Teraz jest 16 paź 2019, o 09:13

Autor Wiadomość
 Tytuł: Gry na dowód?
PostNapisane: 23 lis 2013, o 20:46  

Spowiedniczka

Ostatnimi czasy, w naszej swojskiej TVP, został wyemitowany reportaż:
KLIK
Po tej akcji jak zawsze wywołała się burza. Rzecznik praw obywatelskich chce... wprowadzenia zakazu na gry, który zabraniałby młodym ludziom kupowania gier o wysokim współczynniku brutalności, nagości etc.

Moje pytanie do was:
Co sądzicie o tym wy? Zgadzacie się? Nie macie zdania, czy jest to dla was oburzające? Jakie konsekwencje wprowadziłby taki zakaz? Ja standardowo wypowiem sie po kilku postach by dać ludziom się rozkręcić ;)

Chcesz poznać tajemnicę wiecznego szczęścia? Patrz na stronę 246.

Tytuł: Re: Gry na dowód?
PostNapisane: 23 lis 2013, o 21:55  

Nawiedzający sny

Moim zdaniem zakaz nic nie zmieni. Pokaże się w "telewizji" kilka "wzorowych" sprzedawczyń, które odmówiły "dzieciom" w wieku 17 lat i 11 miesięcy sprzedaży gry, w którą te osoby i tak już wcześniej grały, a teraz przychodzą tylko po to, żeby nie musieć crackować, albo żeby odebrać fajne itemki. Idea jest słuszna, bo nie wszystko jest dla wszystkich... Powiedziane jednak było w tym reportażu, że wydawcy bardziej lub mniej dobrowolnie wydają gry w standardzie z PEGI, a sprzedawcy nie mają takiego obowiązku. Problem jest jednak w tym, że nawet jeśli sprzedawcy i wydawcy dostaną taki obowiązek, to ta odpowiedzialność przejdzie dalej - na rodzica/"dziecko" tuż przed 18. Nie twierdzę, że to źle, zwłaszcza że na wychowanie dziecka winno się mieć wpływ, ale całym sobą podpisuję się pod innymi słowami z reportażu, że należy obserwować czy dziecko widzi różnicę między światami po obu stronach monitora. Jeśli tak - pozwalałbym na więcej... Jeśli nie - grałoby w kucyki do 18 :D. Idea, podsumowując, jest godna uwagi - niestety tylko w utopii... a na to się w tym kraju dłuuuuugo nie zanosi :D

#mieczprawdy:
Obrazek

Uzależniony od wielokropków...
"Talga Vassternich"

PostNapisane: 24 lis 2013, o 13:47  

Poszukiwacz Prawdy

Zgadzam się z Wiśnią. Nie w tym kraju :P Nie mówiąc o tym że u nas za dużo piractwa komputerowego jest a taki zakaz by jeszcze je moim zdaniem zwiększył :P Chyba żeby wzięli to tak poważnie jak sprzedaż alkoholu i papierosów nieletnim ale w to wątpię bo za mała szkodliwość tego jest by to tak respektować :) Zamiast tego powinno raczej się uświadomić rodziców w czym rzecz a nie że teraz jest tak: Masz tu synku GTA V idź sobie pograć i nie przeszkadzaj tatusiowi bo on zmęczony po pracy.

Na początku był Eru, Jedyny,
którego na obszarze Ardy nazywają Ilúvatarem;
On to powołał do życia Ainurów,
Istoty Święte, zrodzone z Jego myśli.
Ci byli z Nim wcześniej, niż powstało wszystko inne.
Rozmawiał z nimi i poddawał im tematy muzyczne.
Ainurowie zaś śpiewali dla Niego i On radował się tą muzyką.

Koło Czasu obraca się, a Wieki nadchodzą i mijają, pozostawiając wspomnienia, które stają się legendą. Legenda staje się mitem, ale nawet mit jest już dawno zapomniany, kiedy nadchodzi Wiek, który go zrodził. W jednym z Wieków, zwanym przez niektórych Trzecim Wiekiem, Wiekiem, który dopiero nadejdzie, Wiekiem dawno już minionym, w Górach Przeznaczenia podniósł się wiatr. Wiatr ten nie był prawdziwym początkiem. W obrotach Koła Czasu nie istnieją początki ani zakończenia. Niemniej był to jakiś początek.

Run...Run you clever boy...and remember - Clara Oswin Oswald

PostNapisane: 25 lis 2013, o 08:50  

Prorok

A moim zdaniem to gruba przesada. Żyjemy w świecie, w którym wyzbywamy się tabu odnośnie nagości, a brutalność... na ulicy też można ją lekko spotkać. Pewno, nie mówię żeby 5 latki zasuwały w GTA. Syn (7lat) miał szlaban na wchodzenie do pokoju jak tatuś grał w Assasina, ale już na takiego Dragon Age sobie popatrzeć mógł (grać i tak by nie dał rady :P), bo to jednak mała różnica w realności jest - no, ale tutaj to się muszą wykazać rodzice świadomością i rozumem. Jak się nie wykażą... to co za problem że pójdą i kupią grę na swój dowód?

Poza tym... serio - 16 latek nie mógłby kupić takiej GTA 5? bo co? Bo tam się zabija? Bo jest seks... omg. On już się i tak pewnie z internetu i telewizji tyle nauczył, że by mógł niejednego starego pryka nauczać... Ja w wieku 12 lat odstresowywałam się na strzelankach i jakoś żyję, jakoś nie śpieszno mi do staniem się seryjnym mordercą :P Grywałam w Mafie - która ponoć była tak przesiąknięta seksem i w ogóle dostępna od 18 lat i takie sranie się ze strony dorosłych... Jak zobaczyłam tam jedną scenę intymną to myślałam że się posikam ze śmiechu, więcej można było zobaczyć w filmach lecących przed 22 :P

Także jak zwykle - nie w zakazywaniu, a tak w świadomości ludzkiej. Pewnych mechanizmów nie powstrzymamy.. Jak już bardzo chcą ratować biedną psychikę dzieci, to niech coś zrobią z reklamami półnagich kobiet na ulicach (chociażby np. reklamy playboya) bo to jest imo dużo większy problem, bo dotyka głównie najmłodszych.

"Aure entuluva!" J.R.R.Tolkien

"Miłość, która jest gotowa nawet oddać życie, nie zginie." Jan Paweł II

PostNapisane: 25 lis 2013, o 12:35  

cycMaper

W całej rozciągłości zgadzam się z Elą. Rodzice znają swoje dzieci i wiedzą co mogą a czego nie. Problemem są tu pseudo rodzice którzy nie chcą wiedzieć co ich dziatwa robi bo tak im wygodniej. Najczęściej przeciw grom są osoby które nigdy nie grały a zobaczyły tylko jakieś fragmenty i na tej podstawie snują swe domysły.
Filmy, które kiedyś były w kinach od lat 18 lub 15 teraz lecą w TV w południe. To znak czasów w jakim żyjemy i nie da się tego ot tak uniknąć.
Dzieci rodzą się już z portem USB zamiast pępka :D
Można też użyć gier aby pomóc małym ludziom w zrozumieniu pewnych spraw. Pamiętam jak dziś, a było to na początku XXI wieku, gdy starszy syn miał kłopoty z historią. Odpowiednio dobrane gry i kłopot szkolny zniknął jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.
Młodszy z kolei miał problem w zrozumieniu pewnych zależności międzyludzkich i tu z pomocą przyszedł... Skyrim z odpowiednimi fragmentami. Dyskusje na tematy gier z takimi maluszkami to super sprawa.
Wystarczy tylko trochę chcieć i delikatnie kontrolować, sugerować i dbać by dzieciak rozumiał co robi.
Oczywiście nie we wszystkie gry może grać. Zanim się zdecyduję żeby mu na coś pozwolić najczęściej sam testuję grę i oceniam czy może.

Nie bój się potworów – po prostu ich wypatruj. Spójrz w lewo, spójrz w prawo, poszukaj pod łóżkiem, zerknij za kredens i do spiżarni, ale nie patrz w górę – ona nie znosi, gdy ktoś ją zauważa...

PostNapisane: 25 lis 2013, o 15:31  

Spowiedniczka

Powiem, że wszystko powiedzieliście tak jak i ja uważam. :D Gdyby taki przepis wyszedł, to praktycznie nic by nie zmienił, poza jednym. Wzrosło by piractwo. Jeśli dzieciak nie kupi sobie gry, to zwyczajnie ściągnie ją z sieci i tak czy tak dostanie taką grę. Chyba nie o to chodzi, żeby absurdalnym prawem namawiać ludzi do piractwa. Jeśli już wspomniałem o sieci, to wszelka sprzedaż internetowa dystrybucji cyfrowych sprytnie omija taki system, bo każdy może sobie wpisać, że ma 60 lat. No i czy ktoś jest w stanie wytłumaczyć mi co do tego ma Rzecznik Praw Obywatelskich? To są wirtualne, zero-jedynkowe byty imitujące ludzi, a nie żywi ludzie których się zabija... Może idąc tym tropem zabroni też gry w szachy, bo przecież jest tam konflikt na podłożu rasowym (biali biją się z czarnymi, w dodatku biali są na uprzywilejowanej pozycji bo zaczynają), mamy mordowanie zwierząt (skoczki, inaczej zwane koniami), czy też zabijanie ludzi (pionków, króli i królowych). A to wszystko dzieje się w głowie młodego człowieka! Paranoja...

Swego czasu jak jeszcze chodziłem do kumpla i grywaliśmy wspólnie, to pamiętam jego mama go straszyła tym, że granie w gry pokroju GTA to grzech (:D). Nie będę się rozwodził nad tym, czy tłumaczenie jest dobre czy nie, a jednak mimo to i on i ja graliśmy w to i jakoś daleko nam do bycia tymi złymi którzy ino palą, grabią i mordują. (a jeden nawet o zgrozo, mimo to lubi serial o kolorowych animowanych konikach!)

Daikin napisał(a):
Można też użyć gier aby pomóc małym ludziom w zrozumieniu pewnych spraw. Pamiętam jak dziś, a było to na początku XXI wieku, gdy starszy syn miał kłopoty z historią. Odpowiednio dobrane gry i kłopot szkolny zniknął jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Jakbym widział tekst o sobie. :D U mnie było tak samo, pierwsze było Age of Empires II które co prawda było po angielsku i niewiele rozumiałem, ale poznałem znane osobistości, jak William Wallace, Barbarossa czy Czyngis Chan oraz uzbrojenie tamtego okresu. Potem przyszła seria Total War, z Medievalem na czele i z tej gry nauczyłem się najwięcej. Co więcej, nie uważam czasu spędzonego na te gry za zmarnowany, bo od tego wręcz polubiłem historię która stała się dla mnie ciekawsza, bo sam mogłem ją kształtować w grze.

Chcesz poznać tajemnicę wiecznego szczęścia? Patrz na stronę 246.

Strefa czasowa: UTC + 1