwym początkiem. W obrotach Koła Czasu nie istnieją początki ani zakończenia. Niemniej był to jakiś początek.

Run...Run you clever boy...and remember - Clara Oswin Oswald

PostNapisane: 17 sty 2011, o 15:43  

D'Harański gwardzista

mi też się wydaje, że chainfire jako zaklęcie powinno zostać w wersji angielskiej, ale tytuł w języku polskim, bo w końcu polska książka (chodzi o wersję w naszym języku) to polski tytuł, przynajmniej tak zawsze mi się wydawało właściwie... :D

Nikt nie jest doskonały... Chociaż nie, był taki jeden gość, ale go zabiliśmy...

PostNapisane: 17 sty 2011, o 16:33  

Wiedźma

Kiedy pytałam o ten tom w księgarniach w Irlandii, musiałam po kilka razy literować, bo dopóki nie wyszedł, patrzyli na mnie jakbym spadła z drzewa. Innymi słowy: nie ma takiego wyrazu. I dlatego właśnie niecierpliwie czekałam na polskie tłumaczenie. Wydawało mi się logiczne, że powinno zostać to samo słowo. Wtedy "Pożoga" mnie zdziwiła. Jednak teraz uważam, że byłoby to dziwne ot choćby z tego względu, że wszystkie tytuły są polskie - jeden by odstawał. Ponadto muszę przyznać, że zgadzam się z Eruanno, ma to sens :)

I do believe in fairies! I do! I do!

PostNapisane: 17 sty 2011, o 17:08  

D'Harański gwardzista

Hm... A ja na początku dziwiłem się po co tłumaczenie, skoro w tekście i tak, i tak jest chainfire.

Po lekturze z kolei uznałem, że to słowo pasuje jak ulał. Wspaniała metafora na opisanie tego co się dzieje.

JDu, jak cholera podobał mi się bardziej Twój wcześniejszy awatar :P

"Nic nigdy nie jest łatwe i proste"

PostNapisane: 23 sty 2011, o 14:43  

Łowca

Ja też myślę, że polski tytuł (choć na pierwszy rzut oka zaskakujący) świetnie ukazuje całą strukturę zaklęcia, a to, że samo zaklęcie w książce nie zostało przetłumaczone działa raczej w moich oczach na korzyść, ponieważ wprowadza aurę tajemniczości. :)

"Umysł nie jest książką, którą można otworzyć i przeczytać."

PostNapisane: 9 lut 2011, o 16:01  

doorka95 napisał(a):
Ja też myślę, że polski tytuł (choć na pierwszy rzut oka zaskakujący) świetnie ukazuje całą strukturę zaklęcia, a to, że samo zaklęcie w książce nie zostało przetłumaczone działa raczej w moich oczach na korzyść, ponieważ wprowadza aurę tajemniczości. :)

Zgadzam się. A chainfire brzmi fajnie więc jako nazwa jest w ksiązce jak najbardziej na miejscu i świetnie pokazuje jak to zaklęcie działa.

Tytuł: Re: Chainfire czy Pożoga?
PostNapisane: 28 lut 2011, o 17:03  

Łowca

Osobiście uważam, że angielskie słówko "chainfire" ma w sobie zero tajemniczości (zapewne dlatego że je doskonale rozumiem, więc jest tylko irytującą angielszczyzną) i należało przetłumaczyć ów czar na Pożogę.

"Never compromise. Not even in the face of Armageddon" - Walter 'Rorschach' Kovacs

"Nie mam żadnych szans, ale muszę je wykorzystać" - Herbert Achternbrusch

"Bóg jest, nawet jeśli go nie ma" - Emil Cioran

"Człowiek, jak każda małpa, jest zwierzęciem społecznym, a społeczeństwo rządzi się kumoterstwem, nepotyzmem, lewizną i plotkarstwem, uznając je za podstawowe normy postępowania etycznego.(...) To czysta biologia." - Carlos Ruiz Zafon

PostNapisane: 27 maja 2011, o 23:00  
D'Harański gwardzista

Wg. mnie tytuł to pożoga, a zaklęcie chainfire

"Jeśli chcesz wbić wrogowi nóż w plecy, najpierw musisz podejść wystarczająco blisko"
Verna Sauventreen

PostNapisane: 16 wrz 2012, o 17:28  

Łowca

Tytuł i zaklęcie to to samo. Tytuł książki to istotne dla akcji zaklęcie. Tak jak tytuł siódmego tomu to kolokwialna nazwa ludzi pozbawionych magii.

Krótko mówiąc w te albo we wte. Chainfire albo pożoga. Ja obstawiam za pożogą, tak jak jestem za tłumaczeniem terminów baneling (zatracony), Grace i Fatal Grace.

"Never compromise. Not even in the face of Armageddon" - Walter 'Rorschach' Kovacs

"Nie mam żadnych szans, ale muszę je wykorzystać" - Herbert Achternbrusch

"Bóg jest, nawet jeśli go nie ma" - Emil Cioran

"Człowiek, jak każda małpa, jest zwierzęciem społecznym, a społeczeństwo rządzi się kumoterstwem, nepotyzmem, lewizną i plotkarstwem, uznając je za podstawowe normy postępowania etycznego.(...) To czysta biologia." - Carlos Ruiz Zafon

Strefa czasowa: UTC + 1