Teraz jest 20 lut 2019, o 05:19

Autor Wiadomość
 Tytuł: Książka a serial
PostNapisane: 6 lut 2013, o 02:17  

Nowicjusz(ka)

Witajcie, nie wiem czy taki temat już powstał,ale intryguje mnie przedstawienie postaci Kahlan Amnell w serialu, a następnie w książce.
Szczerze natrafiłam przypadkowo na serial, zaciekawił mnie i tak na dobrą sprawę pożarłam go w parę dni. Postanowiłam zakupić pierwszy tom. No ale do rzeczy nieco zdziwiłam się przedstawieniem bohaterki przez autora, jako słabej, zatroskanej i wiecznie zakłopotanej Kahlan, natomiast w serialu bohaterką jest jakby inną osobą. Ogólnie odnoszę wrażenie, że w serialu to Kahlan jest tą ,,ogarniającą'', natomiast w książce jest jakby ewidentnie klasę niżej niż Richard. Nie chcę żebyście mnie odebrali źle, ale czy moje odczucia do bohaterki będą się ciągnęły do końca sagi ? Absolutnie nie mam zamiaru ew z tego powodu rezygnować :P ponieważ uważam tą książkę za wielce wartościową. Pytam bo polubiłam tą serialową Kahlan, sama walczę bronią białą i lubuję się w tego typu bohaterkach ;)

„Możemy być tylko tym, czym jesteśmy, niczym więcej i niczym mniej.”

Tytuł: Re: Książka a serial
PostNapisane: 6 lut 2013, o 07:24  

Starszy Skryba

Ojej, to jest temat na dłuższy elaborat, a ja muszę iść do pracy... Nic to, damy szansę innym :)

Pisałem własną ręką,
Rajek, Pierwszy Skryba.

Zaskakujący w smaku, zapachu i kolorze... Rajek. Orzeźwiający a delikatny, słodki a wyrafinowany, piwny a aromatycznie żurawinowy.
Czarny a czerwony.

PostNapisane: 6 lut 2013, o 10:02  

Prorok

Malwina, jeśli można wiedzieć w którym miejscu sagi jesteś? Bo to dość istotne. Jeśli ledwo zaczęłaś to faktycznie możesz takie wrażenie odnosić - Kahlan strasznie się miota, boi.. no ogólnie dużo czytamy o jej wewnętrznych rozterkach.
Co do tego czy taka jest cały czas - na pewno nie. Przez całą sagę mamy okazję zobaczyć jak dojrzewa w różnych aspektach, ale także jak pokazuje wszelkie swoje zalety, których to się wyuczyła przez całe swoje życie. No chociaż te jej wieczne marudzenie, zamartwianie się przewija się na każdym kroku. No i uwielbia drażnić ludzi swym ciągłym brakiem w wiary w przeczucia Richiego... ale do tego dojdziesz :)
Jest też cała masa momentów kiedy to Kahlan uczy Richarda... Nie chce za dużo pisać czego, bo nie chce Ci psuć przyjemności z książki. Aczkolwiek prawdą jest iż Richi jest kreowany na bohatera idealnego (co nie znaczy że nim jest, ale mocno dąży się do tego), na pewno nie popełnia takich fatalnych pomyłek jak Kahlan... zresztą Richi jest Poszukiwaczem Prawdy, więc to on dyktuje co jest prawidłowe a co nie :P

W każdym razie dla mnie Kahlan serialowa była strasznie sztuczna w porównaniu do Kahlan książkowej. Kahlan-książkowa, wzbudzała we mnie skrajne uczucia - podziw, wkurzenie, znudzenie, zaciekawienie... Jest kobietą z krwi i kości, ma własne problemy jednakże potrafi przejść z nimi do porządku dziennego gdy musi być Matką Spowiedniczką. Także, nie zniechęcaj się do niej i czytaj dalej ;) Zdziwisz się jaka to barwna postać i śmiem sądzić że pokochasz ją bardziej niż tą z serialu ;)

A no i oczywiście nasza książkowa Kahlan pięknie posługuje się mieczykiem i jest niezwykłym dowódcą, także czytaj czytaj :D

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
I żeby nie było jestem złą i wstrętną panią moderator i muszę swoje pomarudzić:

Po pierwsze - Rajuś, wszyscy wiedzą że chodzisz do pracy, po co ten off top? :P Z reguły odpisujemy kiedy mamy czas, a nie piszemy kiedy to raczymy napisać. Nie ładnie :)

Po drugie - Malwino, temat porównania książki z serialem był - znajdziesz go w dziale serialu. Taki jak ty założyłaś chyba nie było, także następnym razem prosiłabym o tytuł tematu bardziej odnoszący się do faktycznej rzeczy o którą pytasz. (coś w stylu "Kahlan książkowa a serialowa - coś tam coś tam :P). Poza tym - może to już moja doczepliwość, osobiście taki temat bym bardziej wrzuciła w dział serialowy (tam mamy porównania serialu z książką), ale ze względu na moją znajomość forumowiczów nie będę przenosić tego tematu - tutaj większa szansa że odpowiedzą :)

"Aure entuluva!" J.R.R.Tolkien

"Miłość, która jest gotowa nawet oddać życie, nie zginie." Jan Paweł II

PostNapisane: 6 lut 2013, o 10:31  

Poszukiwacz Prawdy

Zgadzam się z tym co napisała Elka z tym że ja bym jeszcze zwrócił uwagę na coś jeszcze a mianowicie na moment w życiu Kahlan w którym ją poznajemy. Cała jej rodzina została a jej przyjaciele oddali życie tylko po to by mogła udać się do zupełnie nie znanego jej kraju by wypełnić beznadziejną misje odnalezienia kogoś kto nie chce być odnaleziony. Na szczęście miała farta że spotkała Richiego :P Tak więc chyba ma powody by być zagubiona. Wszelako można ją określić ale na pewno nie można jej określić że jest słaba. Przez wszystkie tomy wykazuje się wielki hartem ducha mimo tego że wielokrotnie znajduje się w beznadziejnych sytuacjach takiej kobiety na pewno nie można określić jako słabej. Pewnie większość z nas jakby znalazła się w jej sytuacji to by usiadła rozpłakała się i umarła ale nie Kahlan, nie ona, ona po każdej porażce wstaje z kolan i walczy dalej.
Postać książkowej Kahlan jest dla mnie ideałem kobiety: mądra, piękna, współczująca. Co z tego że i mnie irytowała w końcu to baba a baby już coś takiego mają w naturze że niepomiernie irytują :P
Natomiast Kahlan serialowa nie wzbudziła we mnie cieplejszych uczuć w porównaniu z Kahlan książkową jest... hmm no nie wiem... pusta... ale w tym pożal się Boże serialu większość postaci została strasznie spłycona.

Elenwe napisał(a):
Po drugie - Malwino, temat porównania książki z serialem był - znajdziesz go w dziale serialu. Taki jak ty założyłaś chyba nie było, także następnym razem prosiłabym o tytuł tematu bardziej odnoszący się do faktycznej rzeczy o którą pytasz. (coś w stylu "Kahlan książkowa a serialowa - coś tam coś tam ). Poza tym - może to już moja doczepliwość, osobiście taki temat bym bardziej wrzuciła w dział serialowy (tam mamy porównania serialu z książką), ale ze względu na moją znajomość forumowiczów nie będę przenosić tego tematu - tutaj większa szansa że odpowiedzą

To zmień tytuł w końcu od tego jest moderator :P Moim zdaniem też powinnaś przenieść temat do dział serialowego bo tam zdecydowanie bardziej pasuje. W końcu ten dział jest tylko o książkach a tamten o serialu ale przecież nie da się pisać o serialu nie bazując o książce na podstawie której powstał :P
Po za tym argument że tam nie będzie nikt pisał uważam trochę za śmieszny bo nasi forumowicze nie dlatego nie piszą bo im się nie podoba tylko dlatego że im się nie chce. I tak mało kogo obchodzi czy wątek jest tu czy tam kto będzie chciał to się wypowie kto nie, to nie choć dla porządku wątek powinien tam wylądować :P

Ależ pozmieniam i porobię poprawki, nie bój żaby :P Chodziło o zwrócenie uwagi, pomarudzenie, poirytowanie (jak to baba :D). A i może błędne spojrzenie, ale zwróciłam uwagę że osoby obeznane z książką częściej w ten dział zaglądają. Stąd moja opieszałość z przeniesieniem.Elenwe

Na początku był Eru, Jedyny,
którego na obszarze Ardy nazywają Ilúvatarem;
On to powołał do życia Ainurów,
Istoty Święte, zrodzone z Jego myśli.
Ci byli z Nim wcześniej, niż powstało wszystko inne.
Rozmawiał z nimi i poddawał im tematy muzyczne.
Ainurowie zaś śpiewali dla Niego i On radował się tą muzyką.

Koło Czasu obraca się, a Wieki nadchodzą i mijają, pozostawiając wspomnienia, które stają się legendą. Legenda staje się mitem, ale nawet mit jest już dawno zapomniany, kiedy nadchodzi Wiek, który go zrodził. W jednym z Wieków, zwanym przez niektórych Trzecim Wiekiem, Wiekiem, który dopiero nadejdzie, Wiekiem dawno już minionym, w Górach Przeznaczenia podniósł się wiatr. Wiatr ten nie był prawdziwym początkiem. W obrotach Koła Czasu nie istnieją początki ani zakończenia. Niemniej był to jakiś początek.

Run...Run you clever boy...and remember - Clara Oswin Oswald

PostNapisane: 6 lut 2013, o 11:04  

Spowiedniczka

Kahlan serialowa ma się podobać, a nie zadziwiać głębokością i to się tyczy wielu ekranizacji czegokolwiek nie tylko Miecza Prawdy. W końcu po to powstał telewizor by ludzie mogli się napatrzeć, a jak chcą się wzbić na wyżyny eee nazwijmy je "duchowe" to sięgają po książkę. Dlatego też Kahlan książkowa będzie bardziej głębsza, od jej serialowej odpowiedniczki. Co nie zmienia faktu że w moim odczuciu w książce jest przedstawiona jako taka myszka która jest biedna, smutna i nieporadna, a jednocześnie czasem przegryzie jakiś kabel. :D

Chcesz poznać tajemnicę wiecznego szczęścia? Patrz na stronę 246.

PostNapisane: 6 lut 2013, o 17:38  

Nowicjusz(ka)

Bardzo wam dziękuję za takie wyczerpujące wypowiedzi, absolutnie się nie zrażam, to prawda,że jestem na początku, chętnie będę czytać dalej i wybaczcie zamieszanie z nieodpowiednim miejscem na forum, jestem nowa :)

„Możemy być tylko tym, czym jesteśmy, niczym więcej i niczym mniej.”

Strefa czasowa: UTC + 1