Teraz jest 15 lis 2019, o 04:32

Autor Wiadomość
 Tytuł: Patologie społeczne
PostNapisane: 18 maja 2010, o 19:19  
Strażnik granicy

Dzisiaj proponuję Wam temat, który w mniejszym, bądź większym stopniu dotyka każdego z nas.

Człowiek z natury jest istotą społeczną, a życie w społeczeństwie wymaga od niego konkretnych zachowań. Każdy z nas ma potrzebę przynależności, czy to rodzina, czy naród. Nie działa to tylko w jedną stronę: nie tylko jednostka ma zobowiązania wobec społeczeństwa, ale także ono wobec jednostki. Czyż nie jest zatem istotny problem zakłócania porządku społecznego przez różnego rodzaju patologie?
Ich lista jest dość długa: alkoholizm, narkomania, przemoc w rodzinie, molestowanie, gwałty... Ale najgorszym jest fakt, że ona z każdym dniem się wydłuża. To sygnał, że, mówiąc delikatnie, coś jest nie w porządku. Dlaczego?
Większość ludzi odpowiada 'To nie mój problem.' albo 'To mnie nie dotyczy.'. I tu właśnie znajduje się główny czynnik sprzyjający rozwojowi patologii: brak reakcji społeczeństwa na działania jednostki. W takim razie pytam się Was wszystkich i każdego z osobna: dlaczego tak się dzieje?
Być może przez nasze wygodnictwo. Lepiej jest siedzieć w domu, przed telewizorem, niż wplątywać się w czyjeś rodzinne bijatyki, prawda? Lepiej jest spuścić wzrok i przejść drugą stroną ulicy niż patrzeć na pobite, zapłakane dziecko z sąsiedztwa. Rzeczywiście, to jest jakieś rozwiązanie. Ale najprostsze rozwiązania nie zawsze muszą być najlepsze.
Czyżbyśmy byli aż tak ślepi na cudze nieszczęście? W takim razie brak mi słów na opisanie tej moralnej znieczulicy... Czy na prawdę nie możemy nic zrobić? Ktoś mógłby powiedzieć: przecież są organizacje zajmujące się patologiami. Owszem. A społeczeństwo robi im znakomitą reklamę, np. żartując z AA, traktując bezdomnych z Otwartych Drzwi, przepraszam za wyrażenie, jak najgorsze społeczne gówno... Jak myślicie, czy nastolatek wyśmiewany przez znajomych tylko dlatego, że jego rodzic jest alkoholikiem, a w domu nie ma nic do jedzenia, chętnie zwróci się o pomoc w finansowaniu dożywiania? Ta presja jest zabójcza. W przenośni i dosłownie.
Zgadzam się także ze stwierdzeniem, że nie wszystkim da się pomóc, nie wszyscy dają sobie pomóc, ale czy to jest powód, żeby zatracać szanse tych, którzy rzeczywiście chcieliby zmienić swoje życie?
Być może czas spojrzeć odrobinę dalej niż czubek własnego nosa i zauważyć świat, w którym żyjemy. Ten zza różowych okularów, pełen okrucieństwa, cierpienia i braku nadziei. Nadziei, którą my sami niszczymy.
Proszę Was, członków społeczeństwa, o wypowiedzenie się w tym temacie i podzielenie opiniami.

Tytuł: Re: Patologie społeczne
PostNapisane: 18 maja 2010, o 19:31  
Nowicjusz(ka)

Na wstępie myślę, że warto abyś dokładnie zdefiniowała pojęcie patologi społecznej, bo o to później będziemy się rozbijać.
edit:
Przykładowo, w mojej ocenie, zapalenie raz na jakiś czas nieuzależniającej marihuany (osobista opinia, żeby nie było), jest rozrywką, dla niektórych popada pod narkomanię, chociaż w definicji narkomani się nie mieści.

Proszę Was o zwracanie uwagi na płeć kolegów forumowiczów - po to właśnie został zainstalowany ostatni moduł.Margoo

http://www.youtube.com/watch?v=1YwXAo6_nU0

PostNapisane: 18 maja 2010, o 19:39  
Strażnik granicy

imm napisał(a):
Na wstępie myślę, że warto abyś dokładnie zdefiniował pojęcie patologi społecznej, bo o to później będziemy się rozbijać.
Przykładowo, w mojej ocenie, zapalenie raz na jakiś czas nieuzależniającej marihuany (osobista opinia, żeby nie było), jest rozrywką, dla niektórych popada pod narkomanię, chociaż w definicji narkomani się nie mieści.

Myślałam, że jest to dość oczywiste, ale już naprawiam swój błąd. Dla jasności pozwolę sobie zacytować dobrze nam wszystkim znaną ciocię Wiki: jest to odchylenie od reguł działania społecznego, postępowanie niezgodne z normami, a także z wartościami przyjętymi w społeczeństwie lub w grupie społecznej. Zachowania patologiczne nie są jednoznacznie interpretowane i ich określenie jest zależne od przyjętych systemów normatywnych w danym społeczeństwie.

btw. kobietą jestem ;)

PostNapisane: 18 maja 2010, o 19:58  

D'Harański gwardzista

Zgadzam się z założyciel działu.To nie pojęte, że ludzie potrafią żartowac z takich rzeczy.To dobre wyrażenie(:najgorsze społeczne gówno...).Dokładnie tak jest.Nierozumiem dlaczego niektórzy ludzie nie mogą zrozumiec problemów pokrzywdzonych.Znam kilka takich osób, które są właśnie w takiej sytuacji.

"υ¢zυ¢ια яzą∂zą яσzυмєм." - тяzє¢ιє ρяαωσ мαgιι ."

PostNapisane: 28 maja 2010, o 09:53  

Generał

Myślę, że duży wpływ na to co opisujesz ma to, że w obecnych czasach na stosunkowo małej powierzchni czasem jest za dużo ludzi, przez co nie tworzą się bliższe więzi społeczne co chyba (nie znam się na tym dobrze, może jakiś psycholog się wypowie) prowadzi do zobojętnienia na innych ludzi, a zwłaszcza tych którzy nie znajduja się w kręgu naszego zainteresowania np. co mnie obchodzi co sie dzieje u sąsiada,nie będę się mieszać niech ktoś inny się tym zajmie, albo niech zajmą się tym odpowiednie służby.

...jesteś idiotą? nie, marzycielem...

PostNapisane: 7 cze 2010, o 16:04  

D'Harański gwardzista

Jeżeli chodzi o obojętność ludzi wobec przemocy domowej, myślę, że powodem jest jedynie dbanie o swoją skórę. Ludzie boją się o to, że ta przemoc zostanie zastosowana także wobec nich i odpuszczają sobie jakąkolwiek reakcję. Co do wyśmiewania się z np. AA czy trudnych sytuacji rodzinnych. Moim zdaniem wszystko zależy od dojrzałości psychicznej człowieka. Jeżeli człowiek jest dojrzały, rozumie to, że sytuacja w domu jest taka, a nie inna, akceptuje to i wręcz próbuje temu jakoś zaradzić i pomóc. A jeżeli to osoba niedojrzała, która robi wszystko pod znajomych, żeby zaszpanować i przypodobać się im, no cóż... Wychodzi z tego niezły "klops". W dzisiejszych czasach, kiedy wszystko mknie w przód, ludzie dążą do własnej doskonałości zapominając o najzwyklejszych i najstarszych zasadach. Coraz bardziej zapatrzeni w czubek własnego nosa przestają widzieć niekiedy szarą rzeczywistość i nieszczęście ludzi wołających o pomoc. Teraz może troszkę odbiegając od głównego nurtu... Ostatnio chyba w "Uwaga!" na TVN był reportaż o tym, że teraz coraz trudniej o dobrego sąsiada. Ludzie mieszkają obok siebie i nawet nie wiedzą o swoim istnieniu. Rzadko kiedy się zdaża, że sobie "dzień dobry" powiedzą... Kiedy ludzie się nie znają, to najzwyklej w świecie uważają, że znajomy pomoże. Problem w tym, że tych znajomych po prostu brak...

"Baśń nie jest tylko opowieścią dla dzieci. Wręcz przeciwnie. W baśni ujawniają się wszystkie podstawowe prawa rządzące światem dorosłych." J.R.R.Tolkien

Strefa czasowa: UTC + 1