Teraz jest 14 gru 2017, o 07:20

Autor Wiadomość
 Tytuł: Konkurs - Survival Kit / Puszka Przetrwania
PostNapisane: 3 kwi 2015, o 19:34  

Starszy Skryba

Witajcie!

Konkurs być może nie jest typowy dla tego forum, tym niemniej trochę jednak z nim związany.
Jak pamiętacie społeczność Miecza Prawdy w Polsce organizuje corocznie Obozy Wędrowne.
Ma to na celu (oprócz spotkania się w miłym gronie) ucieczkę od cywilizacji, poprawienie kondycji oraz rzecz jasna zrozumienie, jak czuli się bohaterowie książek Goodkinda pokonując pieszo długie dystanse podczas ich podróży.
Rzecz jasna nasze obozy nie są ukierunkowane na survival - jeżeli już trzymam się terminologii fachowej to moim zdaniem raczej na bushcraft - tym niemniej naszym celem jest również edukacja społeczności pod względem radzenia sobie w trudnych sytuacjach w czasie pieszej podróży.
Ten konkurs ma oczywiście zamierzony efekt uboczny - chcielibyśmy, aby na przyszłym obozie wędrownym każdy uczestnik posiadał swoją Puszkę Przetrwania i umiał wykorzystać w praktyce przedmioty które puszka zawiera - nawet jeżeli nie zdarzy się żadna sytuacja awaryjna. Takie rzeczy warto wiedzieć, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę aspekt zawarty w TYM temacie.

Jeżeli do tej pory nie spotkaliście się z określeniem Puszka Przetrwania (lub pakiet przetrwania, ang. survival kit), zaraz wam objaśnię czym to jest i jaką spełnia rolę.

Generalizując, Puszka Przetrwania to zestaw przedmiotów umieszczonych w pojemniku (najczęściej hermetycznie zamkniętym), kompaktowy, lekki i przystosowany do noszenia poza bagażem (np w kieszeni spodni), umożliwiający (lub ułatwiający) będącemu w sytuacji awaryjnej człowiekowi zaspokoić podstawowe potrzeby i zapewnić środki do przeżycia. Czyli: ogień, schronienie, woda, żywność, naprawa odzieży, orientacja w terenie, sygnalizacja położenia... Google jest pełne blogów na ten temat, na youtube można znaleźć wiele filmików o survival kit - na pewno poradzicie sobie z tym zadaniem.

Zadanie konkursowe polega na tym, aby każdy uczestnik konkursu skompletował swój zestaw przetrwania oraz przesłał na nasz e-mail listę przedmiotów wchodzących w jego skład, wraz z opisem przykładowego zastosowania. Dodatkowe punkty można uzyskać za zdjęcie przedstawiające zawartość puszki. Oceniana będzie inwencja twórcza, pomysłowość, otwartość na improwizację, kreatywność. Im więcej czynności ułatwiających życie można będzie wykonać dzięki posiadanym przedmiotom, tym lepiej.

Ograniczenia:
max wymiary pojemnika: 15x10x5cm
max waga pojemnika z zawartością: 400g
Termin przesyłania zgłoszeń upływa 15.05.2015r.

Nagroda:
Nagrodą za pierwsze miejsce w konkursie jest do wyboru (jeden przedmiot): nóż o głowni stałej / nóż składany / krzesiwo syntetyczne / organizer edc / hermetyczny pojemnik na puszkę przetrwania.
Uwaga: nagradzane jest TYLKO pierwsze miejsce.
Nagroda będzie możliwa do odebrania na najbliższym zlocie wędrownym (lub innym na życzenie)
Fundatorem nagród jest forum mieczprawdy.com.pl

Organizatorzy konkursu:
Organizatorami oraz jurorami konkursu są Margoo i Rajek.
Pomysłodawcą konkursu jest Jarhem.

Pisałem własną ręką,
Rajek, Pierwszy Skryba.

Zaskakujący w smaku, zapachu i kolorze... Rajek. Orzeźwiający a delikatny, słodki a wyrafinowany, piwny a aromatycznie żurawinowy.
Czarny a czerwony.

Tytuł: Re: Konkurs - Survival Kit / Puszka Przetrwania
PostNapisane: 4 kwi 2015, o 13:29  

LarpMaster

Witam
Jako że w mojej głowie się taki pomysł urodził ;) to wrzucam puchę jako pierwszy byście wiedzieli jak to wygląda i z czym to się je :D

Moja puszka przetrwania jest ze stali nierdzewnej o wymiarach 11x7x2,5 i wadze nie przekraczającej 400g.

Zawartość puszki to:

2x Gumy wycięte z dętki rowerowej - uszczelniają i dociskają puszkę można ich użyć jako opaski czy tez tulejki zaciskowej.
Taśma izolacyjna - cała masa zastosowania głównie do izolowania i zaklejania oraz łączenia
Kora Brzozy - naturalna podpałka awaryjna
Latarka - wiadomo w lesie nie ma latarni ;)
Mała zapalniczka - do rozpalania, podpalania i.t.p
Zapałki - do rozpalania, podpalania i.t.p
Sprasowana draska - do odpalaia zapałek
Apap (bo Panadolf się skończył ) - na bóle i inne dolegliwości
Prezerwatywa - Żeby zabezpieczyć się przed tubylcami oraz by zrobić pojemnik na wodę czy też inne płyny
Nadmanganian potasu - do odkażania wody
Dratwa - do szycia czy też wiązania
Ołówek - do pisania
Kawałek naboju żelowego - Przydaje się do sklejania różnych obiektów oraz ich izolowania
Zestaw do szycia ( dwie igły, nici: czarna, biała i brązowa) - Nawinięte na zwiniętą karteczkę (którą można użyć do rozpałki) nici w trzech kolorach używane do szycia na to nabite dwie igły jedna mniejsza druga większa [ w ekstremalnych warunkach mogą posłużyć do zaszycia rany ].
3x Spinacze - do spinania ( w ekstremalnych warunkach da się z nich zrobić wytrych )
Pęseta - do wyciągania niepożądanych obiektów tudzież kleszczy
Gumka recepturka - wiele zastosowań
2x Agrafki - jedna większa druga mniejsza, przydają się do szybkiego spięcia różnego rodzaju przedmiotów/ciuchów.
4x Trytyty ( opaski zaciskowe ) - Cała masa zastosowań, są one wytrzymałe i błyskawicznie można je zapiąć.
Klinga - Przydaję się do cięcia oraz do piłowania ponieważ posiada ząbki
Nożyk tapicerski - Jest on zaklejony taśmą izolacyjną by się nie okaleczyć ponieważ jest on bardzo ostry ( taśmę można zużyć gdy zabraknie np z okleiny puszki ), sam nożyk oczywiście jest używany do cięcia a jako że jest bardzo ostry może posłużyć jako skalpel.
4x Javel Aqua - Tabletki do uzdatniania wody
1x Plaster - Używany w razie skaleczeń
Kompres na rany - Zastosowanie medyczne
Karteczka - do notowania lub rozpałki
Duct tape - Mocna taśma przydaje się do sklejania
4x Haczyki - haczyki na ryby, oczywiście stosowane do łowienia :)

Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

JARHEM - Jestem Architektem Rębajłą, Hej, Ewentualnie Miecznikiem

Księga CIEMNOŚCI rozdział ósmy, werset ósmy
"Choćby świat będzie się walił, niebo płakało.
Wola ma zostanie ta sama.
"

PostNapisane: 4 kwi 2015, o 15:29  

Starszy Skryba

Brawo Jarhem, właśnie o taką formę chodzi! No, to teraz macie pole do popisu :)

Pisałem własną ręką,
Rajek, Pierwszy Skryba.

Zaskakujący w smaku, zapachu i kolorze... Rajek. Orzeźwiający a delikatny, słodki a wyrafinowany, piwny a aromatycznie żurawinowy.
Czarny a czerwony.

PostNapisane: 12 maja 2015, o 13:50  

Nowicjusz(ka)

2 Pytania:

1. Czy możliwa jest modyfikacja rozmiarów puszki powiedzmy aby objętość pasowała do objętości 15x10x5 cm? Chodzi mi konkretnie o kulę ;)
2. Czy można zgłosić więcej niż jedną pracę?

Do drugiego śpieszę z wyjaśnieniem - Jak na moje EDC != Puszka Przetrwania (a przynajmniej nie do końca). Puszka przetrwania to coś co nosimy przy sobie na wypadek W, praktycznie o niej nie pamiętając. EDC to rzeczy które nosimy codziennie z różnych przyczyn - np możemy nosić multitoola w EDC bo używamy go codziennie do pracy itp. Jednak w przypadku apokalipsy czy innych zdarzeń, kiedy liczą się KLUCZOWE rzeczy w jak najmniejszej ilości i o jak najmniejszym rozmiarze i wadze z multitoola nie potrzebujemy połowy rzeczy jak klucze, imbusy czy śrubokręty.

Reasumując EDC może być różne w zależności od tego czego potrzebujemy na co dzień a Puszka Przetrwania to coś dzięki czemu mamy najważniejsze podkreślę to KLUCZOWE przedmioty do przetrwania lub znacznego ułatwienia nam tego.

Chyba że przez EDC rozumiemy w tym konkursie po prostu Puszkę Przetrwania ;)

Pozdro i czekam na odpowiedź :)

Edit:
Dobra na drugie pytanie już znalazłem na stronie głównej.. Nie wiedziałem że regulamin jest w dwóch miejscach :P

Jednak nadal proszę o odpowiedź na pierwsze pytanie. Wiem że rozmiary których nie można przekroczyć są określone jednak bez zgody na modyfikację wymiarów nie będę mógł spełnić kryteriów oceniania: " inwencja twórcza, pomysłowość, otwartość na improwizację, kreatywność." ;)

Złączyłem posty. S.

PostNapisane: 13 maja 2015, o 19:08  

Starszy Skryba

Jaff - jak mi policzysz że objętość tej kuli jest mniejsza niż wymienionego w regulaminie prostopadłościanu, to spoko, może być i kula. Poza tym, 1 user = 1 praca. A jeszcze poza tym, nie robiłeś czasem kuli w prezencie dla żony? :)

Puszka przetrwania to rzecz jasna nie EDC, co faktu nie zmienia że puszkę przetrwania można ze sobą targać na co dzień. Ja targam na wszystkie wypady poza dom inne niż sklep / praca :)

Pisałem własną ręką,
Rajek, Pierwszy Skryba.

Czarny a czerwony.

PostNapisane: 13 maja 2015, o 20:20  

Nowicjusz(ka)

Nie, dla Kahy nie robiłem (ale chyba jej pożyczałem jak jechała do Krakowa) ale jakiś czas temu robiłem dla siebie tylko taką małą a tu objętość pozwala mi na trochę więcej :D

Oczywiście Puszka to też EDC bo z założenia nosisz ją na co dzień, ale zostało mi zarzucone przy okazji granatu że się trochę ciężko odwija dlatego chciałem się upewnić co do nomenklatury ;) Ale cieszę się że mówimy o tym samym.

No to superaśnie, bardzo Panu dziękuję za odpowiedź i zabieram się do pracy ;D

PS. Puszkę przetrwania powinno się tachać nawet jak idziesz na głupi spacer z psem w laczkach, przynajmniej takie powinno być założenie - You never know what is about to come ;)

Strefa czasowa: UTC + 1