Teraz jest 27 wrz 2020, o 07:37

Autor Wiadomość
 Tytuł: Niemiecki czy francuski
PostNapisane: 13 maja 2012, o 13:25  

Starszy

Rzadko kiedy piszę na forum i trochę głupio jest mi pisać taki totalnie niezwiązany z MP temat, ale skoro już zacząłem...

Sprawa jest taka. Niedługo (tzn. jutro) składam podania do liceum. Mam już wybraną szkołę, profil (dla ciekawych matematyczny), ale muszę wybrać też drugi język obcy. Mam do wyboru niemiecki, francuski i rosyjski. Waham się pomiędzy niemieckim, a francuskim.

Za tym pierwszym przemawia fakt, że uczę się go już od trzech lat, jednak nie darzę go zbytnią sympatią. Umiem go trochę, powiedziałbym na 60-70% przerobionego materiału.

Francuskiego nie uczyłem się nigdy, ale dość podoba mi się ten język (nie na zasadzie, że koniecznie chcę go znać, tylko po prostu jest wg mnie ciekawszy od niemieckiego). Waham się, bo przeczytałem w internecie wiele opinii, że jest to trudny do nauczenia język, że ma skomplikowaną gramatykę i że ogólnie jest nieprzydatny, bo np. bliżej z Polski do Niemiec niż do Francji.

Rosyjskiego nie biorę raczej pod uwagę. Podobno jest prosty o ile potrafi się czytać alfabet. Plusem jest też to, że uczyła się go moja mama i ewentualnie mogłaby mi pomóc. Jednak rosyjski mi się nie podoba w ogóle i nawet się nad nim nie zastanawiam.

Czekam na wasze opinie o tych językach, z góry dzięki.

"Wasze życie należy wyłącznie do was. Powstańcie i przeżyjcie je."

Tytuł: Re: Niemiecki czy francuski
PostNapisane: 13 maja 2012, o 14:09  

Spowiedniczka

Ja bym się tam wolał uczyć rosyjskiego. :D Ale skoro nie bierzesz go pod uwagę, to zajmijmy się tymi dwoma. IMO lepiej byś wyszedł na tym biorąc francuski. Bowiem lepiej się czegoś uczy gdy się to lubi. Fakt, na początku będzie trudniej, bo w zasadzie nie znasz nic... Ale możesz to zmienić, wykorzystując trochę wakacje i ucząc sie w wolnej chwili podstaw, chociażby alfabetu, czy prostej gramatyki. (zaraz mnie ktoś zlinczuje "jak to uczyć się w wakacje?!" :P) Co do niemieckiego, jak powiedziałeś, podstawy już znasz, więc po szkole znasz już trzy języki co już jest jakimś atutem, nawet gdy jeden kuleje. To wszystko zależy już od Twojej ambicji, czy chcesz powalczyć czy pójść łatwiejszą drogą.

//Trochę późny moment wybrałeś na założenie tematu, mało osób się pewnie wypowie :P

Chcesz poznać tajemnicę wiecznego szczęścia? Patrz na stronę 246.

PostNapisane: 13 maja 2012, o 14:16  

D'Harański gwardzista

Ja przez 5 lat uczyłem się francuskiego strasznie nie lubię tego języka, w liceum wybrałem rosyjski i jest naprawdę świetnie. Sporo osób z mojej klasy uczy się niemieckiego i nie jest zbyt zachwyconych, ale jak Xan powiedział, jeśli chcesz się uczyć francuskiego to śmiało bierz.

Disce, sed a doctis. Indoctos ipse doceto.

PostNapisane: 13 maja 2012, o 17:11  

Starszy

@Xan
Późny, bo miałem składać pod koniec tygodnia i nagle dzisiaj dowiaduję się, że jednak jutro.

Co do lubienia/nielubienia. Do francuskiego jestem nastawiony neutralnie, a do niemieckiego lekko negatywnie. Nie jest tak, że lubię francuski, po prostu uważam go za przyjemniejszy język.

Wątpię, bym chciał się uczyć języka poza szkołą, czy w wakacje. Nie jestem w ogóle typem, który się uczy. Wiedza zawsze sama wchodziła mi do głowy. Przy niemal kompletny braku nauki w domu mam średnią 5,14, a na egzaminach próbnych byłem najlepszy w szkole (jestem też niesamowicie skromny :D)

Tak jakoś mi teraz przyszło do głowy, że fajnie by było, gdyby w liceum można było wybrać quenye jako drugi język. Wielkim fanem Tolkiena nie jestem, ale zawsze to coś ciekawszego :D

"Wasze życie należy wyłącznie do was. Powstańcie i przeżyjcie je."

PostNapisane: 14 maja 2012, o 00:36  

Generał

jak nie lubisz niemieckiego to może francuski ci podpasuje
zawsze to okazja, aby nauczyć się nowego języka:)
główną zaletą francuskiego jest to, że przynajmniej w Polsce mniej osób ten język zna niż niemiecki, wiec automatycznie stawia cię to w lepsze sytuacji odnośnie późniejszego poszukiwania pracy
poza tym francuski jest o wiele ważniejszym językiem niż niemiecki, spokojnie dogadasz się w nim w połowie państw Afryki Subsaharyjskiej, podczas gdy niemiecki odgrywa chyba tylko większa rolę w Europie ( zresztą na równi z francuskim)
ponadto Niemcy mają większą tendencję do uczenia się języków obcych, więc śmiało możesz próbować dogadać się z nimi po angielsku, niestety o Francuzach tego powiedzieć nie można :D
poza tym daje Ci to jakaś bazę do nauki włoskiego czy hiszpańskiego, jakbyś był w przyszłości zainteresowany
niby Niemcy to nasz sąsiad ale po co się ograniczać do perspektywy polskiej ?
alors, apprends le francaise!! :D

PostNapisane: 14 maja 2012, o 10:52  

Prorok

Powiem ci że wybierając liceum, lata temu, miałam też duży problem z językiem, jak Ty nie lubiłam niemieckiego (a miałam podstawę 3 letnią z gimnazjum), a francuski mi się podobał, z różnych przyczyn, jednakże, największym problemem według mnie nie jest to czy ci się jakiś język podoba. Tak naprawdę nie wiesz czy jak zaczniesz się uczyć francuskiego nie znienawidzisz go.
Ja bym się zastanowiła na Twoim miejscu, jakie masz zdolności lingwistyczne. Jeżeli bez problemu wchodzi ci nauka rożnych języków, nie mieszają ci się (znasz już bądź co bądź angielski i niemiecki) to ze spokojem możesz wybrać francuski. W innym wypadku nie polecam. Języki tak trudne i do tego tak odległe od naszego i tego które już w jakimś stopniu sobie utrwaliłeś (mam na myśli angielski), mimo iż ładnie brzmią, wydają się ciekawe to potrafią spowodować dużo trudności. Jeżeli faktycznie nie jesteś stworzony do bycia poliglotą (a śmiem sądzić ze powinieneś już wyczuć to po nauce dwóch języków) to daruj sobie francuski w szkole - niepotrzebnie narobisz sobie problemów, które mogą wpędzić Cię w niezłe tarapaty. Bądź co bądź to są 3 lata nauki, z czego to będzie przedmiot dodatkowy, którego raczej nie będziesz zdawał na maturze, no chyba że aż tak go pokochasz...
Jeżeli będziesz chciał go kiedyś poznać, proponuje wtedy jakiś kurs, niezależny ze szkołą.
Szczerze wątpię czy te 3 lata dadzą Ci tyle wiedzy byś mógł spokojnie wpisać w CV że masz podstawową znajomość języka francuskiego.. a z niemieckim to już inna kwestia. Masz już jakąś podstawę i następne 3 lata mogą tą wiedzę ugruntować.
Choć muszę przyznać impuls rację, że francuski jest bardziej ceniony niż niemiecki.

Osobiści ja żałuję że nie miałam możliwości wyboru języka Rosyjskiego - jest to naprawdę piękny język :) Do tego jest prosty no i mocno podobny do naszego - największa trudność to nauka cyrulicy, ale słyszałam opinie że to szybko idzie i można się przestawić. Ale jak już ktoś pisał, skoro nie bierzesz tego pod uwagę, nie namawiam, a tylko zazdroszczę że masz taką możliwość :)

"Aure entuluva!" J.R.R.Tolkien

"Miłość, która jest gotowa nawet oddać życie, nie zginie." Jan Paweł II

PostNapisane: 15 cze 2020, o 08:56  
Łowca

Jakbym mial wybierać to wybralbym Francuski, może nie jest tak uniwersalny jak Niemiecki ale brzmi chociaż lepiej.

Strefa czasowa: UTC + 1