Teraz jest 23 wrz 2018, o 04:25

Autor Wiadomość
 Tytuł: Odcinek 21 - Gorączka
PostNapisane: 22 lut 2011, o 21:34  

Łowca

Rahl wściekły na Poszukiwacza i jego zwolenników zsyła na rzekomych popleczników Richarda (nota bene na własnych poddanych) magiczną zarazę, która zbiera obfite żniwo. Czarodziej stara się pomóc zarażonym, ale przez natarczywość ludzi sam się zaraził, łącznie z Kahlan, która próbowała go bronić. Tymczasem Jansen, która jest w posiadaniu dwóch szkatuł Oredena "odwiedzają" ludzie Rahla. Dziewczyna ucieka ze szkatułami, jednak pościg powoli ja dogania. Zdesperowana Jansen wrzuca szkatuły do jeziora, a sama zamierza sie otruć. Zanim jednak siostra Richarda zdołała odebrać sobie życie, dopadli ją siepacze tyrana i pobili doprowadzając prawie do śmierci. Dziewczyna budzi się w pałacu Rahla, nie wie jednak kim jest. Przez tortury straciła pamięć. I tu wkracza Rahl. Tak skutecznie omotał siostrę opowiadając jej stertę bajek i kłamstw, że ta - wierząc iż on jest tym dobrym - zgadza się mu pomóc i przynieść mu szkatuły.

Fabuła przeciętna, motyw wykorzystania kogoś do swoich celów, zwalenia swoich win na inne osoby i odwracanie kota ogonem jest dosć powszechny. Mimo to odcinka nie uważam za szczególne dno. Ciekawi mnie jeden aspekt, a mianowicie rozmowa Rahla z siostrą. Mimo iż braciszek wciska Jansen kit na każdym kroku, to o dziwo między wierszami można wyłapać, że nieustraszony władca Dahary i naczelny postrach Midlandów zaczyna się swojej siostrze zwierzać. Mówi o tym, co go najbardziej gnębi i boli, tak jakby potykał jej pod nos rozwiazanie problemów i to czego mu jest potrzeba. W pewnym momencie wydawało mi sie, że on się aż prosi o ratunek i współczucie, nie mówiąc już o rodzinnej bliskości i miłości. Zresztą te spostrzeżenia potwierdził scenarzysta w drugim sezonie w odcinku 19, gdy Rahl rozmawia z Richardem po tym jak obaj odparli atak sióst mroku. Wtedy Rahl usiłował się zbliżyć do brata. Fajne to było, szkoda, że to zarzucili. I co ciekawe Rahl się wtedy przyznał do błędu! Widzieliście coś takiego?! No żeby taki tyran był zdolny PRZEPROSIĆ?! Te sceny to dopiero coś! No ale do meritum. Szkoda mi było tej Jansen. Nie dosć, że z polecenia brata została pobita, to on ją potem jeszcze wykorzystał. Ciekawe co by było, gdyby Jansen nie odzyskała pamięci i faktycznie pomogła Rahlowi :? Co o n by zrobił z siostrą? Nagrodził? Zabił? A moze by się do siebie zblizyli (w sensie rodzinnym nie doszukiwać mi się tu głupot! :P ) i dzieki Jansen Rahl by się nawrócił? Zresztą Rahla też mi o dziwo szkoda, bo wydaje mi sie, że o włos był w pewnych momentach od zmienienia sie na dobre :D

"Życie mamy zaplanowane, taniec możemy stworzyć sami."

Tytuł: Re: Odcinek 21 - Gorączka
PostNapisane: 22 maja 2011, o 17:28  
D'Harański gwardzista

Na twoim miejscu nie przywiązywał bym wagi do serialu.Gdybyś czytała książkę to uznałabyś to za powiązonie zupełnie innych wątków.
PS Rahl był ojcem Jenseen.

"Jeśli chcesz wbić wrogowi nóż w plecy, najpierw musisz podejść wystarczająco blisko"
Verna Sauventreen

Tytuł: Re: Odcinek 21 - Gorączka
PostNapisane: 22 maja 2011, o 22:10  

Łowca

Wiem o tym. W powieści Rahl jest ojcem Jansen, natomiast w filmie - jej bratem. Ot takie małe przekręty :P Czytałam trzy pierwsze tomy Miecza Prawdy. A serial traktuję jako alternatywny świat. Niby to samo ale nie. Po prostu ten serial mimo, że tak różny od książki, to jednak jest całkiem fajny. Jeden z nielicznych filmów, który mnie nie razi w zestawieniu z książką. Ten serial to dla mnie inna wersja tego samego świata. A co do książek to oczywiście są świetne.

"Życie mamy zaplanowane, taniec możemy stworzyć sami."

Strefa czasowa: UTC + 1